שופט פדרלי בקליפורניה הורה בשבוע שעבר לגבר לשלם כ-6.5 מיליון דולר פיצויים לאקסית שלו בגין 'פורנו נקמה' (הפצת תמונות וסרטוני עירום באינטרנט ללא רשות והסכמת המצולם). עורכי דין ומומחים טוענים כי הפסיקה היא תקדים ענק בכל הנוגע לפורנו נקמה.

הפסיקה השערורייתית ניתנה נגד הנאשם, דייויד עילם, לאחר שלא טרח להופיע לשלב ההוכחות של משפטו. עילם ובת זוגו, המכונה במסמכים המשפטיים 'ג'יין דו', החלו לצאת בשנת 2012, בלוס אנג'לס. אחרי שעילם עבר לווירג'יניה, הם המשיכו לנהל מערכת יחסים "בשלט רחוק", וזוגתו שלחה לו "תמונות וסרטונים מיניים מפורשים של עצמה", כך לפי כתב האישום. בסופו של דבר, מערכת היחסים הגיעה לקצה במאי 2013.

ה"טיימס "מדווח: עם פרידתם התקשר עילם לאישה ו"איים להרוס את חייה", טענה בתלונתה. לאחר מכן הוא פתח פרופיל מזויף באתר בהיכרויות המקוון OkCupid עם תמונות חשופות שלה, מספר הטלפון שלה, כתובת מגוריה וטקסט המזמין גולשים אחרים לשלוח תמונות מיניות של עצמם.

התוצאה הייתה ברורה: המתלוננת קיבלה עשרות הודעות בתגובה, כולל הודעה אחת מגבר שכתב לה שהוא בדרך לביתה. עילם לא הסתפק בכך וגם פרסם חלק מהתמונות וסרטוני הווידאו במספר אתרים פורנוגרפיים ובאתר היכרויות נוספים.

בשלב זה החליטה ג'ון דו על מהלך סופר-אינטליגנטי: היא תקבל לידיה את זכויות היוצרים על תמונות העירום שלה. האירועים קרו לפני שנכנס לתוקפו החוק שהפך את ה'פורנו נקמה' בקליפורניה לעבירה פלילית. ההגנה הטובה ביותר שלה הייתה לשלוח את תמונות עירום שלה למשרד זכויות היוצרים בארה"ב ולדרוש את כל הזכויות על התמונות. לאחר מכן היא שלחה מכתבים לאתרים השונים בהם פורסמו התמונות ודרשה מהם להסיר אותן לצמיתות ובאופן מידי כי "אין להם זכויות על התמונות". בשלב מסוים, היא הגישה תביעה פלילית נגד עילם, אבל כלום לא קרה עם התביעה הזו כיוון שבאותה העת לא היה שום חוק פדרלי האוסר על צילום והפצת פורנו ללא הסכמת המצולם.

הפסיקה האחרונה המעניקה לקרבן 6.5 מיליון דולר התאפשרה בין היתר הודות לחוק החדש. מדובר בפיצויי נזיקין של 6 מיליון דולר פלוס 450,000 $ פיצויים על הפצת תמונות המוגנות בזכויות יוצרים.

ג'ון דו יוצגה ע"י הפרויקט להגנה על זכויות האזרח באינטרנט ​​(CCRLP - The Cyber Civil Rights Legal Project), אשר מספק ייצוג פרו בונו במקרים כאלה. פסיקה זו באה בעקבות פסיקה נוספת שהושגה בשנה שעברה וגם היא אינה מובנת מאליה כלל: 8.9 מיליון דולר פיצויים לקרבן בפרשת פורנו נקמה. אלו היו הפיצויים הגדולים ביותר שהושגו אי פעם במשפט על הפצת תמונות עירום ללא הסכמה (אם נתעלם ממשפט הסנסציוני נגד הבלוג האמריקאי המפורסם 'גוקר' שפרסם קלטת סקס של המתאבק האלק הוגאן ונדרש לשלם על כך פיצויים של 140 מיליון דולר, מה שהוביל לסגירת האתר).

דניאלה סיטרון, מרצה למשפטים באוניברסיטת מרילנד והדוברת הלא רשמית של קרבנות פורנו נקמה, מכנה את פסק הדין "פורץ דרך". לדבריה, זה נדיר שקרבנות יתבעו את המטרידים שלהם, ומדובר בפסיקה מרתיעה שמבהירה לתוקפים כי למעשיהם "עלולות להיות תוצאות כספיות חמורות.

לעומת זאת, מרי אן פרנקס, מנהלת מדיניות היוזמה לזכויות האזרח באינטרנט, הפועלת בשותפות עם CCRLP, טוענת כי למרות שהמשפט המדובר "מעורר השראה", יש צורך באפשרויות משפטיות טובות יותר עבור הקרבנות.

היא גם מזהירה כי במקרה הנוכחי זה הצליח רק כי מדובר בסיפור יוצא דופן. "לקורבן במקרה זה היה את זכויות היוצרים על התמונות, היא זכתה לייצוג משפטי מעולה והצליחה להצביע על עדויות משמעותיות רבות למסע טרור מתמשך לאורך שנים. הגורמים האלה לא יהיו נוכחים במקרים רבים אחרים של הפצת תמונות עירום כנקמה".