פרשה מזעזעת רודפת עוד פרשה מזעזעת של פגיעה מינית בין כותלי בית ספר. נשמע שהפרשות האלו הופכות יותר ויותר שכיחות לאחרונה. אפשר להאשים את הקורונה ואפשר גם לקחת אחריות ולחשוב מה המקום שלנו כהורים, מתי בפעם האחרונה דיברנו עם הילדים שלנו על מיניות בריאה, על הסכמה חופשית, גבולות ומערכות יחסים.

קבוצת בונות אלטרנטיבה, קבוצת לחץ של נשות עסקים, בכירות בתעשייה, מנהלות גופים חברתיים ועיתונאיות יצאו היום בקמפיין חדש תחת ההשטאג #הבגרות_האמיתית, בקריאה להורים להפעיל לחץ על בתי הספר, העיריות ומשרד החינוך להכניס גופים מומחים לנושא לסדנאות לכלל בתי הספר התיכוניים בישראל.

"לצערנו, נראה שהמחנך המיני העיקרי של הילדים והילדות של כולנו הוא הפורנו", אומרת מורן זר קצנשטיין, מייסדת בונות אלטרנטיבה. " נראה שמשרד החינוך לא ירים את הכפפה הזאת בקרוב - רק שבוע שעבר נדחתה שוב בכנסת הצעה חוק בנושא אז עכשיו זה התפקיד של כולנו ההורים לגרום לזה לקרות. זה לגמרי בידיים שלנו. וזה לא משנה אם יש לנו בנים או בנות הם צריכים להבין היכן עובר הגבול בין הסכמה חופשית לבין ניצול, מה זה קשר אינטימי ומיניות בריאה ואיך נמנע את הפגיעה הבאה?".

לקמפיין הצטרפו עד כה קבוצת הפייסבוק 'פורם נשים בתעשייה- קבוצת המנהלות', 'אבא פגום', 'אס"לי', איגוד שחקני ושחקניות הכדורגל והאיגוד של שחקני ושחקניות הכדורסל, 'איגוד היועצות לקידום מעמד האשה ברשויות המקומיות בישראל', ו'גאות - ארגון נשים קוויריות'.

הגיע הזמן שנשאל את עצמנו האם בבית הספר דיברו עם הילדים שלנו על מיניות בריאה?  כפי שאנחנו יודעים, שיחה אחת או שתיים של יועצת נבוכה הם ממש לא שיעורים בחינוך מיני.

מורן זר קצנשטיין, בעלים ומייסדת סוכנות הקריאטיב YYY. צילום : תמי גלאור

סער בן הרוש מייסד קבוצת אבא פגום שמונה מעל 278 אלף גברים מסביר את הצטרפותם: "זה נושא חשוב, לא משנה אם מדובר באבות או אמהות. גם באבא פגום מדברים על מה שקורה, וגם אנחנו מבינים שאנחנו צריכים להתגייס לעניין. צריך שאת החינוך המיני בני נוער לא יקבלו מהאינטרנט אלא מההורים שלהם ומהמחנכים שלהם".

לקמפיין הצטרפו גם אבות מודאגים. "אני חושב שאנחנו נמצאים במציאות שהגבולות מטושטשים ואנחנו חייבים לייצר מצב שמערכת החינוך וההורים מדברים בחזית אחידה", אומר רודריגו גונזלס, מנכ"ל ל ושותף בסוכנות תוכן וידאו, VEO בסקטור הטכנולוגי ואבא לשני בנים קטנים (8, 5). "צריך לנסות לייצר לילדים ולבני הנוער שפה אחידה ברמת חברות ומיניות בריאה. הם נחשפים לכל כך הרבה מידע שלא ממערכת החינוך ולא מההורים ואם לא נעשה את זה אנחנו נמשיך לראות תופעות כואבות בכל מה שקשור ליחסים בין בני נוער, נערים ונערות בכל מה שקשור לעניין המיני".

גונזלס מצביע על הצפת המידע כחשש עיקרי: "חלק מהפחד והחששות הוא בגלל כמות האינפורמציה והתמונות שילדים נחשפים אליהם ובגיל מוקדם מדי למה שהם מסוגלים בכלל לתפוס או להבין כמה המציאות לא דומה לזה בכלל. הבנתי שגם אני חייב לפעול ועכשיו, הילדים שלי אולי צעירים אבל זה רלוונטי שנתחיל את זה לפני שיהיה מאוחר מדי".  

"מניסיון אישי אני יודעת כמה פגיעה בגיל צעיר יכולה לצלק לכל החיים", אומרת ליעד סואץ קרני, קפטנית נבחרת ישראל בכדורסל נשים לשעבר, ואמא לשלושה ילדים (בן ובת בני 9 ובן שנתיים). "בתור אמא אני מפחדת שיקרה משהו לאחד מהילדים שלי ואני חושבת שחינוך בגילאים של בית הספר יכול לשנות את התרבות שלתוכה הם גדלים ולהפחית את הסיכון שגם הם ייפגעו". סואץ-קרני גייסה לקמפיין את איגודי השחקנים והשחקניות בכדורגל וכדורסל. 

אורית סוליציאנו מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי פגיעה מינית מסבירה: "סוגיית השיום, ההבנה, היא סוגיה מאוד קריטית כי זה מאפשר לקבל סיוע ועזרה. ללא הבנה מהי מיניות בריאה, מהי הסכמה חופשית ומה המשמעות של אמירת 'לא', הרבה בנות ובני נוער לא מבינים שעברו פגיעה מינית. לעיתים עוברות שנים ארוכות עד שההבנה הזו מחלחלת והדבר הזה גורם נזק רב, פוגע באפשרות לקיים קשרים זוגיים חדשים ומעמיק את הטראומה מהאירוע שהתרחש בגיל צעיר. זה קריטי שבנות ובני הנוער כחלק מהחינוך שלהם בבית הספר ילמדו מהי מיניות בריאה ומהי מיניות פוגענית ויידעו לאן יוכל לפנות כדי לקבל עזרה. מגיעות אלינו לא פעם נשים וגם גברים ששנים היו אבודים וכואב הלב לראות את זה".

אורית סוליציאנו מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע, סער בן הרוש מייסד 'אבא פגום, רודריגו גונזלס מנכ"ל VEO, ליעד סואץ קרני קפטנית נבחרת ישראל לנשים בכדורסל לשעבר

אז מה כן אפשר לעשות?

📌 להזמין סדנאות חיצוניות - לפנות לוועדי ההורים שלכם ולבקש מהם לדאוג שבית הספר יזמין הדרכות של גופים שמתמחים בנושא (רשימה מלאה בסוף הפוסט).

📌 לוודא איכות - לשים לב שההדרכות שמוזמנות הן של גופים שמעבירים סדנאות תהליכיות ולא של הרצאות או הדרכות חד פעמיות.

📌 סבסוד - אם יש לכם קצת השפעה תוכלו לנסות לגרום לרשות המוניציפלית שלכם לממן את המפגשים האלו.

אלו השיעורים הכי חשובים שהילדים שלנו צריכים לקבל היום- זאת ה#הבגרות_האמיתית שלנו כהורים ושל הילדים והילדות שלנו.

 

להזמנת הרצאות/מפגשים ניתן לפנות לרשימה הבאה:

> סדנאות והרצאות של איגוד מרכזי הסיוע: https://bit.ly/3tbz31M
> ארגון אסל"י מציע סדנאות לנערים בגילאי חט"ב ותיכון, סדנאות חדר מורים והרצאות להורים: https://bit.ly/3F97N6e
> מידע אמין על מין: https://www.minamin.org/parents
> וגם: ארגון חוש"ן- ארגון החינוך וההסברה של הקהילה הגאה. מציע סדנאות על מרחבים בטוחים לנוער להט"ב: go.hoshen.org