בקיץ האחרון ולראשונה בתולדות האוניברסיטה, סטודנטים באוניברסיטת אוקספורד קיבלו זמן רב יותר כדי להשלים את הבחינות במאמץ לסייע לנשים להשיג ציונים גבוהים יותר.

פרקי זמן ממושכים לבחינות נכנסו למחלקות מתמטיקה ומדעי המחשב בתגובה לפער בין המינים ההולך וגדל, במיוחד בבחינות הגמר. כלל הסטודנטים קיבלו 105 דקות כדי להשלים כל בחינה במקום 90 דקות "ללא שינוי אורך הבחינה או ברמת הקושי של שאלות". באוניברסיטה טענו כי כתוצאה מכך נשים השיגו תוצאות טובות יותר מבדרך כלל.

מכל המקצועות הנלמדים באוקספורד, במתמטיקה מתקיימים הפערים המגדריים הגדולים ביותר בהישגים. בשנה שעברה מתוך 52 סטודנטים שסיימו את הלימודים בהצטיינות, רק 7 היו נשים. פירוש הדבר הוא ש- 21.2% מהנשים סיימו את התואר הראשון בהצטיינות לעומת 45.5% מהגברים.

במחלקה העלו את הסברה ש"הבחינות הקצרות פוגעות במיוחד בנשים" ולפיכך סגל המרצים באוניברסיטה היוקרתית החליט לנסות להאריך את זמן הבחינה כדי לנטרל את "ההשפעות המיותרות של לחץ הזמן". ה"סאנדיי טיימס" אף השיג מסמך (תחת חוקי חופש המידע), אשר הראה בבירור כי סגל האוניברסיטה מאמין בתוקף כי השינויים עשויים: "להפחית את הפער המגדרי שהתעורר בשנים האחרונות, וממילא הבחינה צריכה להדגים ולהוכיח הבנה מתמטית ולא את זמן הניסוי".

לנטרל את ההשפעות שלחץ הזמן. סטודנטיות באוקספורד

לנטרל את ההשפעות שלחץ הזמן. סטודנטיות באוקספורד

כשמדובר ביכולות מתמטיות, מומחים רבים מאמינים שאין הבדלים בין המינים, אך שרה הארט, פרופסור למתמטיקה באוניברסיטת בירבק בלונדון, הבחינה שתלמידות בודקות את תשובותיהן הרבה יותר מתלמידים. גברים אמנם עונים על כל שאלה הרבה יותר מהר מנשים אולם סיכוייהם לטעות גדולים יותר.

"אני מעריצה גדולה של מתן זמן ארוך בבחינות. אנשים צריכים לקבל כמה זמן שהם רוצים כדי לסיים. אחרי הכל, בחיים האמיתיים אף אחד לא יתבקש להוכיח בעיה מתמטית כשהשעון מתקתק מולו אז מהירות בלבד היא לא ממש משהו שאנחנו רוצים להעריך."

הלן זא, חברה ב'אגודת נשים לומדות מתמטיקה' של אוקספורד, טוענת שיש סיכוי גדול יותר שנשים הנמצאות בסמיכות גבוהה לגברים יחוו קושי בפתרון בעיות. הבחינות באוניברסיטה, כמובן, נערכות במקביל לשני המינים באותו החלל. "דבר אחד ששמעתי והרגשתי בעצמי הוא שבמקום שבו יש יותר גברים בחדר, נשים יעשו כל דבר גרוע יותר ממה שהיו עושות לו לא היו גברים לצדן".

המעבר לבחינות במתמטיקה מגיע אחרי החלטה של ​​המחלקה להיסטוריה להחליף את הבחינה המסורתית בכיתה בבחינת בית. גם ההחלטה הזו נעשתה כתוצר של מאמץ לנסות ולשפר את התוצאות עבור סטודנטיות. הביקורת על המהלכים הללו, כצפוי, לא איחרה לבוא ורבים כינו את השינויים "סקסיסטיים" משום שנגזר מהם, בהכרח, שנשים הן מין חלש יותר.

גורמים באוניברסיטה אמרו שהם ימשיכו "לפקח על נתוני הבחינות בזהירות" ולא ימהרו להסיק מסקנה מוצקה מנתוני השנה הראשונה. עם זאת, הם כן ציינו שנרשם שיפור בהישגי סטודנטיות  שנה שלישית בנוגע להישגים בשנת הלימודים הקודמת שלהן. "ישנה התקדמות ברורה וחד משמעית. המחלקות ימשיכו עם הארכת זמן בבחינות בעתיד הנראה לעין ויעקבו אחר נתוני הבחינות בזהירות."