בית אבות בסין מצא דרך חדשה לגרום לילדי המתגוררים בו לבקר את הוריהם המבוגרים לעיתים יותר קרובות. הבית, שנמצא במחוז ג'יאנגסו שבמזרח סין, מעניק 'תשורות אדיקות צאצאית' (Filial Piety Awards) בדמות שוברים המזכים אותם בכסף. כן, ממש כך – בית האבות משלם לילדים כדי שלא יזניחו את הוריהם לעת זיקנה.

התוכנית הזו, ששמה לה למטרה למתן את תחושת הבדידות ולשפר את איכות חיי הקשישים במקום, גרמה לעלייה חדה בביקורי משפחות בבית האבות. שוברים בשווי אלפי דולרים ועשרות אלפי יואן כבר חולקו למשתתפים בה.

השובר בעל הערך הגבוה ביותר יזכה את הבנים והבנות ב-200 יואן, שהם כ-110 שקלים, והוא מוענק לאלו המבקרים בבית האבות לפחות 30 פעם במהלך חודשיים (כלומר כל יומיים פחות או יותר). אלו שמבקרים פחות, זוכים לשוברים בעלי ערך נמוך יותר.

משלמים לביקור בבית האבות

200 יואן למבקרים המתמידים בבית האבות. צילום: Shutterstock

אז הפיתרון החדש הזה שיוצא מסין הוא בהחלט כזה שמעורר הרמות גבות, אך במדינות שונות מצאו פתרונות אחרים לבעיה הזו. פיתרון אחד שאומץ במדינות רבות הוא שילוב בין קשישים לסטודנטים, שזוכים להטבות ולהנחות בתמורה להתנדבות ושהות עם המבוגרים מהם. בהולנד, למשל, יש בית אבות שמציע דיור חינם לסטודנטים המעבירים 30 שעות ב"להיות שכנים טובים" לשכניהם הישישים. הבירה הפינית הלסינקי, אחת הערים הכי יקרות לדיור בעולם, מציעה סבסוד לאנשים צעירים בדיור מוגן למבוגרים בתמורה לזמנים. גם בישראל ישנם מקומות המציעים לסטודנטים מגורים חינם בתמורה להתנדבות דומה.

מיליוני אנשים לבד

מצוקת הבדידות עימה התוכנית הזו מנסה להתמודד היא אכן בעיה קשה בקרב בנות ובני הגילאים המתקדמים. לפי מחקרים, למערכות יחסים ולחברה יש השפעה גדולה על הבריאות הפיזית והמנטאלית, ואפילו על הסיכון לתמותה. ישנו לפחות מחקר אחד, שנערך באזורים הכפריים של סין בקרב מבוגרים שמשפחותיהם היגרו לאזורים אחרים, אשר טוען כי בריאות נפשית עלולה להיות הגורם המשפיע ביותר על איכות חייהם של קשישים.

בדידות לעת זקנה

הבדידות פוגעת באוכלוסיות המבוגרות. צילום: Shutterstock

כמובן, זו לא אחת מאותן בעיות שמאפיינות את סין לבדה. אחת הסיבות המובילות לבעיה זו היא השינוי באופן שיכונם ואורח חייהם של בני גיל הזהב. משפחות הפסיקו לשכן בביתם את הסבים והסבתות, כפי שהיה נהוג במאות הקודמות, וכך אנשים מבוגרים מוצאים עצמם מבודדים מן החברה ובודדים יותר מאי פעם בעבר.

גם בישראל אנו שומעים על מצוקה קשה של קשישים הנאלצים להתמודד עם בדידות. ביולי האחרון, במסגרת מחקר של הכנסת על רווחת בני ה-65 ומעלה בישראל המהווים כ-11% מהאוכלוסייה, פורסם דו"ח שחשף עד כמה רווחת תופעת הבדידות בקרב קשישי ארצנו.

הדו"ח העלה כי ככל שהגיל עולה, תחושת הבדידות הופכת לשכיחה יותר: כ-32% מהמבוגרים בגילאי 65-74 הצהירו כי הם חשים בדידות מדי פעם עד לעיתים קרובות, וכ-42.5% מהמבוגרים בני 75 ואילך הצהירו על תחושות דומות. נשים מבוגרות חשות בבדידות יותר מאשר גברים, 43% מהנשים לעומת 27% מהגברים, ובמגזר הערבי התחושות האלו דומיננטיות בהרבה מאשר במגזרים היהודיים והאחרים – 60% מהערבים לעומת 34%.

דבר נוסף שעלה מאותו דו"ח הוא כי ככל שהמצב הכלכלי חלש יותר, ישנם יותר אנשים החשים בבדידות – ישנה עלייה של 30% בבדידות בין שכבות אוכלוסיה המרוצות ממצבן הכלכלי לבין אלו שאינן.

סטודנטים משולבים עם קשישים

פיתרון לא כספי - לשלב סטודנטים וצעירים עם אוכלוסיות מבוגרות. צילום: Shutterstock

אך בסופו של דבר המספרים הללו מגולמים בחיים של כולנו ומצביעים על בעיה שככל הנראה כל אחד מאיתנו מרגיש במעגלים הקרובים אליו. בין אם אלו סבא או סבתא שלנו או קרובי משפחה מבוגרים אחרים ששוהים בבתי אבות – ברור לכולנו שאפילו ביקור אחד לשבוע לא באמת מצליח לחפות על הזמן הרב שהאנשים הללו מעבירים לבד. אז אם אתם חושבים ברגעים אלו על סבא או סבתא שלא ראיתם כבר זמן מה, זה כנראה זמן טוב לקפוץ לבקר.