אז את מי עומאר מאטין, האיש שאחראי למותם של 50 בני אדם ולפציעתם של עשרות בטבח באורלנדו, שונא יותר - הומואים או מערביים? האם הוא מוסלמי הדוק פעיל דאעש שמתעב כל מי שתפיסת עולמו מתנגדת למדינה האיסלאמית או הומופוב ששואף לעולם נקי מאנשים שלא נמשכים אך ורק לבני המין השני?

ביממה האחרונה השאלה הזו מעסיקה רבים בכלי התקשורת וברשתות החברתיות. כיון שדווח מלכתחילה שהזוועה בוצעה במועדון של הקהילה הגאה וכיון ששעות לאחר הפיגוע רואיין אביו של מאטין וסיפר שבנו התרגז כשראה שני גברים מתנשקים וסלד מגייז, היה ברור די מיד שמאטין היה הומופוב. כתוצאה מכך זכה האירוע לכותרת המלבבת "פשע שנאה". או אז הגיע ארגון דאעש ש"לקח אחריות" על הפיגוע הזה ומסר בהודעה רשמית ש"ההתקפה החמושה שפגעה במועדון לילה להומוסקסואלים בעיר אורלנדו בפלורידה ושכתוצאה ממנה נהרגו ונפצעו יותר ממאה בני אדם בוצעה על ידי לוחם מה"מדינה האיסלאמית". בנוסף התברר שרגע לפני שהתחיל לירות על חפים מפשע שמעולם לא הכיר, התקשר מאטין למוקד החירום 911 נשבע אמונים לדאעש הזכיר בדבריו את האחים צ'רנייב שביצעו את הפיגוע במרתון בבוסטון. אז שונו בבהילות הכותרות ובמקום פשע שנאה נגד להט"ב קיבלנו אירוע טרור נוסח ניין אילבן ואת הכותרת המפוצצת "דאעש היכה באמריקה" פלוס תמריץ נהדר לשנאה יוקדת לכל מה שנראה ומריח מוסלמי.

מחוץ למועדון בו בוצע הטבח באורלנדו. צילום: רויטרס

מחוץ למועדון בו בוצע הטבח באורלנדו. צילום: רויטרס

העניין הוא שמאטין לא נשלח לפיגוע הזה על ידי ארגון דאעש. הוא ככל הנראה הזדהה עם ערכי הארגון אולם הוא לא נשלח על ידם לפגע. אז למרות שדאעש מיד קפצו ומיהרו לחבק את הפיגוע הזה ולהתגאות בו, התכנון כולו והביצוע כולו, עם כל האכזריות והשנאה ורוע הלב שייכים לאיש אחד.

אז מה עבר לאיש האחד הזה בראש - לרצוח אמריקאיים, תושבי המדינה שמסמלת יותר מכל את העולם המערבי על כל ערכיו או לרצוח ספציפית אוחצ'ות כי הומואים זה נורא? ואיכשהו, המחשבה המובנת מאליה, הברורה מראש, חומקת ממוחם של רבים - יכול להיות שהפשע הזה הוא גם וגם? כלומר, יכול להיות שזה גם פשע שנאה נגד קהילת הלהט"ב וגם פיגוע טרור מידיו של מי שאימץ לחיקו את ערכי האיסלאם הרדיקלי? למה אנשים כל כך מופתעים לגלות שמאטין שנא הרבה מאוד אנשים? למה הם כל כך בהלם כשמתברר שהוא מתעב הומואים אבל באופן כללי, ישמח לרצוח כל אמריקאי שמסתובב ברחוב?

כי אנחנו לא אוהבים מורכבות ואם כבר רוצחים אותנו, אז תעשו טובה, תנו לנו פיגוע בשחור או לבן. תנו לנו לדעת מה הם המניעים המאוד מדויקים של הטבח הבלתי נסבל הזה ואל תבלבלו אותנו עם שנאות. וזה בדיוק שורש העניין - שנאה היא רגש שיש לו נטייה לזלוג לכל מיני כיוונים. הומופובים רבים שונאים על הדרך גם קבוצות גדולות אחרות של בני אדם, סתם כי הן לא באות להם טוב באישון של העין.

עומאר מאטין

שנא הרבה מאוד אנשים. עומאר מאטין

כמה לא מפתיע לגלות שמאטין היכה את גרושתו בתקופת נישואיהם. האישה התראיינה לכלי התקשורת וסיפרה על אדם אלים שנהג להכות אותה "אם הכביסה לא הייתה מוכנה או משהו כזה". היא ברחה ממנו אחרי 4 חודשי נישואין בלבד וסביר להניח שהיא ממש לא האישה היחידה בחייו שהוא הרים עליה יד. שוו בנפשכם - טמרלן צ'רנייב, אחד משני האחים שביצעו את הטבח בבוסטון ב-2013, אותו טבח שהעניק השראה למאטין והוזכר בשיחת החירום ל-911, נעצר כבר ב-2009 ולא, לא כי תכנן לפגוע באמריקאים תמימים אלא סתם כי תקף פיזית את בת הזוג שלו והיכה אותה נמרצות. איזה קטע לגלות שמי שאין לו כבוד לנשים, אין לו גם כבוד לחיי אדם באופן כללי.

עומאר מאטין היה יכול באותה מידה לבצע את הפיגוע הזה ב"ערב נשים" כלשהו והכותרת הייתה משתנה ל "פשע שנאה על רקע מגדרי". אני לא יודעת את מי מאטין שנא יותר אבל מה שנראה לי הרבה יותר חשוב לברר זה איך מגיעים לתהומות כל כך עמוקות של שנאה לאחר, יהא האחר מה שיהא.

אדם לנזה, החלאה שביצעה את הפיגוע בבית הספר היסודי בקונטיקט לא יצא מחדר השינה שלו במשך חודשים ואטם את החלונות בשקיות זבל שחורות כי שנא בני אדם ולא שש לפגוש בהם. אפילו עם אמו תקשר באמצעות מיילים בלבד. האם מישהו באמת מופתע שלנזה שביצע את הפיגוע כנגד ילדים בני 6-12 לא שנא רק ילדים בני 6-12?

ביצע פיגוע כנגד ילדים. אדם לנזה

ביצע פיגוע כנגד ילדים. אדם לנזה

מי ששונא הומואים שונא נשים שונא נוצרים שונא ילדים שונא יהודים שונא ערבים שונא דתיים שונא כל מה שהוא לא, שונא את האחר, שונא אוכלוסיות שלמות. מי שמסוגל להסתכל בעיניים של אדם שהוא לא מכיר, שלא עשה לו דבר מעולם, שרק לפני רגע חייך וללחוץ על ההדק כדי לשים לחיוך הזה סוף הוא אדם שמשהו בבסיס שלו רקוב עד עצם וזה לא נורא משנה אם זה שחייך לפני רגע הוא הומו במועדון או אישה בחוג בית או ילד נוצרי לבנבן באמצע שיעור גאוגרפיה.

הטוקבקיסטים השפלים שמילאו את הרשת בשעות האחרונות והאשימו את זהות המינית של הקרבנות בטבח הנורא הזה פספסו משהו מאוד חשוב - בפעם הבאה שאיזה עומאר מאטין אחר יחליט להוציא לפועל את השנאה שמפעפעת בו אף אחד לא מבטיח לכם שאתם לא שייכים לאיזו קבוצה שהוא, ממש במקרה, לא סובל. אשר מבאר שבע, שלי מרחובות ומשה מבת ים, קחו בחשבון שהטבח הבא יכול להיות על ראשכם, כי אתם שחומים או יהודים או ישראליים או כל קבוצה אחרת שאתם משתייכים אליה. ואם הצלחתם למצוא צידוקים לטבח של חפים מפשע, מישהו יצליח למצוא צידוקים לטבח שלכם.