הסיפור של אלקסיס מניגו בת ה-19 מדרום קרוליינה הוא מסוג הפרשיות היוצאות דופן שקוראים עליהן בעיתון ומגיבים בתדהמה, מסוג הסיפורים שתסריטאים בהוליווד עושים מהם הרבה כסף, מסוג הדרמות שיכולה למלא בקלות ספר עב כרס ורב מכר. מניגו שנחטפה מבית החולים שעות ספורות לאחר שיצאה לאוויר העולם נמצאה חיה ושלמה לפני כשנה. היום היא נקרעת בין שני שמות, בין שתי ערים ובין שתי משפחות, כשאם אחת נמצאת בכלא ואילו השנייה מלאת כאב וההאשמה. בסיפור הזה יש רק קרבנות אבל אין בו מנצחים.

החטיפה

בלילה שבין ה-9 ל-10 ביולי, 1998, שנארה מובילי, נערה בת 16 בלבד, ובן זוגה באותה התקופה, קרייג אייקן, עשו את דרכם לבית החולים בפלורידה, מקום מגוריהם, כדי להביא לעולם את בתם הבכורה. בשעה 6:55 בבוקר ה-10 ביולי נולדה להם תינוקת בריאה שקיבלה מהוריה הנרגשים את השם קמיה מובילי.

בשעה 14:30 בצהריים נכנסה לחדרה של שנארה אישה זרה והציעה לה עזרה עם התינוקת. בני המשפחה היו בטוחים שמדובר באחות, בעוד שהאחיות היו בטוחות שמדובר בבת משפחה.

בשעה 15:00 בדיוק נשאה האישה הזרה את קמיה הפעוטה לבושה בגופיה לבנה ועטופה בשמיכת בית חולים בפסים כחולים ורודים בשתי ידיה מחוץ לבית החולים ונעלמה. בשעה 15:20 המצוד אחרי האישה עם התינוקת כבר היה בעיצומו.

המשטרה התנפלה על בית החולים וחסמה את כל היציאות. עשרות שוטרים הוקפצו למקום, החוקרים חיפשו בתיקים, בחדרים ובמכוניות החניון ותיחקרו יולדות, בני ובנות משפחה ואת אנשי הצוות הרפואי. מסוקים חלפו הלוך ושוב מעל בית החולים ואנשי ה- FBI בשילוב עם המרכז לילדים נעדרים פשטו בכל ג'קסונוויל אך ללא הועיל. איש לא מצאה את התינוקת.

קלסתרון של התינוקת קמיה מובילי ושל האישה שחטפה אותה

קלסתרון של התינוקת קמיה מובילי ושל האישה שחטפה אותה

זעקותיה קורעות הלב של שנארה האומללה הדהדו במסדרונות בית החולים ובמהרה בכל מהדורות החדשות ברחבי ארה"ב. קרייג אייקן, אביה של התינוקת אפילו לא הספיק להחזיק בידיו את הילדה הקטנה שלו לפני שנעלמה. כל ההורים בפלורידה מלמלו על שפתיהם את השם 'קמיה מובילי' בחרדה וחיבקו את ילידיהם בחוזקה. הפחד היה ברור, ממשי ומזעזע בצורה יוצאת דופן. התצלום הבודד של הפעוטה היה תלוי במשך שנים במקומות ציבוריים וצוות חוקרים רחב במיוחד השקיע את כל מרצו בניסיון למצוא את הילדה ולהשיבה להוריה. מובילי הייתה "אמריקאית המבוקשת ביותר בארה"ב" במשך קרוב ל-20 שנה. לאף אחד לא היה מושג מה עלה בגורלה ושום קצה חוט לא הוביל את החוקרים לוולטרבורו בדרום קרוליינה, המקום בו בסופו של דבר גדלה מובילי.

החוטפת

כמה ימים קודם לכן, בדרום קרוליינה, אישה הרה בשם גלוריה וויליאמס, אם לשני בנים בני 11 ו-10 הגיעה לבית החולים כדי ללדת את ילדה השלישי וגילתה לתדהמתה שהעובר שנשאה ברחמה מת. היא עברה לידה שקטה כשאיש ממקורביה אינו יודע על כך וכולם מצפים להודעה על הלידה המיוחלת.

שברון הלב הנורא הוביל את וויליאמס לקבל החלטה מזעזעת: לשוב הביתה עם תינוק חי ויהי מה. היא נסעה לפלורידה והסתובבה במשך שעות במסדרונות מחלקת היולדות של בית חולים האוניברסיטאי בג'קסונוויל, לצד האמהות הטריות, מביטה בתינוקות שזה עתה נולדו, עד שנתקלה בחדרה של שנארה הצעירה שהחזיקה בידיה את קמיה. באותו הרגע החליטה: קמיה תהיה בתה שלה.

היא חטפה את התינוקת וחזרה עמה לביתה בדרום קרולינה, כשהיא מציגה אותה לקרוביה כאלקסיס. איש לא ידע שאיבדה ילד אחד וחזרה עם אחר. כולם היו בטוחים שאלקסיס המתוקה היא בתה הביולוגית ולעתים קרובות זכו השתיים בהערות על הדמיון הפיזי הרב בין האם לבת.

ילדות

אלקסיס העבירה ילדות מאושרת ורגילה למדי בביתה של ווילאמס, מי שהחשיבה שכל השנים כאמה הביולוגית, לצד שני אחים שגדולים ממנה בעשור. הם אהבו את האחות הקטנה שלהם והקניטו אותה בכל הזדמנות על כך שאיתם, אמא שלהם הייתה הרבה יותר נוקשה. לדוגמא, כשגלוריה לקחה את הטלפון הסלולרי של בתה כעונש, היא עדיין הניחה לה להשתמש בטלפון הנייד שלה. החבר של גלוריה היה באותה תקופה בכלא ולא לקח חלק במשפחה התוססת. אלקסיס הייתה הנסיכה של הבית בה' הידיעה, גם בת יחידה וגם הילדה הכי קטנה. השתיים בילו המון בקניון והאם אהבה לקלוע צמות בשיער הרך של בתה.

אנשים בוולטרבורו הכירו את גלוריה כאישיות חמה ומתוקה. היא נהגה לקחת את משפחתה הצעירה לכנסייה מתודיסטית קטנה, לרקוד ולהתלוצץ והיא עודדה את אלקסיס לחייך כמה שיותר, על אף שהילדה הקטנה האמינה שהשיניים שלה עקומות וניסתה להסתירן.

אלקסיס מניגו

ילדות מאושרת. אלקסיס (שנייה מימין) עם חברות

כשהייתה אלקסיס בתיכון, נישאה גלוריה לנהג משאית ועד מהרה עברו כולם לבית באזור מגורים נחמד מעל לכביש ראשי, עם מרחב של דשא וחול, עצים גדולים וילדים מתרוצצים בחופשיות באווירה כפרית. גלוריה עבדה כמזכירה רפואית ובמקביל למדה לתואר שני ואילו אלקסיס הגיעה לגיל 18 וסיימה את לימודיה בתיכון קולטון קאונטי.

האמת

זמן קצר לאחר סיום לימודיה אלקסיס רצתה להתחיל לעבוד. היא התראיינה לעבודה באחד מסניפי המזון המהיר 'שוני'ס' והמנהלת שראיינה אותה קיבלה אותה מיד, הגישה לה מדים ואמרה לה שהיא יכולה להתחיל מחר. "רק תביאי איתך את מספר הביטוח הלאומי שלך", הוסיפה.

כשהגיעה חזרה הביתה היא ביקשה מגלוריה את מספר הביטוח הלאומי שלה עבור העבודה הראשונה בחייה וגלוריה שהבינה שהסוד הגדול שלה הולך להיחשף נשברה ופרצה בבכי.

היא הסבירה לאלקסיס שאין לה את מספר הביטוח הלאומי שלה, ושלעולם גם לא יהיה לה. "לקחתי אותך מבית חולים כשהיית תינוקת", הודתה. אלקסיס הייתה כל כך המומה מהגילוי הזה שהיא פרצה בצחוק רועם וגלוריה ביקשה "לקסי, תהיי רצינית כאן!"

גלוריה ואלקסיס

לקחתי אותך מבית החולים כשהיית תינוקת. גלוריה ואלקסיס

אולי זו היתה דרכה להתמודד עם האינפורמציה הבלתי נתפסת הזו. אולי זה היה ההלם ואולי זה פשוט לא שינה לה דבר כי גלוריה הייתה אמא ​​שלה עד עכשיו והיא תמיד תהיה. גלוריה התקשרה לשוני'ס, התנצלה והסבירה שהבת שלה לא תוכל לקחת את העבודה. עד כמה מפתיע שזה נשמע, השתיים חזרו לחייהן הרגילים ומעולם לא דנו בנושא שוב. הדבר היחיד שאלקסיס כן עשתה היה חיפוש בגוגל. היא מצאה כמה ידיעות ישנות מאוד על אישה שחטפה יילוד מבית חולים בפלורידה. "הרגשתי כאילו אני קוראת על חיים של מישהו אחר", היא אומרת היום.

המעצר

שנתיים חלפו מהיום שגלוריה התוודתה בפניי אלקסיס על לידתה. יום אחד התקשרו ממשטרת וולטרבורו לבית ווילאמס וביקשו לדבר עם הבת. אלקסיס לא הייתה בבית באותה העת ולא מיהרה לחזור לטלפון הזה. היא לא סמכה על המשטרה ותפסה אותם כארגון שנהנה להציק לה ולחברים שלה. היא לרגע לא חשבה שהטלפון הזה קשור איכשהו באמה. הרי אם אף אחד לא יודע, מי סיפר למשטרה?

בסופו של דבר, היא התקשרה וכשהעבירו אותה לשוטר שהציג את עצמו כ"קצין מפלורידה" אלקסיס הבינה, ניתקה מיד והתקשרה לאמה. יחד הן התייצבו בתחנת המשטרה, שם גילו מקלון דנ"א עם צו בית משפט. לא נשארה שום ברירה. אלקסיס עברה את הבדיקה. מספר ימים מאוחר יותר נעצרה גלוריה ודבר מעצרה דווח בחדשות המקומיות ואז בחדשות הלאומיות. משאיות טלוויזיה עמדו בשורה ברחוב בו נמצא ביתן.

אלקסיס מניגו

בידקת די.אן.איי גילתה את האמת. אלקסיס מניגו

בזמן הדיון שהתקיים בבית המשפט המקומי במחוז קולטון, אלקסיס ישבה עם סבה וסבתה - הוריה של גלוריה - אליהם היתה תמיד קרובה. רק באותו הרגע גילו ההורים את האמת על נכדתם. יומיים לאחר מכן הוסגרה גלוריה לפלורידה, שם הודתה בעבירות חטיפה והתערבות במשמורת.

מאז אלקסיס ראה אותה רק בדיונים בבית המשפט. היא לא יכולה לבקר את גלוריה בבית הכלא של מחוז דובאל, שם היא נמצאת כעת כי אין לה מספר ביטוח לאומי, אין רישיון נהיגה ואין תעודת זהות שתוכיח מי היא.

בעלה של גלוריה והוריה, גם הם קורבנות של הסיפור בדרכם, אכלו את ארוחת חג ההודיה האחרונה שלהם ללא אלקסיס שנסעה להוריה הביולוגיים וללא גלוריה שנמצאת מאחורי סורג ובריח. בעלה מבקר אותה בכלא לעתים קרובות. הוריה הולכים לשם ככל שהבריאות שלהם מאפשרת. כשגלוריה משוחחת עמם, היא מתעקשת שהיא בסדר אבל אמה לא קונה את זה. "היא אומרת את זה רק כדי לשמור אותי, היא לא רוצה שאני אדאג", היא בטוחה.

בריאותה של האם התרופפה בשנה שחלפה מאז הגילוי והיא מתקשה להבין איך אדם כל כך נפלא יכול לעשות משהו כל כך נורא. "כל מה שאני יודעת זה שהם בני אדם טובים, גם אלקסיס וגם גלוריה", היא אומרת.

האיחוד עם המשפחה הביולוגית

בבית משפחת מובילי בג'קסונוויל, פלורידה שמרה שנארה פרוסה של עוגת יום הולדת לבתה הנעדרת כל שנה, מבלי לדעת אם היא חיה או מתה, סובלת או מאושרת. ביום ההולדת 16 שלה היא הכינה עוגה מיוחדת עליה נכתב בסגול: "סוויט סיקסטין שמח, קמיה, היכן שלא תהיי, מתגעגעים אלייך ואוהבים אותך מאוד".

בני הזוג, קרייג ושנארה, היו צעירים מאוד כשבתם נולדה. הם נפרדו ובהמשך וכל אחד מהם יצר משפחה חדשה. בתחילת השנה קמיה-אלקסיס פגשה אותם לראשונה, יחד עם ילדיהם, שהם בעצם אחיה ואחיותיה.

במהרה היא וקרייג החלו לדבר מדי יום. הוא מצאה את עצמה יותר ויותר בפלורידה עם משפחתו של אביה והתחילה להרגיש בבית. היא נשארה זמן רב יותר בכל פעם וזה היה די פשוט בהתחשב בכך שהיא בכל מקרה לא יכולה למצוא עבודה או ללמוד בקולג' בלי מסמכים רשמיים.

קרייג הפך את כל העסק לקל עד כמה שניתן. הוא סיפר לה שוב ושוב כמה התגעגע אליה כל השנים האלה אבל כשגלוריה התקשרה לאלקסיס מהכלא, הוא נשך שפה ולא לחץ על בתו לדחות אותה.

במקביל אלקסיס החלה לבקר גם את שנארה ובני משפחתה. לאחר המפגש הראשוני, תחנת הטלוויזיה המקומית פרסמה את אחד הפוסטים הכואבים ששנארה פרסמה בפייסבוק שלה בו היא מודה לכל התומכים ומעבירה את היטב את הכאב והבלבול שלה:

"הדמעות לא מפסיקות לרדת. אני רואה את התינוקת שלי שרוצה את הגברת הזאת בחייה ולא אותי, כשמצאתי סוף סוף את התינוקת שלי, הכל נעצר וחזרתי שוב להיות אותה ילדה כואבת והמומה בת 16 שהייתי. קמיה, אם את קוראת את זה, תדעי שאת הילדה של אמא שלך, כל דמותך היא אני, ואת לעולם לא תוכלי להיפטר מזה".

קמיה בהחלט מתרגשת לפגוש את אמה אבל אלקסיס עדיין אוהבת את גלוריה. "לעולם לא יהיה לי טינה כלפיה", היא אומרת, "אני תמיד אוהב אותה. היא אהבה אותי במשך 18 שנה ... קיבלתי את החיים הטובים ביותר שאפשר לקבל", היא מסבירה. אלקסיס ממשיכה לכנות את גלוריה 'אמא' אולם לאחרונה החלה לקרוא כך גם לשנארה.

שאלת מיליון הדולר- מי דיווח למשטרה?

יותר מהכל, אלקסיס בעיקר מתגעגעת לגלוריה ומשתדלת להגן עליה בכל הזדמנות. לאחר המעצר, אנשים ברשתות החברתיות לא חסכו את דעתם על האם ולעתים קרובות התנהלו ויכוחים קשים ומרים בין חבריה ומכריה לאנשים זרים. תמונה של גלוריה שאלקסיס מאוד אוהבת צברה 1,600 תגובות, כמעט אף אחת מהן לא על התמונה עצמה. אחת מהמגיבות כתבה "הנה חוטפת הילדים". אנשים בוהים בה ברחוב, מצביעים עליה, מפתחים איתה שיחה, שואלים שאלות. אלקסיס מנסה להתעלם מהם.

גלוריה ווילאמס

1,600 תגובות על התמונה. גלוריה ווילאמס

היא וגלוריה משוחחות כיום בטלפון מהכלא אחת למספר ימים. גלוריה זכאית לשיחה של 15 דקות ו-34 שניות ולרוב הן מדברות על "דברים יומיומיים בדיוק כמו שהם היו פעם" כי לאלקסיס חשוב להיצמד לנורמליות. שאלה אחת הן עדיין לא פתרו ביניהן- מי סיפר למשטרה?

ברשומות בית המשפט לא מצוין שמו של האדם שפנה למרכז הלאומי לילדים נעדרים באוגוסט 2016 כדי לדווח על גלוריה אבל האדם הזה בהחלט קיים. בכל מקרה, לפי הדיווח שלו אלקסיס סיפרה לחברתה שהיא נחטפה כתינוקת. בדיוק שלושה חודשים לאחר מכן גלוריה נעצרה. על הצו שלה כתוב שאדם דיווח באנונימיות כי גלוריה הודתה בפניו שהיא לקחה את אלקסיס מבית חולים בפלורידה. מה מבין השניים נכון?

כשקמיה רק נחטפה הוצעו סכומי כסף נאים ביותר למי שיביא למידע שיוביל למציאתה אולם כעת לא ברור אם כסף כלל מעורב בסיפור. "אתם יודעים איך העולם עובד. אנשים הם לא חברים שלך, במיוחד כאשר כסף מעורב בכל הסיפור. אני לא יודעת מי דיווח ואני מנסה לשמור על ראש פתוח. כשהוא יצא- הוא יצא", אמרה

העתיד

אלקסיס מנסה להתמקד בביקוריו של עורך הדין שלה, ג'סטין במברג, שמנווט בנבכי הביורוקרטיה בשמה. "זה קצת כמו ליצור אדם חדש מאפס", הוא מסביר.

עד כה הוא קיבל לידיו עותק של תעודת הלידה שלה. לאחר מכן, היא הגישה בקשה למספר ביטוח לאומי. האבסורד הוא שהיא אפילו לא הצליחה להיכנס לבניין הפדרלי כדי לעשות זאת כי בכניסה דורשים תעודת זהות.

במברג קבע עבורה פגישה מיוחדת שהתקיימה בתחילת החודש. שם התברר לה שהיא זקוקה לשני מסמכים נוספים המאשרים את שמה כדי להגיש בקשה. אמנם יש לה תעודת לידה אבל שום דבר אחר שמצביע על כך שהיא קמיה מובילי. במברג יצר קשר עם בית החולים בג'קסונוויל והצוות שם מחפש ברשומות הלידה את התינוקת שנחטפה לפני כמעט 20 שנה.

זו איננה החטיפה הישנה ביותר מבית החולים באמריקה, אבל היא בהחלט קרובה לזה. קרולינה וייט נחטפה מבית חולים בניו יורק ואחר-כך פתרה בעצמה את תעלומת החטיפה שלה. החוטפת נידונה ל -23 שנות מאסר, אחת לכל שנה שחסרה.

משפטה של גלוריה ווילאמס אמור להיפתח ב-16 בפברואר. מאחורי הקלעים דוחק עו"ד במברג לעסקת טיעון, כדי למנוע מאלקסיס הצעירה את טראומת העדות. "אני יודעת שמה שהיא עשתה לא בסדר, אבל אני רק מקווה שהמספר של שנות המאסר יהיה חד ספרתי "אומרת אלקסיס, "בבקשה לא שתי ספרות וכמובן, שהזמן שכבר ישבה ייחשב בתוך העונש הזה".

בקרוב תצטרך הנערה לבחור שם עבור המסמכים הרשמיים שלה. קמיה או אלקסיס? "יכול להיות שאני פשוט אוסיף את השם קמיה", אמרה. "אני רק רוצה שכולם יהיו שמחים".

באוקטובר, אלקסיס נסעה לג'קסונוויל והפכה שוב לקמיה. היא תכננה להישאר כמה ימים ובסוף היא נשארה חודש. לאביה ואשתו יש תשעה ילדים. היא אוהבת להסתובב איתם ולהתבטל על הספה בביתם. "כולם תמיד אומרים,' אוי, אני עייפה. אני עובדת מחר... אני לא יודעת את ההרגשה! גם אני רוצה לעבוד!", היא אומרת. יום אחד היא תשקול לעבור לפלורידה, אבל לא עד שהיא תוכל להשיג עבודה כמו כל צעירה בגילה. היא גם רוצה ללכת לקולג' ומסתבר שבמדינת פלורידה בה היא על תקן סלבריטי מוכנים לסייע לה עם עלות הלימודים. "אני לא יודעת", היא אומרת, "פלורידה מרגשת אותי אבל דרום קרולינה היא עדיין הבית שלי".