ילדה בת 8 מתה בזרועות בעלה בן ה-40 ביום חתונתה. זו הכותרת שצדה את עיניי אתמול בלילה באחד מאתרי החדשות באינטרנט.

מקריאה ראשונית כמעט וניתן היה לחשוב שהבעל הטרי הוא הקרבן בכל הסיפור. אחרי הצעת הנישואין המרגשת, סיבוב טעימות באולמות אירועים, בחירת הדי ג'יי וחליפת החתן, וקיום האירוע הנוצץ, מתה כלתו, ככה פתאום, בזרועותיו.  אלא שזה ממש לא מה שקרה. אפילו לא קרוב.

הידיעה החדשותית מתארת מציאות של ילדה בת 8 מתימן שאולצה להינשא לגבר בן 40, נאנסה על ידו באכזריות בלתי נסבלת ומתה מדימום פנימי כתוצאה מכך.

שוב: ילדה בת 8 נאנסה ונרצחה על ידי גבר בן 40. ליל הכלולות הוא כינוי מקסים לליל זוועות בו התקיים פשע מחריד כנגד ילדה קטנה וחסרת ישע.

הפשע הזה התרחש באזור שבטי בצפון-מערב תימן הגובלת בערב הסעודית. הילדה שזכתה לאיזכור בתקשורת העולמית היא רק אחת מתוך מאות אלפי ילדות שנישאות בכפייה לגברים מבוגרים ועשירים וחוות מסכת התעללות פיזית, מינית ורגשית.

מנתוני ממשלת תימן והאו"ם עולה כי 52% מהילדות בתימן נישאות בטרם מלאו להן 18 שנה וכ-14% מהן נישאות לפני גיל 15. באזורים כפריים מסוימים ילדות נאלצות להתחתן עם גברים המבוגרים מהן בשנים רבות עוד בטרם חגגו את יום הולדתן העשירי. הן מאבדות את הגישה לשירותי בריאות וחינוך, הופכות לאימהות בעודן ילדות ונחשבות לאזרחיות סוג ב' במדינתן.

נישואי ילדות בכפייה הם אחת הבעיות הבוערות ביותר באזור המזרח התיכון. הבעיה נעוצה בהיעדר הגדרה קבועה ועקבית למונח "ילד" המוסכמת בכל מדינות העולם. כתוצאה מכך, נתונה ההגדרה לפרשנויות שונות וכל מדינה רשאית לקבוע בעצמה מיהו "ילד" ואיזו הגנה יש לספק לו.

בשנת 1999 ביטל הפרלמנט התימני את גיל המינימום לנישואים עבור ילדות וילדים, שעמד עד אז על 15 שנה. עשור לאחר מכן, אושרה הצעת חוק לפיה גיל 17 יהיה הגיל המינימלי לנישואים, אך קבוצת מחוקקים טענה כי קביעתו מחדש של גיל כזה מנוגדת לשריעה והשתמשה בהליך פרלמנטרי כדי להשהות את קידום הצעת החוק לתקופה בלתי מוגבלת.

מדינות רבות נוספות במזרח התיכון ובצפון אפריקה מכירות בשריעה כמקור החוק. למרות זאת, ברובן נקבע שגיל הסף לנישואים (הן לילדות והן לילדים) הוא 18, בהתאם לאמנות בינלאומיות, כגון: האמנה לזכויות הילד והאמנה בדבר מתן הסכמה לנישואין.

קביעת מגבלת גיל לנישואים בתימן אמורה להימצא בראש סדרי העדיפויות של ארגוני זכויות אדם. ארגון Human Rights Watch פרסם דו"ח מפורט בנושא שזכה לשם "איך אתם מאפשרים לילדות קטנות להינשא?". הדו"ח שמבוסס על מחקר שבוצע בצנעא, בירת תימן, בקיץ 2010, מפרט את הנזק הבלתי הפיך שנגרם לילדות ועמוס בעדויות קשות של נשים צעירות..

לדברי נאדיה ח'ליפה, חוקרת לענייני זכויות נשים בחטיבת המזרח התיכון וצפון אפריקה של הארגון, "המשבר הפוליטי בתימן הותיר סוגיות כמו נישואי ילדות בתחתית סדר העדיפויות הפוליטי. אבל הגיע הזמן להתקדם בנושא הזה".

הפשע עצמו מחריד דיו מבלי שיוסיפו עליו פשע נוסף בדמות מכבסת מילים עלובה. לכתוב כי ילדה בת 8 "קיימה יחסי מין" או להעניק כותרת רומנטית נוסח "מתה ביום כלולותיה" הופך את האירוע הזה לכל הפחות לטרגי.

אבל האירוע הזה הוא הרבה יותר מטרגי. הוא מחריד, מזעזע, מכעיס, בלתי נסבל ומקומם. זה אירוע שאמור להפר את שלוות הנפש של כל מי שמכנה את עצמו "אדם" והעובדה שהאירוע הזה איננו מקרה ייחודי, חד פעמי ויוצא דופן הופך את כל העניין לבלתי נתפס.

מי שצקצק בלשונו ופטר את האירוע הזה ב"ככה זה שם, בתימן" עוצם את העיניים למול סבלן המתמשך של ילדות קטנות, רק כי הן "שם". מי שהגדיל לעשות ומלמל מספר מילים על ערכים שונים המתקיימים במדינות שונות מאפשר לאונס ולרצח להתקיים באין מפריע במסווה של סובלנות לרב תרבותיות.

לא ברור לי איך המתקפה הכימית בסוריה מוגדרת בפי רבים כפשע נגד האנושות שהעולם חייב להגיב לו, בעוד שהתעללות מתמשכת בציבור שלם של ילדות חסרות ישע זוכה מדי פעם לכותרת סטרילית בעיתון.