שיה לה באף, השחקן ההוליוודי זוכה פרס האמי, סיפר בריאיון למגזין  Dazed כי הוא נאנס על ידי אישה. האונס, לפי דבריו בריאיון, התרחש לפני תשעה חודשים בתערוכה בגלריה בלוס אנג'לס. במסגרת התערוכה, לה באף ישב בחדר במשך חמישה ימים כששקית נייר עם הכיתוב "אני לא מפורסם יותר" מכסה את ראשו. מעריצים רבים נכנסו לשבת עמו. לטענתו, אחת מהם, אישה, הצליפה ברגליו במשך עשר דקות ואז הפשיטה ואנסה אותו.

עד כאן הסיפור ועכשיו לסיקור. מרבית כלי התקשורת הגיבו לידיעה בגיחוך מהול בספקנות. לה באף נמצא בכותרות לאחרונה מכל הסיבות הלא נכונות. הוא היה מעורב במספר אירועים אלימים, עזב בכעס מסיבת עיתונאים והואשם בכך שסרט שכתב וביים הועתק מילה במילה מסיפור קומיקס מוכר תוך כדי גניבת זכויות יוצרים. מה הסיכוי שלה באף, ש"התחרפן לאחרונה" נאנס על ידי אישה?

הגדיל לעשות פירס מורגן, עיתונאי ואיש טלוויזיה, שצייץ בטוויטר שלו את הדברים הבוטים הבאים: "הטענה של שיה לה-באף לפיה הוא 'נאנס' היא פאתטית ופוגענית כלפי נפגעי אונס אמתיים. תגדל כבר, איש קטן וטיפש. שחקן הוליוודי שיושב עם שקית על הראש שלא עשה כלום בזמן שאישה אנסה אותו, פשוט לא נאנס. זה לא קרה".

גם ב"פנאי פלוס" דיווחו על האונס ובחרו במילים הבאות: "כעת הוא מספר כי אישה אחת הפשיטה ואנסה אותו באותה גלריה. למה לא צעק או התנגד? את זה הוא לא ממש מסביר"

למה הוא לא צעק? שיה לה באף עם שקית הנייר המדוברת. צילום: shutterstock

למה הוא לא צעק? שיה לה באף עם שקית הנייר המדוברת. צילום: shutterstock

תראו, אני לא מכירה את שיה לה באף ועד לפני שעתיים לא ידעתי לאיית את שמו. אינני בקיאה בהיסטוריה הרפואית שלו, אני לא יודעת אם הוא 'איבד את זה לאחרונה' כפי שכולם טוענים והאם הוא כבר מזמן לא יציב נפשית. אני רק יודעת דבר אחד: אינני מעוניינת לחיות בעולם בו עיתונאי מרשה לעצמו לשאול "למה הוא לא צעק או התנגד?" ואינני מעוניינת לשמוע מנחה טלוויזיה שהופך את עצמו לעד ראייה ש'מחליט' על סמך כלום ושום דבר שבעצם לא היה כאן אונס.

הבוז, הלעג והזלזול להם זוכה לה באף אינם מנת חלקו רק בגלל שהוא 'משוגע'. הם מנת חלקו בגלל שלה באף הוא גבר שטוען לאונס על ידי אישה. עבור רבים (רבים מדי) גבר שנאנס על ידי אישה זו אגדה אורבנית כי נשים לא אונסות, כי אי אפשר פיזית לאנוס גבר, כי כל גבר בהכרח יצליח להדוף כל אישה ובעיקר- כי אין שום מצב בעולם בו גבר לא ערוך, מוכן, מזומן ומעוניין במין עם אישה (כל אישה, בכל סיטואציה).

אז נכון, מבחינה סטטיסטית, אונס זה פשע שגברים מבצעים בשיעורים גבוהים בהרבה מנשים ועדיין- גברים נאנסים בעולם הזה ונשים בהחלט יכולות להיות אנסות (שימו לב, הטקסט הזה נכתב בוורד, תחת המילה 'אנסות' מופיע כרגע קו אדום כדי לסמן לי שיש בה שגיאת כתיב. בעצם גם וורד טוען שאין חיה כזו- נשים אנסות). אם הסיקור התקשורתי של נשים נאנסות הוא מחריד (והוא מחריד, שלא תטעו), הסיקור התקשורתי של אונס גברים על ידי נשים הוא מתחת לכל ביקורת. אם שיה לה באף היה אישה, איש לא היה מגחיך ומקטין את האונס שלו או גרוע מכך - מבטל אותו לחלוטין ומאשים אותו בביזוי המונח 'אונס'.

והנה, בפעם המיליון, למתקשים: העובדה שהקרבן לא צרח במלוא גרונו את המילה 'לא' לא הופכת האונס הזה לפחות אונס, קפאון וא-תגובה הן התנהגויות נורמאליות לחלוטין לתקיפה מינית, אונס היא תופעה שחוצה תרבויות, מעמדות ואישיויות וגם אנשים "מטורללים" עשויים לחוות אונס. כל אלה נכונים לגבי נשים ונכונים לגבי גברים באותה מידה. גיחוך? צחקוק? ביטול בהנפת יד? אמירות "משעשעות" נוסח 'למה אותי אישה לא אנסה אף פעם?" יש פח בסביבה, הוא ישמח להכיל את זה.