השבוע התפרסמה ידיעה בנושא לכאורה פעוט, כמעט חסר משמעות: שוטר הורשע בקבלת "שוחד מיני" מזונה, לאחר שדרש ממנה מין אוראלי על מנת שלא יעצור אותה, וקיבל שישה חודשי עבודות שירות.

מעיון באמצעי התקשורת המקוונים מתקבלת תמונה לפיה תקיפה של זונות אינה סיפור גדול. אלו סיפורים הנוטים לעטר את העמודים הפנימיים ולהוות כמעט אתנחתא קומית בקריאה היומית. תמונות האילוסטרציה המצורפות לכתבות האלו אינן לקוחות מסטוק הקורבנות הרגיל - אותה אישה מכורבלת בפינה ומסוככת על פניה: ברגע שמעורבת בסיפור זונה, התמונות תמיד ישדרו משהו סקסי, אסור, מפתה. גם כאשר הכתבות עוסקות באלימות כלפיהן. 

עוד ב Onlife:

מה זה עוד אקט מיני בשביל זונה? סתם שעות נוספות

זונות אינן קורבנות מהסוג הרגיל. זונות הן טמאות, מקולקלות מראש. הן אינן הצעירה הזכה בעלת עיני הבמבי שנפגעת על ידי תוקף אלמוני ורשע, הן מזמינות את זה. הן עובדות בזה. מה זה בשבילן עוד אקט מיני? זו אינה תקיפה, סתם שעות נוספות.

את ההשקפה הזו חולק כנראה גם השופט דניאל בארי שגזר על השוטר המדובר, ליאור מסורי, שישה חודשי עבודות שירות, שנת מאסר על תנאי וסכום מצטבר של כ - 7000 שקלים של קנס ופיצויים לעובדת המין.  

האם מדובר בעונש קל? כבד? הדבר תלוי בעבירה, שהיא, במקרה זה, קבלת שוחד מיני. 

כשאונסים אותך את לא משחדת אף אחד

בחוק הישראלי אין עבירה בשם "שוחד מיני". במונח משתמשים בהקשר ליחסי עובד-מעביד בהן התבצע ניצול מיני. המונח שוחד אינו מתאים כאן, מאחר שהוא מניח כי לצד החזק הוצע שוחד אותו הוא בחר לקבל. הצד החלש באופן אקטיבי הציע את גופו כמטבע עובר לסוחר לגיטימי על מנת לפתות את האיש הישר וההגון - הצד החזק, מקבל השוחד - ובכך לעקם את עמוד השדרה המוסרי שלו, לגרום לו לסטות מעקרונותיו ותפקידו באופן שאינו תואם לאופיו. 

זה אינו המצב, ולא ניתן להדגיש זאת מספיק. הזונה לא הציעה את גופה כשוחד, השוטר דרש את האקט המיני ממנה כאקט של סחיטה.

זהו שם מכובס לניצול יחסי מרות, שימוש בכוח שאולי אינו פיזי, אבל עדיין כוח לכל דבר - האיום לפטר, לעצור, לגרש מהארץ - כדי להשיג שליטה, לחדור ולנצל מינית את גופו של החלש. זהו, במילים אחרות, אונס. העונש המקסימלי על אונס הינו 16 שנים. לא 6 חודשי עבודות שירות, אלא 16 שנים בכלא. 

ומה אם זה אינו אונס, אלא קבלת שוחד? העונש המקסימלי על עבירת שוחד הינו 10 שנים, או קנס של למעלה ממיליון שקלים. שוב, לא ממש באותו איזור החיוג של חצי שנה של עבודות שירות ו - 7000 שקל. 

עברת באור אדום? תתפשטי

אולם פה אין מדובר באיזו נערה צעירה ותמימה שנאנסה ברחוב, על לא עוול בכפה. מדובר בזונה, ולכן היא פחות חשובה, הגוף שלה שווה פחות, וכפועל יוצא גם מוגן הרבה פחות. מעבר לכך, התוקף אינו אלמוני חמוש, פרוע ומסוכן. הוא סתם שוטר, מהסוג האמיץ שמגן עלינו מפושעים ורשע.

ליאור מסורי אינו רק שוטר, אלא גם אבא ובעל לילדה ואישה חולות סכרת, ושאר קרובים שלמרבה הצער אינם בקו הבריאות. האיש ממש מלאך, חוץ מזה שהוא אנס באיומים זונה. אבל כאמור, זו רק זונה, וזה שוטר גיבור, ולכן הגיוני לתת לו גזר דין קל, מהיר ולא מכביד מדי על הכיס. 

כמובן שאימוץ עמדה זו דורש התעלמות אקטיבית מכך שדווקא בגלל שהאדם שוטר, הוא מחוייב לסטנדרטים מוסריים גבוהים יותר, אשר מעילה בהם מערערת את כל בסיס מוסד המדינה המודרנית. השוטרים (והצבא) הם הגופים היחידים להם מותר לפעול באלימות, להחזיק נשק ולכפות סדר בכוח. זה האמון שאנחנו כאזרחים נתנו בהם, כפועל יוצא של האמון שניתן במדינה. שוטר שמחליט לא רק לא לאכוף את החוק, אלא באופן אקטיבי לכפות על אישה החלשה ממנו משמעותית, חברתית ופיזית, לקיים בו מין אוראלי הוא שוטר שעובר על החוק, פושע במדים שמעל באמון הציבור. 

פער הכוחות בין אזרח רגיל לשוטר שאוכף את החוק הוא בלתי נתפס גם כך, מבלי שהאזרח הפשוט ישתייך לחוליות החלשות ביותר של החברה הישראלית. לשוטר יש כוח כמעט בלתי מוגבל שניתן לו ברצון, ברשות. לחוויה המלחיצה גם ככה של מפגש שוטר - אזרח, למתח שנובע מהפרש הכוחות אין צורך להוסיף, ואסור שיתווסף, גם האיום בתקיפה מינית, בחילול האוטונומיה הגופנית של האזרחית. 

דמייני לעצמך שאת בדרך הביתה מהעבודה, מתה מעייפות, לחוצה ולא לגמרי מרוכזת. את רואה במראה האחורית ניידת והלב מגביר קצב, בחילה קלה בבטן. כשאת מתבקשת לעצור בצד את מצייתת, עוצרת את המכונית ומוציאה את הניירות, לרגע שוב נבהלת שהם אינם שם. את מנסה להתרכז ולהבין מה עשית לא בסדר, האם עברת איזו עבירת תנועה, האם משהו התקלקל במכונית. השוטר רוכן אליך, מיידע אותך על עבירה כלשהי בחצי חיוך ואת כבר נושמת לרווחה שנפלת על אחד נחמד. ואז הוא מבקש שתורידי חולצה, כי זה וואחד קנס על מהירות מופרזת באיזור הזה, וחבל על הזמן שלך, ובואי נסגור את זה כאן בינינו.  

אז מה ההבדל בעצם בין שוטר שעוצר נהגת בצד הכביש וכופה עליה, באמצעות הכוח שאנחנו האזרחים נתנו לו, לבצע בו מין אוראלי לבין שוטר שעושה את אותו מעשה בזונה? 

התשובה היא פשוטה: אין הבדל.