לרוב היא קורעת אותנו מצחוק, אבל הפעם, איימי שומר הצליחה לקרוע לנו משהו בלב. זו הכנות הזו, שזכינו להכיר מהמסך בצד הקומי שלה, שהפעם הפכה צד וחשפה בצורה כל כך אמיתית ומעוררת אמפתיה את הסיפור העצוב הזה מהעבר שלה. בראיון עם אופרה ווינפרי, הקומיקאית והשחקנית סיפרה וניתחה את חווית אובדן הבתולין שלה, את "הפעם הראשונה" שלה, שלמעשה היתה מקרה אונס.

"אני, אישית, מרגישה שאיבדתי את הבתולין שלי באונס. אני לא הסכמתי", אמרה שומר לאופרה בראיון שפורסם במהלך שבוע שעבר. ניכר שלא היה לה קל להגיד את המילים האלו, ולהשתמש בהן באופן חד משמעי בפעם הראשונה, למרות הפתיחות הרבה בה היא מדברת על המקרה.

מי שעקב מקרוב אחר שומר עד היום אולי כבר שמע על המקרה הזה. מעבר לכך שכתבה עליו בספר שלה, היא גם ציינה אותו בהופעות הסטנד-אפ שלה כ'מקרה באזור האפור שחוותה', ודיברה על כך עם ווינפרי בראיון – מה שהוביל את השתיים לפתוח ולבחון את המקרה שלה יחד, עד שהגיעו למסקנה בלתי מתפשרת לגביו, שבעצם הבהירה שהמקרה הזה לא ממש משתמע לשני פנים.

"בסטנד-אפ שלי הייתי מדברת על מה שאני קוראת לו ה'GRape' שלי, אונס באזור האפור", היא אומרת לאופרה בראיון. "זו היתה דרך להעלות את הנושא בסטנד-אפ שלי, לנסות לגרום לאנשים לצחוק בזמן שהם לומדים משהו".

"כשאנחנו שומעים על אונס כילדים, ומזהירים אותנו מפני זה, מסופר על גבר שקופץ משיח, שגורר אותך, זה סוג של אויב. הם לא אומרים שזה כנראה יהיה גבר שאת מכירה היטב", שומר ממשיכה. "זה יכול להיות בעלך, זה יכול להיות חבר. אז את חושבת, כשזה קורה לך, 'זה לא מישהו שאני רוצה לראות נרקב מאחורי סורגים, אבל מה שהוא עשה לי היה פסול'".

איימי שומר בראיון לאופרה

"זה לא מישהו שאני רוצה לראות נרקב מאחורי סורגים, אבל הוא עשה לי משהו פסול". איימי שומר בראיון לאופרה

 

"אני איבדתי את הבתולין שלי בזמן שישנתי", שומר חושפת בווידוי מאוד אישי, תוך כדי שהיא ממשיכה לדבר על הכלל: "זה לא בסדר. אז בסטנד-אפ שלי הייתי אומרת – 'אם היא ישנה, זה אומר לא. רק בתקווה שכמה בחורים יראו את זה, ושברגע כזה הם יגידו 'אה, רגע, זה אומר לא. שמעתי את זה איפשהו'".

בשלב הזה, ווינפרי מובילה את השיחה לפסים אישים יותר, כדי לחדד נקודות חשובות דרך המקרה של שומר. "זה לא רק שאיבדת את הבתולין שלך תוך כדי שישנת. את שכבת על הספה, או על המיטה, איפה שהיית, ואת מתעוררת כשהוא חודר אלייך. ואז, את לא מרגישה בסדר לגבי זה, והוא מן הסתם לא מרגיש בסדר לגבי זה. ומה שמעניין לגבי זה הוא שאז את הרגשת רע לגבי איך שהוא הרגיש עם זה".

"הוא היה החבר שלי. הייתי צריכה לנחם אותו", שומר מסכימה וממשיכה. "הרגשתי גם שאני מאוד כועסת עליו. זה זעם שנשאר איתי. כנשים, מאמנים אותנו לא להתרגז, כי זה גורם לאנשים לבטל אותך, אין מקום לכעס הזה. אבל אני רציתי לנחם אותו, כי הוא הרגיש כל כך רע וכל כך דאג, וניסיתי להדחיק את הכעס שלי".

"אנשים שומעים אישה שאומרת שהיא הותקפה, ואני חושבת שב-9 מתוך 10 מקרים התגובה הראשונית של אנשים תהיה להטיל ספק באישה. זה משהו שגברים ונשים פשוט עושים, אנחנו חושבים 'רגע, מה קרה שם? אנחנו נחליט אם הסכמת'. ועם הסטטיסטיקה, שלדעתי היא ש-1 מתוך 6 נשים, אם 1 מתוך 6 מאיתנו נאנסה, ואתם מטילים ספק בכולנו – אז איך זה מסתדר עם המספרים?".

"היית מגדירה את זה אחרת היום?", שואלת אותה אופרה. "היית אומרת שזה היה אונס, ולא בתחום האפור?". ניכר שלמרות כל מה שאמרה עד לשלב הזה, לשומר קשה בתחילה להתיישב עם האמירה הזו. היא אומרת שלאנשים נוח להניח דברים בקופסאות, אבל מיד אחרי זה מתיישבת ומסכימה עם האמירה הזו.

"כן, אני אישית מרגישה שאיבדתי את הבתולין שלי באונס. לא נתתי הסכמה. לא דנו בזה. לא היינו שם במערכת היחסים שלנו, זה לא היה הרגע הזה. ודיברנו על דברים, היינו פתוחים זה עם זה". "אז הרגשת בגידה?", ווינפרי שואלת. "כן. ממישהו שמאוד סמכתי עליו", היא אומרת.

אופרה ווינפרי מראיינת את איימי שומר

אופרה בראיון עם שומר

 

נראה שגם מקרים שעד היום נחשבו ב"אזור האפור", מקבלים יחס פחות ופחות סלחני, ונבחנים מחדש לאור המוסכמות המתוקנות אליהן החברה חותרת כיום. ועבור המון נשים, זה דבר חשוב מאין כמוהו. לא בכדי לחפש עוד נאשמים, אלא בכדי לספק תשובות עבור בנות אחרות שחוו בעברן משהו שלא היה "אונס" כמו ששומר מתארת שסיפרו לנו כילדים, אבל עדיין הרגיש להן לא תקין, ופצע בהן משהו.

נשים אמיצות כמו איימי שומר שמעזות להיחשף ולדבר בכנות מוחלטת על מה שהן עברו, ולהבין יחד איתנו שזה לא "מקרה אפור", אלא אונס לכל דבר, מאפשרות להמוני אחרות לראות את העבר שלהן באור בריא יותר, ואולי, בתקווה, גם לסגור מעגל.