במלאווי, יותר מחצי מהנשים מתחתנות לפני גיל 18. הסטטיסטיקה המחרידה הזו היא המציאות הקשה של מאות אלפי נערות במדינה האפריקנית, אולם יש מי שמנסה לשנות אותה, ואף זוכה להצלחה חסרת תקדים: תרזה קשינדמוטו פירקה במו ידיה 850 נישואי ילדות.

תרזה קשינדמוטו נגד נישואי ילדות במלאווי

האישה שנלחמת ביחס ההרסני כלפי נערות במלאווי. צילום מסך: UN Women

קשינדמוטו מנהלת מחוז דדזה במרכז מלאווי, שמאכלס קרוב למיליון איש. בשלוש השנים האחרונות היא משתמשת בכוחה כדי להנהיג יד קשה כנגד נישואי ילדות וניצול נערות. והיא לא עוצרת בביטולם של מאות נישואים לילדות: קשינדמוטו דואגת גם לשלוח את אותן נערות חזרה אל בית הספר כדי להבטיח את עתידן. פעמים רבות היא שילמה את שכר הלימוד שלהן מכספה האישי.

 

ילדה בת 8 לא מקיימת יחסי מין, היא נאנסת

כשאנחנו מדברים על אונס ורצח של ילדה בתימן, נחשפות התפיסות המעוותות שלנו לגבי זכויות נשים וילדות בעולם

ילדה עוברת אונס בגיל 8 בתימן

לטור המלא

נוסף לפעילות המבורכת עבור הנערות הללו, המנהיגה פועלת כדי למגר תופעה מחרידה נוספת במלאווי, שפוגעת בילדות צעירות אף יותר: כבר בגיל 10, לעיתים אפילו בגיל 7, ילדות ממלאווי נשלחות ל"מחנות חניכה מינית" – בהם מלמדים אותן כיצד לקיים יחסי מין ובהרבה מקרים גם שוכבים איתן. זהו מנהג ותיק במלאווי, שמשפחות משתפות איתו פעולה כדי לוודא שהילדות יתקבלו בחברה בבגרותן, אולם קשינדמוטו עושה מאמצים לאסור ולחסל את המחנות הללו – לפחות בגזרתה.

ילדה נשואה במלאווי

התופעה פוגעת ביותר מחצי מהנערות במלאווי. צילום מסך: UN Women

עם כניסתה לתפקיד הנהגת המחוז בו נולדה, אחרי 27 שנות עבודה ממשלתית, קשינדמוטו נבהלה למראה ילדות בנות 12 עם תינוקות ובעלים מבוגרים, ומיהרה לצאת לפעולה. בשנה שעברה הועבר חוק במלאווי שהעלה את הגיל המותר לנישואין ל-18, אך ההורים ממשיכים לתת את הרשות לבנותיהם להינשא בטרם עת. במחוז דדזה נחתם הסכם על סיום תופעת נישואי הילדים, וכל עובדיה של קשינדמוטו שסירבו לקחת בו חלק הושעו עד שהחלו לפעול לביטול נישואין גם כן. במחוז בוטלו 330 נישואי ילדות בחודש יוני האחרון בלבד.

במלאווי, אחת מתוך חמש נשים סובלת מניצול מיני. רבות מהילדות שניצלו מחיי נישואים מתחת לגיל 18 בזכותה של קשינדמוטו מספרות על אלימות קשה בבית, על בעלים לא מתפקדים ומובטלים ועל עוני מחפיר. אך בזכות העזרה והגב שהן מקבלות מהמנהיגה של מחוזן, הצעירות האלו מקבלות פתח חדש לתקווה לעתיד בריא וטוב יותר. "אם הן יחונכו, הן יוכלו להשיג כל דבר שיירצו", אומרת קשינדמוטו. והאמונה הזו מתחילה לחלחל גם בקרב האנשים קשי היום שבהנהגתה.