תשעה חודשים חלפו מאז פרצו לחיינו נטע שרייבר גמליאל והאפליקציה שלה SafeUP וכבר אפשר להגיד שהיא מחוללת שינוי.

SafeUP היא רשת חברתית המבוססת על קהילות מקומיות של נשים, בהן כל אחת יכולה לקחת חלק ביצירת מרחב בטוח יותר. האפליקציה מאפשרת למשתמשות להיעזר בה כאשר הן נתקלות בסכנות ממשיות או פוטנציאליות וזקוקות לתמיכה, ליווי או סיוע פיזי. עזרה כזו מוגשת על-ידי מערך השומרות המוסמכות, נשים אחרות שמתנדבות להגיב לקריאה ויכולות להציע מענה באופן מהיר ויעיל.

דווקא בין הסגר השני לשלישי, החליטו שרייבר גמליאל והשותף שלה טל זוהר להשיק את האפליקציה הזו.

לא מפחיד לצאת דווקא בעת הקורונה?

"מלא אנשים אמרו לי שאף אחד לא מסתובב בחוץ, אבל הייתה לי קהילה מההתחלה, נשים היו איתי בקשר בפייסבוק. אנשים הולכים לסופר ולעבודה, ואמרו לי שמפחיד להסתובב ברחובות. אני דמיינתי עזרה לנשים במועדון ומסיבות וחזרה הביתה אבל פתאום היה שימוש באפליקציה בבתים או כשבא שליח לבתים, והליכה ברחוב. אל תשכחי שזה היה מבוסס על נשים אקטיביסטיות, ותכלס היה להן יותר זמן פנוי. היו כאלה שהיו בחל"ת, הייתה יותר מודעות שעלתה לעזרה הדדית, של הקהילתיות, של מי נמצא ב500 מטר לידי - פתאום זה נהיה חשוב. ועוד דבר שקרה זה עלייה באלימות, מובהקת, בעולם ובארץ, ירידה בתחושת הביטחון האישי, זה תמיד בא ביחד."

 

נטע שרייבר גמליאל, היזמת והמנכ"לית של SafeUP

נטע שרייבר גמליאל, היזמת והמנכ"לית של SafeUP

אז איפה אתם במספרים כיום?

"תשעה חודשים אחר כך, בדיוק 9 חודשי הריון. יש בסך הכל 70 אלף חברות קהילה בכל העולם, בישראל, כמעט 30 אלף משתמשות, וכ- 3000 שומרות, ביותר ממאה מדינות כבר יש משתמשות. זה התחיל ויראלי והתפשט בלי שעשינו דבר, אפילו נאלצנו לסגור בחלק מהמדינות כי הבנו שלא נוכל לתת שירות. ככל שיש יותר משתמשות, זה עובד יותר טוב והרשת עובדת טוב יותר. אנחנו רואים את זה כל הזמן. הפוקוס שלנו בישראל ובארה"ב. יש לנו 22 עובדות ועובדים. המימון מגיע מראשות החדשנות וקרנות הון סיכון."

שרייבר גמליאל בזמן הקצר הזה כבר הוכרזה על ידי פורבס ישראל כאחת הנשים המבטיחות מתחת לגיל 30 וגם אנחנו באון לייף נתנו לה להיות אחת ממדליקות המשואה האלטרנטיבית שלנו כמי שתרמה לנשים בשנה החולפת.

כדי לברר איך בדיוק עובדות הקהילות של Safe Up  שוחחנו עם דניאל בקר מי שהחלה כמתנדבת והפכה לעובדת הראשונה בתשלום שבתפקידה הנוכחי מפתחת את הקהילות.

היא בת 28 כרגע מתל אביב במקור מהפריפריה, כרמיאל.

" יש קהילות של נשים שומרות בארץ ובעולם. זה עובד בצורה הבאה- אני מגיעה אל הנשים האקטיביסטיות, המובילות, אלה שהנושא הזה קרוב לליבן ורוצות לשנות את העולם הזה לטוב יותר. יחד אנחנו מקימות קהילות מקומית, מכירות בין הנשים השומרות, יוצרות מפגשים, הרצאות, סדנאות, מסיבות כדי להעלות יחד את החוסן הקהילתי ויחד הן נותנות מענה לאלו שפונות."

חשוב להבין, כל אחת שמורידה את האפליקציה עוברת תהליך אימות. אם היא מתחת לגיל 18 תוכל רק להשתמש בשירותיה, אם היא מעל, תוכל גם לעבור הכשרה ולשמש כשומרת. כל אחת כזו לרוב גם משתמשת באפליקציה לעצמה.

"התחום הזה לא קל, הוא פוגש כל אחת במקום אחר כואב יותר כואב פחות ולכן היה לי חשוב לספק להן את הכלים והידע כדי לעמוד במשימה," מסבירה בקר.

דניאל בקר, מפתחת הקהילות של SafeUP צילום פרטי

למה את הצטרפת?

"נפגעתי מינית יותר מדי פעמים בחיי, על כל רצף הפגיעות המיניות, ובגלל שאני מכירה את התחושה וההשלכות באופן אישי, אני עוסקת בכך מגיל צעיר. מהשירות הצבאי כחוקרת פלילי, עד לתואר בעבודה סוציאלית כל ה שנים חיפשתי פתרון, דרך למנוע את מקרים של הטרדות ופגיעות מיניות, המחשבה שיפגעו ככה באחת האחיות הקטנות שלי (11,16,20) הורגת אותי מבפנים. ברגע ששמעתי על SafeUP הרגשתי שאני חייבת להצטרף, שאין דרך טובה יותר מזו לשמור עליהן ועל כל ילדה ונערה אחרת, שמגיע לכולן חיים בטוחים וטובים יותר. שמתי לעצמי מטרה להגיע לכל אישה ונערה שידעו שאנחנו קיימות, שישנו אחת לשניה את החיים והמציאות היומיומית."

"לאורך העשיייה אני מקבלת מגוון תגובות, השכיחה ביותר היא "איפה הייתן קודם?" השאלה הזו כואבת לי בבטן כל פעם מחדש, הלוואי ויכולתי למנוע מכולן להיפגע אבל אנחנו מסתכלות קדימה וגם אותן נשים ששואלות זאת והן מצטרפות לעשייה שלנו, לחיבוק הגדול הזה שאנחנו מייצרות יחד עבור העתיד של הנערות  הילדות ושלנו. אני מקווה שכל אישה שקוראת את זה תצטרף אלינו, שכולן ידעו שיש כאן קהילה נשית חזקה מאוחדת שמחזיקה באמונה אחת, שמגיע לנו ושאנחנו יכולות לחיות בעולם טוב ובטוח יותר."

נדמה שלתחושת השליחות מצטרפות כל מי שמתחברת אליהן. אנסטסיה לויט, מעצבת גרפית, בת 26 מראשון לציון, מתנדבת כשומרת מאז שהאפליקציה עלתה לאוויר.

 "הייתי במקום לא טוב בחיים מבחינת ביטחון אישי וראיתי פוסט בפייסבוק על האפליקציה. הורדתי בשביל עצמי, ועשו לי תהליך אימות תוך יום וראיתי איך תוך זמן קצר מספר השומרות עלה. נשאבתי לזה. רציתי שעוד חברות ועוד צעירות מראשון לציון יורידו. ראיתי בזה סוג של הצלה. הייתי משתמשת בזה בערבים וגם אחרי ההדרכה שעשיתי, התחלתי ללוות אחרות, הרגשתי ביטחון לתת למישהי ביטחון. זו אפליקציה סוחפת ומעצימה. בהתחלה את חושבת איך אני יכולה ללוות מישהי, גם אני מפחדת, ואז כשאת מבינה שגם הנשים הנעזרות וגם אלו שעוזרות זה אותן נשים. זה נתן לי כוח להיות שומרת."

מקרה מיוחד?

"לוויתי די הרבה פעמים. בראשון אני מקבלת כל ערב פעם-פעמיים. אני שואלת את עצמי אם יש לי זמן לשיחה ופניות נפשית ואם אני מספיק קרובה ויש היום מספיק שומרות כדי שזה יעבוד, אז אני מלווה. למשל מישהי רצתה רק לחצות את הכביש. אני שומעת אותה רצה, 'זהו, הגעתי'. הייתה מישהי מאילת ששמעה צרחות מחלון ומיד היא פתחה קריאה לשומרת אחרת והן קראו למשטרה. אני בעצמי מוציאה קריאות כשאני חוזרת בלילה מהעבודה.. חשוב לי מאוד שעוד נשים ונערות יצטרפו. אני רואה את השינוי על עצמי."

אנסטסטיה לויט, שומרת ורנה שפייזר משתמשת באפליקציית SafeUP

רנה שפייזר, בת 15 מרמת גן, משתמשת באפלקציה הפכה תוך זמן קצר למנהלת קהילת הנערות הראשונה שלה. כרגע יש 20 נערות בקהילה שנפתחה לפני שבוע ברמת גן והתכנון הוא להמשיך לגבעתיים, תל אביב ובהמשך לכל הארץ. "מישהי שקרובה אליי עברה את קורס השומרות של האפליקציה, זה היה בתקופה של האונס במלונית קורונה, ואמרתי 'לא הגיוני שעדין קורים דברים כאלה שנערה צריכה להילחם על הביטחון שלה'. מיד הורדתי את האפקליציה ואני גם נציגת מועצת הנוער של רמת גן, אז חשבתי שזה יכול להיות שיתוף פעולה מצוין וככה יצרתי איתם קשר."

השתמשת כבר?

"כן, ברור. הלכתי מאירוע, באיזור שאני פחות סומכת עליו, וחברה לא ענתה לי הטלפון אז אמרתי שאשתמש ותוך פחות מדקה מישהי ענתה, אפילו עשינו היכרות קצרה, היא הייתה כזו נחמדה וליוותה אותי כל הדרך עד שהגעתי בביטחון הביתה. זה כזה מחמם את הלב לדעת שלא משנה איפה את, תמיד תהיה מישהי שתענה ותהיה איתך. כשאהיה גדולה ברור שאהיה גם שומרת." 

ההגנה של השומרות בתוך האפליקציה

המייסדת נטע שרייבר גמליאל מסמנת יעד ברור:

"שהחופש הזה יהיה בטוח יותר. אני קוראת לכל אישה להצטרף אלינו ולהפוך להיות שומרת. אנחנו בונות עכשיו רשת חברתית של ילדות, נערות ונשים שתומכות אחת בשנייה בכל תחומי החיים ואנחנו מתחילות בדבר הכי חשוב זו תחושת הביטחון והביטחון בפועל. הרשת תהיה מבוססת על קהילות מקומיות וכל אחת תוכל להצטרף לקהילה המקומית הזו. בפועל יש לנו המון שומרות בתל אביב ומחוץ לה פחות. אנחנו רוצים שילדה לוחצת באשדוד, תענה לה שומרת מאשדוד ולא מתל אביב או רחובות."

**

את האפליקציה ניתן להוריד מחנויות האפליקציות בקישור הזה 

קישורים נוספים –

קישור לאתר 

קישור לעמוד בפייסבוק

קישור לעמוד אינסטגרם 

קישור לקהילת נשים: בטוחה להיות אישה