היסטוריה בסומליה: התובע הכללי הודיע על התביעה הראשונה של המדינה בעקבות מילה נשית, זאת לאחר שילדה בת 10 שעברה את ההליך המסורתי דיממה למוות. ההודעה תוארה כ"רגע מכריע" במדינה שבה שיעור מילת הנשים הוא הגבוה בעולם – 98% מכלל הנשים – או ליתר דיוק: הילדות.

הידיעות על מותה של דיקה דהיר נור התפרסמו לפני כשבוע. על פי הדיווחים, הילדה האומללה עברה את ההליך אצל מוהל שהכשרתו מפוקפקת. יומיים לאחר מכן אמה של הילדה לקחה אותה לבית החולים ושם היא מתה מפצעיה. למרבה הצער, מוות כתוצאה ממילת נשים הוא ככל הנראה לא יוצא דופן במדינה, אך עצם הדיווח עליו וההחלטה לפתוח בהליך משפטי מהווים הוכחה לשינויים שעוברים על סומליה.

תמונה: Shutterstock

תמונה: Shutterstock

לפני כמה ימים נערך בעיר הבירה כנס להפסקת מילת הנשים בסומליה. התובע הכללי, אחמד אלי דהיר, אמר שם כי הוא שלח עשרה חוקרים לבדוק את המקרה ולחקור את הוריה של דיקה ואת המוהל. בעקבות כך הוא יצא בהצהרה החד משמעית: "אנחנו לגמרי מוכנים ללכת לבית המשפט".

גם סגן ראש הממשלה, מהדי מוחמד גולייד, שגם הוא נכח בכנס, אמר: "זה לא מקובל שבמאה ה-21 עדיין תהיה מילת נשים בסומליה. זה לא צריך להיות חלק מהתרבות שלנו. זה בהחלט לא חלק מהדת האסלאמית". עוד אמר כי העמדה לדין של המעורבים במותה של דיקה "תשלח מסר חזק למדינה. זה באמת רגע מכריע בסומליה".

כצפוי, ההודעה התקבלה בברכה על ידי פעילים ופעילות בכל רחבי העולם. איפרה אחמד, ניצולת ההליך ופעילה כנגדו, אמרה כי ההצהרה "הפתיעה את כולם" וכי "זה מראה כמה מהר דברים יכולים לנוע כשיש רצון פוליטי".

רוב הנערות בסומליה עוברות את צורת המילה החמורה ביותר בין הגילאים 5 ל-9. במהלך התהליך מסירים להן איברי מין חיצוניים ופתח הווגינה נתפר כמעט כולו, למעט פתח קטן שנועד לפינוי דם הווסת. ה"ניתוח" מבוצע לעיתים קרובות על ידי מיילדות או מרפאים בלתי מאומנים באמצעות סכינים, סכיני גילוח או זכוכית שבורה.

דיקה נלקחה על ידי אמה יחד לעבור את ההליך יחד עם שלוש אחיותיה, למוהל בכפר אולול שבמדינת גלאמוגוג. ד"ר עבד א-רחמן עומר חסן, מנהל בית החולים שבו היא מתה, אמר כי מעולם לא ראה אדם שעבר מילה בצורה חובבנית כל כך. לדבריו היא גם נדבקה בטטנוס, כנראה בגלל ציוד שלא עבר חיטוי.

תמונה: Shutterstock

תמונה: Shutterstock

את פטירתה ציינה לראשונה העיתונאית הסומלית וקרובתה הרחוקה נפיסה אוגל, אחרי שדודה של דיקה ביקש ממנה מכולה גדולה לטובת הכנת גופתה של הנערה לקבורה. "שאלתי אותו: 'בשביל מה אתה צריך את המכולה?' והוא אמר שזה כדי לשטוף את הגופה... הלכתי לבית החולים לבדוק אם הסיפור הזה נכון, ופרסמתי את החדשות בטוויטר. אז כבר הגיעו כל העיתונאים כדי לדווח על מה שקרה לה". סביר להניח שאלמלא העיסוק של אוגל, גם מקרה זה - כמו רבים אחרים - היה מושתק כלא היה.

על פי אוגל, שלוש האחיות נחתכו באותו סכין. "הדבר העצוב הוא שהורים בטוחים שמילת נשים זה דבר נורמלי והם בכלל לא זיהו את הסכנות". למעשה, גם לאחר מותה של דיקה, אביה ממשיך לא להבין מה היתה הבעיה במעשה. הוא טוען שהוא לא מעוניין להביא את המוהל למשפט, וגם כעת הוא תומך במילת נשים, משום שזה המנהג בתרבות שבה הוא חי.

בסומליה אין חוק רשמי נגד מילת נשים אולם במקרה הזה ניתן להעמיד לדין על 'גרימת נזק לאדם אחר'. מגי אוקיין, מנהלת קמפיין המדיה הגלובלית לסיום מילת נשים מסרה כי הודעת היועץ המשפטי לממשלה שהוכרזה בסומליה היא "משמעותית", אך הזהירה כי ההתקדמות אל עבר איסור מילת הנשים עשויה להיות איטית יותר ממה שמצפים, זאת בשל הלחצים שמפעילים אנשי הדת על הפוליטיקאים. "העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה אמר שהוא יעמיד לדין היא יוצאת דופן", אמרה או'קין, "אנחנו נראה כמה גדול ופורץ דרך יהיה הדיון בסומליה אם התביעה אכן תתקדם. אבל מצפה עוד דרך ארוכה למדינה שעד כה טרם אסרה על מילת נשים".