במהלך אחר צהריים אחד בקניון בסין, שיחזרו העוברים ושבים סצנה מתוך הפרק האחרון של "משחקי הכס". לא היו שם תלבושות תקופתיות, חרבות או אבירים, אבל היה שחזור נאמן לשנאת נשים עתיקה והתיעול המקובל שלה - הפשטה פומבית ואלימה.

עוד ב Onlife:

צעירה סינית נחשדה בגניבת סמארטפון בחנות כלבו גדולה. עד מהרה היא אוגפה על ידי המון אדם שמיהר לחבוט בה, לקרוע את שיערה ולחתוך את בד החולצה והחזיה שלה, מותירים אותה עירומה ממותניה ומעלה בקניון הומה. על בסיס חשד בלבד, האישה הופשטה על ידי אזרחים כמוה. החשד הזה הספיק על מנת לשלול ממנה את זכותה על גופה, בלי שאף אחד יחלץ לעזרתה.

סיבה מספיק טובה כדי לשלול ממנה את זכותה על גופה (צילום מסך מתוך אתר May Daily)

למה שלא נראה זוג ציצים על הדרך?

זוהי תופעה נשית כמעט לחלוטין - אלימות כלפי גברים כמעט ולעולם לא תכלול הפשטה, אלא חבלה בלבד. אלימות כלפי נשים, גם אם אינה מסלימה לתקיפה בעלת אופן מיני מובהק, תכלול תמיד ניסיון להפשטתן וקריעת בגדיהן.

מדובר בטכניקה ישנה; אישה סוררת שהובאה לסקילה ראשית תופשט. אישה המובאת לתלייה תיתלה כששדיה גלויים. לא מספיק להכות נשים, עליהן גם להיות מופשטות פומבית קודם, על מנת להצדיק את ההכאה, להוזילן, להפוך אותן לאנושיות פחות. גופה, כעונש, מופקר מרשותה ועובר לרשות הרבים. כמו כן, אם את כבר ברשותנו, למה שלא נהנה עד הסוף, ועל הדרך גם נשזוף את עינינו בזוג שדיים.

במדינות פטריארכליות רבות גופן של נשים ממילא כמעט ואינו ברשותן. נשים הינדיות נחטפות לנישואין מוסלמיים בפקיסטן, ככלי ללוחמה ונקמנות במיעוט הדתי ההינדי. באפריקה אונס הוא פרקטיקת לוחמה ידועה, כמו גם הדבקה מכוונת באיידס של נשים. אבל זו אינה תופעה בלעדית לחברות פרימיטיביות בעולם השלישי. רחוק מזה.

להפשיט בת מלך מהכבוד שלה

האלימות הזו כלפי נשים אינה עוצרת בגופן. היא תמיד מגיעה לכבודן, למה שבפנים. לכן האישה מופשטת, לכן מכריחים אותה להמיר את דתה. הכבוד הזה הוא מה שנשלל באמת מהאישה מתקרית האונס על החוף בבוגרשוב, זו שהופשטה ועברה מיד ליד בין נערים. ובכל המקרים הללו זה תמיד בסדר, כי תמיד האישה עשתה משהו שמצדיק ענישה.

ואותה ענישה מתחילה בהפשטה, שלילת הכבוד, הפיכתה מאדם לזונה, כי אותן הרי מותר ורצוי להעניש. לא פלא שהציבור הרחב נשם לרווחה כשהתגלה שהאישה מחוף בוגרשוב היא עובדת מין.

כל אישה שהלכה ברחובות ירושלים נתקלה בפשקוולים החרדים המעודדים צניעות תחת הסיסמה "כבודה של בת מלך פנימה". ארכאית ככל שתהיה, באימרה הזו ישנו גרעין של אמת, גם אם זו אמת שהחברה יצרה ותיחזקה במשך שנים. והגרעין הזה חוזר וצץ בכל פעם שעולה הצורך להתעלל בנשים באופן ציבורי ומשפיל במיוחד. הצעד הראשון בהשפלה המונית של נשים הוא תמיד קריעת בגדיהן, ושלילתן מהכבוד השברירי הזה של ההתעטפות.

הפיכה מאדם לזונה (צילום מסך מתוך אתר May Daily)

לחשוף את הזונה שמסתתרת בכל אחת מאיתנו

מובן מאליו שבבסיס טקטיקת ההשפלה הזו נמצאת התפיסה של גוף האישה כפצצה מתקתקת, מוקד פיתוי וכאוס שיש לכסות בבגדים על מנת להשליט סדר בחברה, להלביש במעטה תרבותי את היצרים והאלימות ששוכנים מתחת לפני השטח ומאיימים להתפרץ.

תפיסה פטריארכלית זו רואה את הבדים הדקים מהם עשויים בגדי נשים כהתרסה מתמדת, ככיסוי דק מדי לפיתוי שמאלץ את החברה כולה לגלות איפוק ודרך ארץ על מנת שלא לקרוע אותם, לא לבהות, לא להחפיץ, לכבד. הבגדים הללו הופכים מוקד לתסכול ומיזוגניה כתזכורת מתמדת על זכות האישה לגופה.

אין להתפלא, אם כן, שברגע שהתירוץ הקלוש ביותר צץ ומופיע, ההמון ישחרר את התסכול על הבגדים ויפשיט את האישה שמתחת להם, כאילו קרעו איזו מסכה מפני הנשים הרעות, הפלרטטניות, הטיזריות והחסודות וחשפו את הזונה שבעיניהם מסתתרת תמיד מתחת. זו שאינה אם, אחות או בת, אלא אחת שמותר לקלל, להכות ולהשפיל. זאת שגופה הפקר ומותר לעשות בו ככל העולה על רוחם.

לא מפתיע, אם כן, לגלות מה עצר את ההתעללות הזאת, וגרם להמון להפוך מעדת זאבים לאזרחים מודאגים שטרחו להתקשר למשטרה (הצעד המתבקש כשמישהו נחשד בגניבה, שניה לפני שמתחילים בו לינץ'). הצעירה אמרה שהיא בהריון.