ארצות הברית עדיין נתונה בהלם עקב תוצאות הבחירות. למרות שמרבית המצביעים בארה"ב נתנו את קולם לקלינטון, בגלל שיטת האלקטורים המורכבת לפיה עובדות הבחירות, טראמפ הצליח לגבור על קלינטון והוכרז כנשיא ה-45 של ארה"ב. המשמעויות של בחירה זו הן גדולות והרות גורל עבור קהילות רבות, באמריקה ובעולם כולו. בין הראשונים לחוש זאת על בשרם, פחות מ-48 שעות אחרי שהתקבלה הבשורה, הם שני קהלים ממולכדים במיוחד: הנשים בארה"ב, והטרנסג'נדרים.

מה שהקהילה הלהט"בית השיגה עלול להתבטל

נתון מחריד פורסם הבוקר: מאז ההודעה על נצחון טראמפ, 8 צעירים טרנסג'נדרים הספיקו ליטול את חייהם. שיחות החירום לקווי הסיוע לטרנסג'נדרים הוכפלו פי שניים ביממה החולפת והגיעו לשיא חדש. האשטג חדש עלה בטוויטר, #TransLawHelp, במטרה לסייע לטרנסג'נדרים להתמודד עם המציאות החדשה שטראמפ וסגנו מייק פנס הצהירו שהם מתכוונים להכתיב להם ולהן.

נגד טראמפ

בניגוד למקרה עם נשים, בו טראמפ עצמו הסתמן בעשרות ומאות מקרים כבעייתי ופוגעני, במקרה של הקהילה הלהטב"קית ובייחוד טרנסג'נדרים האש מגיעה דווקא בעיקר מכיוונו של סגנו. מייק פנס הודיע במהלך המירוץ לנשיאות כי בכוונתם לבטל הוראה מנהלית של אובמה, לפיה כל אפליה על בסיס נטייה מינית או זהות מגדרית בקרב גופים ממשלתיים היא מחוץ לחוק (הוראה שבהמשך גם הורחבה לכלל בתי הספר כדי למנוע פגיעה בתלמידים טרנסג'נדרים). לטענת פנס, ההוראה הזו והשלכותיה היא דוגמה לירידה מיותרת לחיי האזרח הפשוט.

אם לא די בכך, פנס הוא תומך מוצהר ב"תרפיה שיחתית" – טיפול המרה שמטרתו להפוך הומואים ולסביות לסטרייטים, שנאסר בחמש מדינות שונות בארה"ב. בין השאר הוא טען כי "הקונגרס צריך להתנגד לכל מאמץ שיביא לסטטוס שיוויוני בין מערכות יחסים הומוסקסואליות לנישואים הטרוסקסואליים", "הקונגרס צריך להתנגד לכל מאמץ להכיר בהומוסקסואלים כמיעוט מבודד", ו-"צריך להקדיש מאמצים למוסדות שמציעים סיוע לאלו שמנסים להמיר את ההתנהגות המינית שלהם".

אם כן, ברור שחששותיהם של חברי הקהילה הלהטב"קית הן אמיתיות ומבוססות, ושהקהילה המוחלשת ביותר בקרבה, קהילת הטרנסג'נדרים, שוב חווה את החרדות הללו פי כמה וכמה. "צעירים פונים אלינו יותר מאז הבחירות", אמר מנהל של קו סיוע לטרנסג'נדרים סטיב מנדלסון. "הם מאוד חרדים ומפוחדים. יש להם חשש אמיתי שכל מה שהשגנו בשנים האחרונות יתבטל".

בעוד שרבים ברחבי ארה"ב מבדחים על בריחה מגבולותיה, עבור הקהילה זוהי אופציה ממשית ונחוצה. על כן, רבים מנסים להתארגן לפני כניסתו של טראמפ לתפקיד על כל המסמכים הרשמיים הנדרשים שאולי יצליחו לבטח אותם בארבע השנים הקרובות, ובין השאר גם להוציא דרכון. מנגד, עורכי דין שונים מציעים את עזרתם ברחבי הרשתות החברתיות.

הנשים מתחמשות בהתקנים תוך רחמיים

עוד נתון מדכא במיוחד שעלה עם סיום הבחירות: למרות שרוב הנשים בארה"ב בחרו בקלינטון, כפי שחזו הסקרים, רוב הנשים הלבנות מביניהן דווקא נתנו את קולן לטראמפ. אם היה קשה לתפוס את העובדה ששונא הנשים הזה הצליח לנצח את הבחירות, הנתון המכאיב הזה הוא בלתי נתפס פי כמה וכמה. אולם נשים רבות מבינות כעת את כובד המשמעות של תוצאות הבחירות על שלל ההשלכות השונות על חייהן, וחלקן אף מתחילות בפעולות מנע והכנה.

נשים בוכות על הילארי

משתתפות בקמפיין של קלינטון בוכות על ההפסד. צילום: Reuters

במהלך הקמפיין, טראמפ הצהיר כי הוא "פרו-לייף" ("בעד חיים", כלומר נגד הפלות), ואמר כי "נשים שעוברות הפלה צריכות לעבור ענישה כלשהי". גם במקרה הזה, סגן הנשיא מייק פנס הוא לא יותר טוב מהנשיא עצמו, אם לא יותר גרוע – פנס תמך לא פעם בחקיקה נגד הפלות בתפקידו כמושל אינדיאנה. במקרים רבים ההתנגדות להפלות מגיעה יחד עם התנגדות לאמצעי מניעה, אולם במקרה של טראמפ המדיניות לגביהם עדיין לא ברורה – יתכן שינסה לשלול אמצעי מניעה ללא מרשם ויתכן שדווקא יתמוך בהם. מה שכן ברור הוא שמיד עם כניסתו לתפקיד טראמפ יבטל את ביטוח הבריאות שאובמה הנחיל, ה"אובמה-קר", שבו כלולים הרבה טיפולים גניקולוגיים. עבור נשים רבות, אם כך, מתקבלת המסקנה שיש לא מעט דברים שעדיף להן לעשות עכשיו, לפני שיילקחו מהן, ביניהם גם אמצעי מניעה לאורך טווח.

התקן תוך רחמי, או IUD כפי שהוא נקרא שם מעבר לים, הוא גוף קטן בצורת האות Tובגודל של כ-3.5 ס"מ, שמונע הריון ביעילות גבוהה (99.9%) ולמשך 3-5 שנים, בחלק מהמקרים אפילו ל-12 שנים. יש שני סוגים של התקנים כאלה – האחד משנה את ההרכב הכימי של הרחם והופך אותו לכזה שהורג זרע; והשני עוצר את הביוץ. בשני המקרים הפעולה היא הפיכה, וניתן להפסיק את פעולתו פשוט עם הסרתו מן הרחם. ההחדרה שלו אינה נוחה או נעימה, אבל היא נסבלת לדברי אלו שעברו זאת. ההתקן הזה כלול ומסובסד בביטוח הבריאות לפי מתווה אובמה, מה שמוביל הרבה מאוד נשים לגשת למרפאות ולבקש אותו, בידיעה שאף אחד לא יכול באמת לקחת אותו ממך לשנים הקרובות.