עבור רובנו, אמל קלוני מוכרת קודם כל כאישה שנישאה לאחד הגברים הכי נחשקים בעולם. אבל אל לנו להמעיט בערכה של האישה המרשימה הזו, שהרבה לפני שפגשה את השחקן המפורסם השיגה לה שם בינלאומי כעורכת דין ולוחמת משפטית למען זכויות אדם. כעת היא זוכה לתפקיד חדש, מבין החשובים שמילאה עד היום: קלוני תייצג את קורבנות הטבח והשיעבוד של היזידים – ובפרט הנשים היזידיות בידי דאע"ש, ובראשם הניצולה נדיה מורד (שעברה התעללות על ידי לוחמי הארגון שהעידה בפני מועצת הביטחון של האו"ם בדצמבר 2015).

אמל אלמודין היא האישה המרתקת של השנה

ב-2014 אמל קלוני אלמודין זכתה לתואר "האישה המרתקת של השנה", אבל לא מהסיבות הנכונות - אלא רק כי היא "אשתו של ג'ורג' קלוני"

אמל קלוני אלמודין

לכתבה המלאה

בהכרזה שיצאה לפני המאורעות המחרידים באורלנדו, עליהם דאע"ש לקחה אחריות, אמל קלוני אלמודין הודיעה כי תייצג את הניצולים והניצולות היזידיות, ביניהן מורד – שמועמדת לפרס נובל לשלום. "הפרלמנט האירופאי, האסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה, ממשלת ארה"ב ובית הנבחרים הבריטי – כולם הכירו בכך שמתקיים טבח המבוצע בידי דאע"ש נגד היזידים בעירק", קלוני כתבה בהודעתה. "איך יתכן שהפשעים הכי חמורים הידועים לאנושות מוצעים לפועל מול עינינו, אך לא עומדים לדין בבית המשפט הפלילי הבינלאומי בהאג?".

אמל קלוני אלמודין תייצג את הקהילה הייזידית באו"ם

קלוני אלמודין, תייצג את היזידיות בבית הדין הפלילי הבינלאומי של האו"ם. צילום: Shutterstock

קלוני, פרקליטה שמתמחה בחוק בינלאומי ובחוקי זכויות אדם, תשמש כיועצת לתביעה של הקורבנות כדי לדרוש דין וחשבון על רצח העם, עבדות המין והסחר בנשים ובנערות הייזידיות שדעא"ש מבצעים בעירק. הן מתכננות לעתור לחקירה ולתביעה בבית הדין הפלילי הבינלאומי על בסיס סיפורה של הקהילה היזידית בכלל ושל הניצולה נדיה מורד בפרט. "אנחנו יודעים שאלפי יזידים נרצחו ושאלפי יזידיות שועבדו בידי ארגון טרור שהכריז בפומבי על כוונותיו לבצע רצח עם", אומרת קלוני. "אנחנו יודעים על אונס סיסטמתי שעדיין קורה. ועם זאת אף אחד לא הואשם. הגיע הזמן שנראה את מפקדי דעא"ש בבית הדין בהאג, ואני מתכבדת לייצג את נדיה ואת הקהילה היזידית בחיפושם אחר דין חוקי".

מורד בת ה-23 היא בין אלפי נשים שנחטפו בידי דעא"ש, שועבדו ונאנסו. במהלך שלושה חודשים מורד נאנסה על ידי יותר מ-12 לוחמים של הארגון, אך הצליחה להימלט והפכה לאקטיביסטית ולוחמת אמיצה למען קהילתה ונשותיה בפרט. רק לפני שבוע דווח כי הארגון שרף למותן 19 נשים יזידיות לאחר שסירבו לקיים יחסי מין עם לוחמיו. "המפלצות הללו לא הציגו בפנינו דבר מלבד אימה. גורלן של מרבית 3,500 הנשים והנערות שמוחזקות בשבי ידוע מראש, והוא כנראה יהיה דומה אם העולם לא יפעל עכשיו. על כן אני מבקשת מהעולם לפעול, ולפעול מהר. ככל שדעא"ש יישארו בעמדת שליטה, כך יעמיק יותר הפצע שלנו".

נדיה מורד מעידה באו"ם על האונס והשיעבוד שעברה בידי דאע"ש כאישה יזידית

נדיה מורד מעידה באו"ם על האונס והשיעבוד שעברה בידי דאע"ש כאישה יזידית. צילום: Reuters

אחרי חודשים בהם הסתובבה בכל העולם כדי לנסות ולשכנע מנהיגים פוליטיים לעזור למטרתה, מורד אומרת שקלוני העניקה לה ביטחון. "אמל וג'ורג' אירחו אותי בביתם ופתחו בפניי את ליבם, הם הקשיבו בתשוקה לסיפור שלי, ואמל העניקה לי את מתנתה בייצוג התביעה שלי. היא נתנה לי תקווה מחודשת בכך שהיא משמשת כקול עבורי. היא לא דיברה איתי כאישה מפורסמת שאנשים היו שמחים להצטלם איתה, היא דיברה איתי כאל אחות וכמגנה. יש לה עוצמות אדירות שעשו אותי גאה להיות אישה". מורד רואה את קלוני כסיוע חוקי חסר תחליף. "בהיותה לוחמת צדק כל חייה, הקשר ביני לבין אמל היה טבעי. שתינו רודפות שלום דרך עשיית צדק. המטרה הסופית היא לדרוש את מיצוי הדין עם מבצעי הטבח, ועשיית צדק עם קורבנות כמותי".

רצח העם בקהילה היזידית החל באוגוסט 2014. עד כה נגבו חייהם של 5,000 אזרחים, יותר מ-2,000 נשים ונערות שועבדו ו-400 אלף אנשים נעתקו מבתיהם בסינג'ר ונינווה שבעירק ובסוריה.