לעיתים קרובות נדמה שסין רחוקה מאיתנו לא רק אלפי קילומטרים, אלא גם שנות אור של תודעה חברתית ותרבותית. סרטון ויראלי חדש שרץ ברשת מזכיר את הפער הזה, הפעם בגישה אל נשים רווקות. לפי הסרטון, שהופק על ידי חברת מוצרי הטיפוח SK-II (למרות שהקשר שלה לנושא לא ממש ברור), רווקות סיניות שחוצות את גיל 25 זוכות ליחס בעייתי מאוד מצד החברה, ומקבלות כינוי מחריד: "שאריות".

"אל תפעלי לפי רצונך החופשי בלבד", "אני לא אמות בשלווה אם לא תהיי נשואה" ו-"את בררנית מדי" הם משפטים שנשים סיניות שמגיעות לגילאי ה-20 המאוחרים מבלי להתחתן שומעות הרבה. הן מכונות שנג נו – מושג שפירושו המילולי הוא "אשת שאריות". "את הופכת לנושא לשיחה", מעידות המצולמות. "את סופגת המון לחץ חברתי". הן מספרות איך בחגים ואירועים משפחתיים זה קשה יותר, כי כולם שואלים ומחטטים. כבר מתחיל להישמע קצת יותר מוכר, נכון?

רווקות סיניות מכונות שאריות

הרווקות מתנצלות בפני ההורים שהן מתעקשות למצוא אהבה. צילום מסך מתוך הסרטון

אבל ברור שאין מה להשוות בין הלחץ המוכר לכל רווקה גם בישראל, לבין הרווקות הסיניות. "בחברה הסינית, אישה לא נשואה אינה שלמה". הלחץ המוגבר הזה יוצר תופעות שלעין המערבית ייראו קיצוניות, למשל – שוק הנישואין. הורים מפרסמים את קורות חייהם או הפרופילים של ילדיהם במטרה למצוא להם שידוך. סמלי סטטוס כמו הכנסה, מכונית ובית מובילים את הבחירה. "זה כמו למכור את הילדה שלך", הבנות טוענות.

הכבוד להורים הוא ערך מרכזי ומהותי מאין כמוהו בתרבות הסינית, וזו אחת הסיבות המרכזיות ללחץ המופעל על בנות רווקות – שכן לא להתחתן נחשב כסמל הגדול ביותר של חוסר כבוד להורים. על כן, הלחץ הכי גדול על הנשים הללו מופעל מצד הוריהן. הם טוענים שבנותיהם מתאכזרות אליהם ואפילו מאיימים שזה יגרום להם לחולי או אף למותם. אחת האמהות בסרטון מעידה: "תמיד חשבנו שלבתנו יש אישיות נהדרת. אבל היא פשוט נראית ממוצעת, לא יפה מדי. לכן היא 'שאריות'". כל זה נאמר כשבתה יושבת לצידה ובוכה.

רווקות סיניות מכונות שאריות

חיי הרווקות נחשבים לחוסר הכבוד הכי גדול שיש עבור ההורים. צילום מסך מתוך הסרטון

הצעירות, מצידן, לא מוכנות להתכופף בפני המוסכמה החברתית הזו על חשבון מציאת אהבה אמיתית. "אולי אני מתנהגת באנוכיות. אני רוצה לומר להם שאני מצטערת", אומרת אחת מהן רגע לפני שהיא פורצת בבכי. במטרה לנסות ולשנות את התפישה הסינית, יוצרי הסרטון הלכו עם כמה מהבנות לאחד משווקי הנישואין הללו – כדי להעביר להוריהן, ולכל הנוכחים, מסר. "בניגוד למושג 'אשת שאריות', יש לי קריירה נהדרת ומחזיקה בתואר אחר – אשת כח'", כתבה אחת מהן. וכייאה לסרטון מלא פאתוס, הוא נחתם בסוף טוב כשההורים מבינים ומקבלים את בנותיהם: "הבת שלי יפהפיה", אומרת אחת, "נשות שאריות צריכות להיות גאות".

רווקות סיניות מכונות שאריות

לפחות הפעם ההורים קיבלו את בנותיהם בסוף בהבנה. צילום מסך מתוך הסרטון

אבל המציאות בסין היא לא תותים וקצפת, ולרוב "נשות השאריות" לא זוכות לקבלה שכזו מהוריהן. היחס הבעייתי של החברה הסינית אל רווקותיה, שרק מהביטוי "נשות שאריות" משקף עד כמה הוא קשה ומלחיץ, הוא הרסני כלפי הנשים הצעירות. רק לפני שבוע שמענו על בריטית בת 31 שהתאבדה אחרי ששימשה כשושבינה בחתונות של כל חברותיה – ובמותה הזכירה לעולם שהלחץ על חתונה לא מחוץ למדינות המערב או הרחק במאה ה-19. רגע לפני פסח, זה הזמן לשלוח את הכתבה הזו לכל הדודות והסבתות שעתידות לשאול אתכן "נו, מתי תורכן?" סביב שולחן הסדר.