בסוף השבוע החולף התרחש אחד האירועים השנתיים החשובים של עולם הטניס, טורניר אינדיאן וולס. עבור חובבי הטניס הוא נחתם בניצחון מפתיע של הכוכב החדש של התחום: נובאק ג'וקוביץ' הביס את רפאל נדאל וניצח בטורניר, ובכך השווה את שיא הזכיות בטורנירים לזה של נדאל עצמו. אך החגיגה הזו הועכרה בשל כמה התבטאויות חמורות במיוחד של כמה מבכירי התחום.

ריימונד מור, טניסאי עבר והמנכ"ל של טורניר אינדיאן וולס, ארגן מסיבת עיתונאים לפני משחקי הגמר, בה הוא שחרר כמה אמירות מבישות שגרמו לו להצטער כמעט באופן מיידי. כשנשאל על איגוד טניס הנשים כשאמר: "הן רוכבות על גבם של גברים. הן לא מקבלות שום החלטה ויש להן מזל. הרבה מאוד מזל. אם הייתי שחקנית, הייתי יורד על ברכיי בכל לילה ומודה לאלוהים שרוג'ר פדרר ורפאל נדאל נולדו. כי הם אלו שסחבו את הענף הזה". הוא הוסיף וטען ששחקני הטניס הגברים הם "הרבה יותר פיזיים, אטרקטיביים ותחרותיים".

רפאל נדאל

צריכות להגיד לו תודה? רפאל נדאל, צילום: Shutterstock

התגובות הזועמות הגיעו כמעט מיד. אחרי משחק הגמר הנשי, בו שחקנית הטניס המובילה בעולם סרינה וויליאמס הפסידה לשחקנית ויקטוריה אזרנקה, וויליאמס גינתה את דבריו של מור ואמרה: "אם רק יכולתי לומר לכם כמה אנשים אומרים לי מדי יום שהם לא צופים בטניס אם אני או אחותי לא משחקות, אני אפילו לא מצליחה לחשוב על המספר. אנחנו, כנשים, עשינו דרך ארוכה. אין סיבה שנצטרך לרדת על ברכינו בשום שלב". וויליאמס זכתה ב-21 משחקי גראנד סלאם, יותר ממקביליה הגברים פדרר ונדאל. גם שחקנית העבר בילי ג'ין קינג הביעה את אכזבתה מדברי הבכיר, ואמרה שהוא "טועה בכל כך הרבה רמות".

סרינה וויליאמס

נשים לא צריכות לרדת על הברכיים בשום שלב. סרינה וויליאמס, צילום: Shutterstock

אולם ריימונד מור לא נשאר בודד בעמדותיו. המנצח הטרי בטורניר, ומי שנושא כרגע בתואר 'המחבט מספר 1 בעולם', נובאק ג'וקוביץ' הסרבי, הצטרף לאמירות השפר של מנכ"ל הטורניר כשאמר ש"הפרסים הכספיים בטורנירי הגברים צריכים להיות גבוהים יותר מאלו של הנשים". הוא ניסה לתקן את דבריו אחרי אירוע הגמר בו ניצח, ואמר שהוא "מצדיע להן (שחקניות הטניס), שלחמו על מה שמגיע להן וקיבלו את זה", אך נפל שוב כשניסה לגבות את טענתו הקודמת בכך שלפי הסטטיסטיקה למשחקי טניס שלגברים יש אחוזי צפייה גבוהים יותר.

נובאק ג'וקוביץ'

גם לשחקן הטניס המוביל בעולם יש דברים בעייתיים לומר. נובאק ג'וקוביץ', צילום: Shutterstock

הדברים האלו של ג'וקוביץ' אמנם לא יפריעו לו לחגוג את הזכייה ההיסטורית, אך המנכ"ל ריימונד מור, שגרם לכדור השלג הזה להתגלגל מלכתחילה, כבר שילם על דבריו: אמש הוא התפטר מתפקידו כמנכ"ל הטורניר ומתפקידים נוספים בהם אחז בעולם הטניס. ועם זאת, לפי ההתרחשויות האחרונות נראה שהעמדה הבעייתית הזו פשתה גם בבכירים ובשחקנים רבים בתחום. שחקניות מעוררות השראה כמו וויליאמס וקינג יצטרכו להמשיך ולעבוד קשה כדי שהבעיה הזו תיעקר מהשורש.