"הבדיקה כללה אוטרסאונד וגינאלי והוא פשוט דחף לי את המכשיר בלי להסביר מה קורה. כשהתלוננתי שכואב, הוא טפח לי על הבטן התחתונה ואמר שאני חייבת ללמוד לשחרר. לפני שהסתיימה הבדיקה הוא הסתכל לי בעיניים, התחיל לעשות תנועות של פנימה-החוצה עם המכשיר שנמצא בתוך איבר המין שלי ושאל אם זה כואב לי, בזמן שהוא מחייך". 
 
"הוא שאל אותי, 'למה את רווקה? אמרתי לו שזה לא רלוונטי לדיון שלנו. דיברתי איתו על הבעיה שלי ואז אמרתי שאני מבקשת שיהיה עדין איתי כי יש לי כאבים בחדירה, ואז הוא אמר, 'בסקס אני אהיה עדין, פה אני אעשה את העבודה שלי'"
(שתיים מתוך 20 העדויות שאספו יעל שרר מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית וזהר אלימלך, כותבת טור זה ופורסמו בסוף השבוע בשבעה ימים של ידיעות אחרונות) 
  
ברור שלא כל הגניקולוגים, ברור. 
אף אחת מעולם לא טענה שכן.
 
אבל אם יש לכל אישה סיפור, 
ואם הגיעו ללובי המלחמה באלימות מינית מעל 600 עדויות של נשים של חוויות שליליות,
ואם יש 1200 גניקולוגים בארץ אז לא כל הגניקולוגים, אבל ללא ספק  - לא מעט מהם. 
אם לכל אישה יש חוויה שלילית אצל גניקולוג, אז זו תופעה רחבה שכדאי להסתכל עליה באומץ ולא לפטור אותה ב'לא כל הגניקולוגים'. 
 
כשדנה ספקטור פרסמה בטור בידיעות אחרונות את החוויה שלה אצל רופא נשים, הצטרפו לתיאור הזה שלה נשים רבות. תוך זמן קצר הן תיארו את החוויות שלהן ברשתות החברתיות, אחרות פנו אליי בפרטי וקראתי עדויות על גבי עדויות של חוויות שליליות, משפילות ואפילו פליליות שעברו נשים אצל הגניקולוג. בדיקות פיזיות שנעשו ללא אזהרה, התעלמות מבקשות, נגיעות, הטרדות ופגיעות מיניות. 
 
מה שהניע אותי לפעולה היה פוסט של רופאת נשים שיצאה בזעקת 'לא כל הגניקולוגים' ותיארה כמה המקצוע קשה וכמה יש בעולמנו גניקולוגים מופלאים. זה עצבן אותי כי זו תמיד הטענה הזו ש'לא כולם כאלה' שמנסה למזער ולהקטין חוויות של אינספור נשים. 
 
פרסמתי פוסט בפייסבוק וביקשתי מנשים לשלוח לי שמות של הרופאים שתקפו אותן מינית. לא ביקשתי את החוויות "האפורות", אלא ממש תקיפה מינית. 
קיבלתי עד רגע זה כמעט 50 שמות של רופאים שתקפו מינית. יש גם הצלבות. סיפורים שלא ייאמנו. קשת רחבה של הטרדות מיניות ותקיפות מיניות ואפילו אונס.  רופאים שההטרדות שלהם הן גבוליות ולא נוחות אבל לא פליליות כמו הערות על משקל, על מראה הפות, הערות על כמות יחסי המין של המטופלת וכיוצ"ב, ועד רופאים שפשוט מנצלים את הסיטואציה הכל כך רגישה הזו כדי לתקוף מינית או לאנוס. 
 

יש בעיה בגניקולוגיה בישראל. פרשת #גינקולוגיהגייט הביאה לחשיפת עוד ועוד עדויות על מה שמתרחש בביקור אצל רופאי נשים אחרי...

פורסם על ידי ‏הלובי למלחמה באלימות מינית‏ ב- יום שני, 2 בנובמבר 2020

 
נשים רבות כל כך מפחדות שחלקן כתבו לי מהר את השם של הרופא ומחקו אותו בבהילות. 
אישה אחת זרקה לי שם של רופא שכבר קיבלתי עליו עדויות קשות והתחרטה. שנייה אחרי היא כבר לא רצתה לספר את סיפורה. לכולן זה מפעיל את טריגר התקיפה שחוו. אני לא לוחצת על אף אחת כמובן, אני בצד שלהן ואני לא רוצה שאף אחת תרגיש שהיא מחויבת או צריכה לעשות משהו. 
 
כל כך הרבה סיפורים, כל כך הרבה תקיפות מיניות, והשמש ממשיכה לזרוח, 
הם עובדים להם בנחת,
ממשיכים לקבל מטופלות,
נהנים מהכוח שלהם ומהאפשרות הכה זמינה עבורם לתקוף. פשוט לתקוף.
 
 
זהר אלימלך ויעל שרר, מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית,  שעומדות מאחורי הקמפיין #גיניקולוגיהגייט

זהר אלימלך ויעל שרר, מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית, שעומדות מאחורי הקמפיין #גיניקולוגיהגייט

,
נשים יוצאות עם צלקות מביקור שגרתי אצל הגניקולוג. ומה שמרתיח בכל הסיפור זו מעורבותה של המערכת. או יותר נכון, אי מעורבותה. 
את יכולה להגיע באופן עקרוני לרופא שקופת החולים שבה הוא מועסק כבר 'יודעת' שיש עליו תלונות ועדיין בוחרת לא להזהיר אותך או לא לעשות פעולות מניעה אחרות. 
המערכת מפקירה אותך. המערכת עוצמת עיניים במקרה הטוב  או מטייחת במקרה הרע. 
הרופאים המדוברים חזקים וחיים בתחושת עליונות, הם יודעים כמה קשה להוכיח תקיפה מינית אצל רופא נשים, הם יודעים שהם יכולים 'להסביר' למה הם צבטו בפיטמה או הכניסו אצבע לפי הטבעת בלי הכנה מראש. או למה הוציאו והכניסו את המתמר כמו בתנועות חדירה והסתכלו לך בעיניים. 
הם לא פראיירים, הם לא יודו מיד שהם מחכים למטופלת הזו שמגיעה לבד ללא מלווה. שהם תוקפים באזור הדמדומים, ושנשים יכולות לצאת מהן ואפילו לא להבין שנעשה בהן משהו רע.
הם לא יודו - הם אלוהים ולאלוהים מותר לעשות הכל. 
 
אז רופא שתקף מטופלות באזור הדרום, ננזף על ידי קופת החולים שלו ועבר לצפון לקופת חולים אחרת וזהו - הוא מקבל מטופלות כרגיל. 
זה בן אדם שהיה צריך לשבת בכלא על העבירות שעשה אבל לא רק שהוא לא מקבל כלא, הרשיון שלו לעסוק ברפואה עדיין שלו! הוא מקבל מטופלות! והוא לא היחיד.

מבחינתי מה שחשוב הוא לנרמל את השיח בנושא: להציף את כל מה שהיה קבור ולא מדובר, לאפשר לנשים לדבר על זה, לתת להן את ההרגשה שהן לא לבד, זה לא רק בראש שלהן. הן לא מגזימות. וכמובן, להזהיר אותן שלמערכת לא אכפת לשים תוקף בתחפושת רופא, ושהן צריכות לנהוג במשנה זהירות על מנת להקטין את הסיכויים שלהן להיפגע למרות שכולנו בסוף יודעות שגם הזהירות שלנו לא באמת יכולה לשמור עלינו. 

 
זהר אלימלך, סופרת. פמיניסטית ואקטיביסטית ברשת בנושא שיוויון ואלימות נגד נשים, מובילת קמפיין #לאהתלוננתי בישראל. ניתן ליצור איתה קשר בעמוד הפייסבוק שלה בלינק הבא  

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
וגם - פגעו בך? מחפשת תמיכה? התקשרי למספרים הבאים 
 
מרכזי הסיוע לנגפעות ונפגעי תקיפה מינית

מרכזי הסיוע לנגפעות ונפגעי תקיפה מינית