הנסיך הארי העניק ריאיון גלוי לב ל"טלגרף" הבריטי שזעזע את הממלכה הבריטית ותפס את הכותרות הראשיות בכלי תקשורת בינלאומיים רבים. ועל מה המהומה? הארי חשף כי לפני כארבע שנים עבר טיפול פסיכולוגי, כדי להתמודד עם מותה הטרגי של אמו שאירע ב-1997, עת היה בן 12 בלבד.

"אני יכול לומר בביטחון כי לאובדן האם שחוויתי בגיל 12, שבעקבותיו כיביתי את הרגשות שלי במשך 20 שנה, הייתה השפעה רצינית למדי לא רק על חיי האישיים, אלא גם על העבודה שלי". הדרך שלי להתמודד עם זה הייתה לטמון את ראשי בחול, לסרב בכלל לחשוב על אמא שלי, כי למה שזה יעזור? 'זה רק יעשה אותך עצוב, זה לא יחזיר אותה', אמרתי לעצמי" לעזרה מקצועית הוא פנה רק בגיל 28, בעידודו של אחיו הבכור, הנסיך וויליאם, לאחר שסבל לדבריו מ"שנתיים של תוהו ובוהו מוחלט. לא ידעתי מה לא בסדר איתי".

הנסיך הארי

לכאורה, למרות הכנות וגילוי הלב הברוכים, אין שום דבר מיוחד בדבריו של הנסיך הצעיר. בעצם, לא רק שאין שום דבר מיוחד, תחושותיו של הארי צפויות ולגמרי מתקבלות על הדעת- מותה הפתאומי של אמו "לא עבר אצלו חלק" והוא נזקק לעזרה חיצונית כדי להתמודד עם התוהו ובוהו שהוא חש. ובכן, זה די המובן מאליו. מדובר בילד שאיבד אם והדחיק את כל תחושותיו בנושא. טבעי שאלה יצופו בשלב מתקדם יותר בחיים. מה לא מובן מאליו? לדבר על זה. לצעוק את זה. להתייצב בפני אומה שלמה, שלא לומר עולם שלם, ולומר "עברתי משבר". ולמה זה לא מובן מאליו? ובכן, כי מדובר בנסיך, בן למשפחת מלוכה שאמור לשמור על פאסון אבל לפני שמדובר בנסיך, מדובר בגבר, ש"גבריותו" נבחנת משחר ילדותו. וממתי גברים מדברים על המשברים הנפשיים שלהם?

גברים באור הזרקורים מדברים על המשברים הנפשיים שלהם כשיש להם סיבה טובה. בדרך כלל מדובר בסלבס - שחקנים, זמרים וכו' – שרוצים לקדם דיסק/מופע/סרט חדש ומוכנים לספר לקהל הצמא על "כמה קשה הייתה היציאה מהארון" ו"הייתה לי תקופה שהייתי בדיכאון ולקחתי כדורים". הראיונות האלה, גם אם הם כנים, תמיד מריחים מיח"צ בוטה. לא כך הנסיך הארי. את הריאיון הזה הוא העניק כחלק מקידום פרויקט צדקה שהקים בתחום בריאות הנפש. מטרתו הייתה לעודד אנשים, בעיקר גברים, להיות פתוחים יותר בנוגע לרגשות ולמאבקים הנפשיים שלהם.

יורש העצר ניסה לשבור את הסטיגמה סביב בריאות הנפש ולנרמל את הפנייה לסיוע וסיפר כי הוא עצמו נפגש עם מטפלים מקצועיים "יותר מכמה פעמים" ותיאר את החוויה כנהדרת: "הניסיון שהיה לי הוא שברגע שאתה מתחיל לדבר על זה, אתה מבין שלמעשה אתה חלק ממועדון גדול למדי", סיפר, "אתם תופתעו כמה תמיכה תקבלו אם רק תצאו עם זה החוצה".

הארי מספר הדחיק את רגשותיו במשך שנים רבות, עד שהבין שהגיעה העת להתעמת איתם. "אמרתי לעצמי 'צודק, אף פעם אל תיתן לרגשות שלך להיות חלק מכל דבר'. אז, הייתי צעיר אופייני שמתרוצץ ואומר 'החיים נהדרים'. ואז התחלתי לנהל כמה שיחות ופתאום, כל היגון הזה שמעולם לא עיבדתי צף על פני השטח. ואז הבנתי שיש הרבה דברים שאני צריך להתמודד איתם".הוא גם דיבר על הלחץ שנובע מהעובדה כי הוא אישיות ציבורית הנמצאת במרכז תשומת הלב: "זה גרם לי להיות קרוב מאוד להתמוטטות עצבים כוללת בכמה מקרים. עכשיו, בגלל התהליך שעברתי, אני מרגיש שאני במקום טוב".

בריאיון הזה הארי מעניק למין הגברי שירות נפלא. סוף סוף גבר שעומד מול אור הזרקורים בלי להתבייש ומודה: קשה לי. כואב לי. ואפשר לדבר על זה, להקיא את זה החוצה, לקבל טיפול, להיעזר. המסר שלו הוא שהגיע הזמן להכחיד ולהעלים מהעולם את פוזת הגבר-גבר שהוא סלע איתן. הגיע הזמן שגברים יפסיקו את הסבל הכרוך בשתיקה, וויבקשו עזרה, שכן הנתונים הסטטיסטיים מראים כי לעתים קרובות הם אינם עושים זאת - והתוצאות קטלניות.

הנסיך הארי

מחקרים מראים כי נשים מדווחות כפול שלוש מגברים על דיכאון כרוני אבל לגברים יש פי שלוש יותר סיכוי להתאבד. ב-2014, כך לדוגמא, כ -10% מאוכלוסיית הנשים בבריטניה דיווחו על דיכאון כרוני, בהשוואה לשלושה אחוזים מהגברים. באותה שנה, 1,492 נשים התאבדו, לעומת פי שלושה גברים, ב -4,630 מקרים. הפער בין המינים בדיווחים על דיכאון כרוני גדול יותר בבריטניה מאשר בממוצע על פני מדינות אירופאיות, אולם הפער בין המינים בבריטניה בשיעורי ההתאבדות עולה בקנה אחד עם השיעור הממוצע באירופה.

קאל סטרודה, דוברת קרן בריאות הנפש, הסכים כי גברים חיוניים מסוגלים לדבר על רגשותיהם: "גברים יכולים לעתים קרובות להרגיש מבודדים אבל לא מסוגלים לספר לאנשים איך הם מרגישים. אנחנו חיים בתרבות בה גברים נדרשים להתמודד עם הכאב שלהם לבדם. "גבריות" היא עדיין שם קוד לאדישות ולהעדר פגיעות.לפיכך, נדרש אומץ אמיתי להיות פתוח ולדבר על בריאות הנפש, אבל כאשר ההתאבדות היא אחד מגורמי המוות המובילים עבור גברים צעירים, יש לנו אחריות לדחוף לשינוי תרבותי. אני חושב שחשוב לדבר על מגדר כשמדובר בבריאות הנפש, כי הדרכים שבהן אנו מצופים להתמודד עם משברים הן שונות. גברים נוטים יותר לומר משהו כמו 'אני מרגיש קצת חרא' ולהתכוון ל'זה הגרוע ביותר שחשתי אי פעם בחיי ואני לא יכול לדמיין תחושה גרועה יותר'".נשים מצליחות לבטא טוב יותר ומדויק יותר את התחושות שלהן".

ועכשיו הגיע הנסיך הארי ומול כל העולם הוא מבקש: גבר, אתה עצוב? רע לך? תדבר על זה" וזו רק סיבה נוספת לחבב אותו. הגברבר הג'ינג'י שנולד לבית המלוכה המאופק והשמרני הבריטי בועט בממלכתיות הבריטית כבר שנים ונראה שהוא עושה זאת במודעות מוחלטת. נוכח התנהלותו, סביר להניח שלו ניתנה לו האופציה לבחור היה מוותר בשמחה על החיים כנסיך שעיני כל נעוצות בו אבל אם כבר אלו הקלפים שהוא קיבל הוא משחק איתם לתפארת.