מרלן שייפה הייתה בראשית גיל ההתבגרות כשהבינה שפריז, עיר האורות, יכולה להיות מקום חשוך לנשים. בכל פעם שהיא ואחותה הלכו ממקום למקום - לבית הספר, לסופרמרקט, להסתובב עם חברים - גברים עקבו אחריהן, הטרידו, עשו קולות או מחוות גוף ולפעמים אפילו ניסו פיזית לגעת בהן. "אני זוכרת שלקחנו מסלולים חלופיים, כאלה שהאריכו את הדרך שלנו", היא מספרת, "פשוט כדי להימנע ממפגש עם חבורות הבנים".

כ-20 שנה אחר כך, שייפה, כיום בת 34, הוא שרת השוויון המגדרי של צרפת והחברה הצעירה ביותר בממשלתו של הנשיא הטרי עמנואל מקרון. אחת המטרות העיקריות שלה, היא אומרת, היא להפוך את המרחבים הציבוריים של צרפת לבטוחים יותר עבור נשים ונערות.

בעדיפות הראשונה שלה נמצא שינוי חקיקה שיצמצם את הטרדות הנשים ברחובות. החוק הצרפתי הקיים משנת 2012 אוסר על הטרדה מינית במקום העבודה אולם לא מתייחס כלל לחללים ציבוריים אחרים. "אם תלכו ברחוב בפריז ותשאלו אנשים האם זה בסדר מבחינתם לגעת בגופה של נערה ברחוב, אני בטוחה שרבים מהם יגידו שזה לא דבר כל כך נורא לעשות".

מרלן שייפה

ההצעה של שייפה היא מתן קנס כבד למטרידים: "המשטרה צריכה לקנוס את מטרידי הרחוב במקום באלפי דולרים", היא אומרת. "גבר לא אמור לעקוב אחרי בחורה שניים-שלושה רחובות ולשאול אותה 20 פעמים מה מספר הטלפון שלה", היא אומרת. "המטרידים אומרים, 'אה, אבל זו זכותי, אני רק מקשקש קצת עם הבחורה הזאת, אני מחמיא לה'. הם פשוט לא מבינים".

שייפה כמובן לא מתכוונת לגברים שמתחילים עם נשים במשפט נוסח "את מוצאת חן בעיניי, בא לך לשתות איתי משהו?" אלא לכאלה שמאמינים שמותר להם לצעוק למישהי ברחוב "וואי וואי, איזה תחת!".

תשומת הלב הציבורית בנושא נוטה להתמקד בהטרדות מיניות באזורי המהגרים של פריז, כולל La Chapelle-Pajol, שכונה של מעמד הפועלים בצפון העיר. לאחרונה אף התקיימו מספר הפגנות של נשים שמחו על ההטרדות הבלתי פוסקות באזור. אולם שייפה מתעקשת שההטרדות עשויות לקרות – ואכן קורות - בכל מקום בעיר. לפי הנתונים שנאספו במשרדה לפחות 15% מהנשים הצרפתיות דיווחו על אלימות מינית בשלב כלשהו בחייהן.

כשהיא שומעת על נשים צרפתיות שמאשימות את עצמן כאשר הן מותקפות או על גברים שמאשימים אותן בתקיפה היא רותחת: "זו בדיוק תרבות האונס", היא אומרת. כדי שזה ישתנה, גברים ונערים חייבים לקבל מסרים ברורים וחד משמעיים על ההתנהגות שלהם".

תמימה וחסרת ניסיון פוליטי?

מקרון נבחר לכהן כנשיא צרפת בחודש יוני האחרון והנשים תחת כהונתו רשמו שיא חדש בפרלמנט וכעת מחזיקות בכמעט 40% מהמושבים. מקרון, מינה נשים - כולל שייפה - למחצית משרות הקבינט שלו.

מרלן שייפה

הפיכת ההטרדה ברחובות לעבירה פלילית היא רק אחת המטרות של שייפה. היא גם מתמודדת עם פערי השכר על רקע מגדרי בצרפת, היא מבקרת פרסומות סקסיסטיות ודוחפת לשנות את החוק שגורם לנשים לסביות ורווקות לחפש נואשות אחר מימון להפריה חוץ-גופית.

הסגנון הבוטה של שייפה הפך לשמה השני בצרפת, אך יחד עם זאת המבקרים טוענים שהיא חסרת ניסיון, תמימה ולא מתאימה לפוליטיקה. בניגוד למרבית הפוליטיקאים הצרפתים, שייפה גדלה בדיור ציבורי בשכונה פריזאית רב-אתנית, ממעמד הפועלים, במשפחה אקדמית שהיתה רחוקה מלהיות אמידה."אני יודעת מה זה כשאין כסף, אני יודעת מה זה לספור כמה כסף יש לך כדי להאכיל את המשפחה שלך".

שייפה למדה תקשורת באוניברסיטה ולאחר מכן עבדה במשרד פרסום. אחרי שהיתה לה הראשונה מבין שני ילדיה, בגיל 23 ילדה את הילד מתוך השניים שיש לה היום ומצאה את עצמה נאבקת לאזן בין עבודה לבית, כמו אמהות עובדות צרפתיות רבות.היא פתחה בלוג בנושא אמהות עובדות והפכה במהרה לאושיית רשת עם עשרות אלפי עוקבות. היא עזבה את עולם הפרסום וכתבה מספר ספרים על הורות, הריון ועבודה, כולל אחד עם בעלה.

לפוליטיקה היא נכנסה בשנת 2014, כאשר נבחרה למועצת העירייה לה מאן, עיר הממוקמת דרום מערב לפריז. היא התקדמה לתפקיד סגנית ראש העיר ושנה מיום כניסתה לתפקיד פגשה את מקרון, אותו היא מכנה "פמיניסט שנלחם למען נשים".

עמנואל מקרון

"אני יודעת שאולי זה לא כל כך פוליטיקלי קורקט לומר את זה אז אני מצטערת אבל אני באמת חושבת שאישה נשיאה זו לא מטרה נכונה. המטרה היא שוויון ולא אכפת לי באמת אם מדובר בנשיא או נשיאה".

מקרון הטיל עליה את הטיפול בפערי השכר המגדריים בצרפת, בה משלמים לנשים כ -25% פחות מגברים, כך על-פי נתוני המכון הלאומי לסטטיסטיקה. שייפה כבר זיהתה 10 חברות בעלות פערי השכר הגבוהים ביותר והזמינה נציגים להשתתף בהדרכת שוויון מגדרי בחודש הבא, שאורגנה על ידי משרדה: "אמרנו להם, 'אם תבואו, נכבד אתכם ואם תסרבו, נפרסם את השמות שלכם בכלי התקשורת".

אן-ססיל מיילפרט מקרן הנשים מספרת כי מתן שכר נמוך לנשים בהשוואה לגברים איננו חוקי בצרפת, אולם החוק נאכף רק לעתים נדירות: "חברות כל כך עיוורות בנושא הזה. הן בכלל לא חושבות שיש כאן איזושהי בעיה". מיילפרט מקווה ששייפה תנהג בקשיחות רבה מול החברות האלה ולא רק תדבר.