סרטון וידאו של קולונל אפגני מטריד מינית אישה, מעורר הדים במדינה בה אפליית נשים ואלימות מינית משתוללות אולם נדיר שהן נידונות בפומבי.

הסרטון, שהפך לוויראלי הוא כתב אישום נועז בחברה שמרנית שבה נשים קורבנות להתעללות סובלות לעתים קרובות מסטיגמה ואף מואשמות בהתעללות בהן. אפילו מוסדות ממשלתיים שקיבלו סכומי עתק מסיוע חוץ שנועדו להעצמת נשים, לא עושים הרבה כדי להיאבק בהטרדות ובהתעללות בתוך משרדי הממשלה.

בסרטון הווידיאו נראה קולונל של חיל האוויר משוחח עם אישה צעירה ואנונימית שהקליטה בחשאי את המפגש ומאוחר יותר העבירה את הסרטון לקולגה. במפגש ביניהם ביקשה האישה קידום בעבודתה והאיש שהוא גם בכיר וגם מבוגר ממנה בשנים רבות מציע לה לשכב איתו עבור הקידום.

כמה מעמיתיו של הקולונל אישרו כי הוא אכן לחץ על האישה לקיים עמו יחסי מין כאשר ניגשה אליו לקידום. "אני יודע שהוא עשה את זה הרבה פעמים עם נשים אחרות", סיפר טייס אחד שביקש להישאר בעילום שם. טייס אחר אמר כי הקולונל ידוע בתור מפקד שמטריד את הבנות שעבדו במשרדו ומתגרה בהן בבדיחות גנאי. שניהם אמרו שלא דיווחו עליו מעולם מחשש לנקמה.

הווידאו עורר זעם חסר תקדים. רוב הנשים האפגאניות חיות עם אלימות מינית יומיומית: מחקרים מראים כי עד 90% מהנשים האפגניות סבלו מהתעללות בכל מקום החל בבית הספר דרך מקום העבודה וכלה ברחובות.

ההטרדות המיניות הן ככל הנראה אחד המכשולים העיקריים לחיזוק כוח העבודה הנשי באפגניסטן. מאז 2001, השתתפות הנשים בכוח העבודה באפגניסטן עלתה רק במעט, מ -14.5% ל -17.6%.

הטרדות מרתיעות נשים מלחפש עבודה ובמקביל גם מקטינות את האוטונומיה שלהן: הגברים מונעים מהרעיות, הבנות והאחיות שלהן לצאת לעבוד בשל הסיכונים לנשים שעשויים לפגוע בכבוד המשפחה.

נשים באפגניסטן

הגברים מונעים מהנשים לצאת לעבוד

"עבור נשים אפגאניות מדובר בחרב פיפיות", אמרה נורג'ן אכבר, אקטיביסטית אמריקאית ממוצא אפגני. "אם את מדברת על זה ומוציאה החוצה, אנשים יגידו, 'את רואה? אמרתי לך שאנחנו לא צריכים לתת לנשים לעבוד'. ואם לא תדברי, אנשים יגידו  'כמובן שזה ימשיך אם לא תדברי ותתמכי בנשים אחרות'".

במשרדים ממשלתיים מסוימים גברים שמבקשים טובות מיניות תמורת עבודה או קידום זה דבר שבשגרה "זה כמו תנאי מקדים", מספרת אישה שעבדה במספר מוסדות ממשלתיים במשך שנים.  "קשה מאוד להתקבל לעבודה או להתקדם בה, אלא אם כן יש לך קשרים, "אמרה. "אם אין לך קרובי משפחה חזקים, תצטרכי לשכב עם מישהו חזק."

הצעות לקידום נשים בעולם העבודה באמצעות מין לא מגיעה רק מגברים מבוגרים כלפי נשים צעירות. גם גברים צעירים משתתפים בחגיגה הזו. "אם תדחי אותם, הם יזיקו לך, "אמרה, וסיפרה כי "חבר לעבודה" שהפריע לשיחה סוערת בין נשים במשרד, וקרא: "למה את לא מדברת איתי על זה? או יותר טוב, בואי לכאן ותראי לי". לאחר שסירבה, הבחור הלך לבוס שלהם וטען שהאישה שתתה בפומבי  (מדובר בעבירה פלילית באפגניסטן). הבחורה פוטרה מיד. "הם אפילו לא נותנים לבחורות את ההזדמנות להסביר את עצמן", מסבירה אכבר.

פעילות והסברה למניעת הטרדות מיניות כמעט לא מתקיימת באפגניסטן, בין היתר משום שהיא מסוכנת. בשנת 2015 הסתובבה האמנית הצעירה קוברה חאמדמי במשך 8 דקות ברחוב כשהיא עוטה שריון פלדה במחאה על ההטרדות המיניות שהיא עוברת מדי יום. בעקבות פעולת המחאה הזו חאמדמי קיבלה כל כך הרבה איומים על חייה  עד שנאלצה לברוח מהארץ.

דיווח על הטרדה עבור נשים זה יישאר מסוכן כל עוד יש פטור מעונש למטרידים", אמרה הפעילה החברתית  סליי גאפר. "אם חבר פרלמנט שמתעלל באישה יועמד לדין ציבורי, אחרים לא יעזו".

נשים באפגניסטן

חרב פיפיות. נשים באפגניסטן

למרבה הצער, הפטור מעונש שגאפר מדברת עליו זכה לתמיכה מהקהילה הבינלאומית. מפקדים בצבא ארה"ב הורו בדרך קבע לחיילים להתעלם מהתעללות מינית בתוך כוחות הביטחון באפגניסטן. חיילים שדיווחו על התעללות נענשו והקריירה שלהם נהרסה.

יש הטוענים כי שנאת נשים באפגניסטן היא תוצאה של דיכוי תרבותי ומיני אבל אכבר מתנגדת לטיעון הזה. "הרבה אנשים אומרים לי שהטרדות מיניות נפוצות באפגניסטן כי לגברים אין דרך לשחרר את עצמם מבחינה מינית, אבל הטרדה מינית היא בעיה גלובלית", אמרה. "אתה לא יכול לטעון שבארה"ב אין לגברים דרך לשחרר את עצמם מבחינה מינית". זה לא קשור לשחרור, זה קשור לבעלות. מדובר בבעלות על גופים של נשים. אם אישה נכנסת למרחב ציבורי, הגוף שלה באופן אוטומטי הוא רכוש ציבורי".

הממשלה האפגאנית נקטה צעדים להעצמת נשים, כולל הצעת חוק לחיסול האלימות נגד נשים, שהוצגה בשנת 2009 (שלא עברה בסופו של דבר). עם זאת, נראה כי הממשלה עושה מעט כדי ליישם את מדיניותה. "הקשקשת על זכויות הנשים נועדו בעיקר לתורמי כספים מהמערב. יש לנו שונאי נשים בשלטון. מבחינתם, זכויות נשים הן עסק לכל דבר ועניין", מסכמת הפעילה החברתית גאפר.