ההיסטוריה מלאה בסיפורים של גברים שגנבו קרדיט, במודע ובמכוון או במקרה, מנשים פורצות דרך. מדעניות, יוצרות ופעילות חברתיות נדחקו לשוליים ושמן נמחק מתגליות ומחקרים חדשניים שהיו יוצאי דופן לאותה תקופה. הרשימה ארוכה ולבטח יש נשים שעבודתן לא זכתה להכרה עד היום, אך כדי להעמיד דברים על דיוקם ולתקן במקצת את העוול ההיסטורי, ריכזנו רשימה של 10 נשים ראויות לשבח ששינו משהו בעולם הזה ומעולם לא זכו להכרה הראויה:

רוזלינד פרנקלין

רוזלינד פרנקלין. צילום מתוך ויקפידיה

רוזלינד פרנקלין. צילום מתוך ויקפידיה

לפרנקלין יש תפקיד גדול בגילוי מבנה ה-DNA. למעשה, היא זאת שגילתה שיש שתי צורות של DNA בשנת 1951 אולם תצלום של DNA שהיה הגורם המכריע בגילוי המבנה שלו ('תצלום 51') שערכה, נחשף בפני המדענים ג'יימס ווטסון ופרנסיס קריק ללא ידיעתה ורשותה ועזר להם לפצח את מבנה מולקולת ה-DNA. בעקבות הגילוי השניים זכו בפרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה בשנת 1962 והעבודה שעשתה נדחקה לשוליים.

מרגרט נייט

שרטוט מקורי של מרגרט נייט. צילום מתוך ויקיפדיה

שרטוט מקורי של מרגרט נייט. צילום מתוך ויקיפדיה

נייט הייתה פועלת שעבדה בחברה לייצור שקיות נייר. בשנת 1868 עלה במוחה רעיון מבריק -  לייצר שקית נייר עם תחתית שטוחה באמצעות מכונות. היא תכננה ובנתה מודל למכונה שמקפלת ומדביקה נייר ואפילו עברה לבוסטון על מנת לעבוד עם שני מכונאים על הרעיון. למרבה הצער, אדם שהגיע לבחון את המכונה שבנתה רשם עליה פטנט לפני שהיא עצמה הספיקה וגנב לה את הרעיון. נייט לא ויתרה ומאוחר יותר תבעה אותו על הגניבה וזכתה.

אליס גי בלאשה

אליס גי בלאשה. צילום מתוך ויקיפדיה

אליס גי בלאשה. צילום מתוך ויקיפדיה


בלאשה הייתה יוצרת קולנוע צרפתייה שבשנת 1910 כבר ניהלה בכוחות עצמה חברת הפקות מצליחה. היא ביימה, כתבה והפיקה יותר מ-700 סרטים והייתה לבמאית הראשונה בהיסטוריה של הקולנוע ונחשבת ליוצרת הראשונה בעולם של קולנוע נרטיבי. בלאשה פיתחה רבות מהתחבולות החזותיות והקוליות שאפיינו סרטים בני תקופתה אך למרות פועלה, בעלה היה זה שקיבל קרדיט על עבודתה והיא זכתה להכרה רק מאוחר יותר.

אליזבת מאגי

אליזבת מאגי. צילום מתוך ויקיפדיה

אליזבת מאגי. צילום מתוך ויקיפדיה

אליזבת מאגי רשמה פטנט על משחק לוח שהמציאה שנקרא 'בעל הבית'. משחק שכולנו מכירים כיום כ-'מונופול', משחק הלוח המצליח ביותר בעולם. מטרתה של מאגי הייתה למחות על כלכלה של מונופולים ללא הגבלים עסקיים. ב-1935, עשרות שנים מאוחר יותר אדם בשם צ'ארלס דרו מכר את המשחק תחת שם ועיצוב חדשים, הוצג רשמית כממציא בלעדי של המשחק ועשה ממנו מיליונים.

ליזה מייטנר

ליזה מייטנר. צילום מתוך ויקיפדיה

ליזה מייטנר. צילום מתוך ויקיפדיה

מייטנר הייתה פיזיקאית אוסטרית ממוצא יהודי שהתמחתה בפיזיקה גרעינית. היא נשאה בעמדה בכירה בפקולטה למדעים באוניברסיטת ברלין עד שאדולף היטלר עלה לשלטון ב-1933. מייטנר הייתה הראשונה להבין שגרעין האטום יכול להתפצל לחלקים קטנים יותר אך נמנע ממנה קרדיט ראוי בגלל שהייתה פליטה יהודיה. בנוסף, אוטו האן, שותפה למחקר, זכה מאוחר יותר בפרס נובל על עבודה זו למרות שבזמן עבודתם על המחקר הוא בכלל האמין כי ביקוע גרעיני הוא בלתי אפשרי.

נטי מ. סטיבנס

נטי מ. סטיבנס. צילום מתוך ויקיפדיה

נטי מ. סטיבנס. צילום מתוך ויקיפדיה

סטיבנס, מדענית אמריקאית, הייתה הראשונה לגלות ולהגדיר שלזכרים כרומוזום X אחד ו-Y אחד. אך למרות שסטיבנס פרסמה את מחקריה קודם, ומסקנותיה רחבים ומבוססים יותר, החוקר אדמונד ביצ'ר וילסון קיבל את הקרדיט על התגלית הגדולה.

וו צ'יין-שיונג

וו צ'יין-שיונג. צילום מתוך ויקיפדיה

וו צ'יין-שיונג. צילום מתוך ויקיפדיה

שיונג הייתה פיזיקאית אמריקאית ממוצא סיני. במהלך מלחמת העולם השנייה היא החלה לעבוד בתוכנית מנהטן לבניית נשק גרעיני. שיונג גילתה את המודל הסטנדרטי של פיזיקת החלקיקים יחד עם שני גברים נוספים, אך בעוד הם קיבלו על כך פרס נובל ב-1957, היא נדחקה לשוליים ומעולם לא זכתה בפרס או בהערכה רשמית על פועלה.

ווילי מיי 'ביג מאמא' ת'ורנטון

ווילי מיי 'ביג מאמא' ת'ורנטון. צילום מתוך ויקיפדיה

ווילי מיי 'ביג מאמא' ת'ורנטון. צילום מתוך ויקיפדיה

ת'ורנטון שהייתה זמרת בלוז ואר אנד בי אמריקאית הקליטה בשנת 1952 את השיר 'Hound Dog' וזכתה להצלחה יחסית. שלוש שנים מאוחר יותר אלביס פרסלי הקליט קאבר לשיר וזכה להצלחה אדירה: השיר שהה במשך 11 שבועות רצופים במקום הראשון של מצד הפזמונים האמריקני והמהדורה הראשונה שלו נמכרה במעל ל-4 מיליון עותקים בארצות הברית בלבד.

ג'וסלין בל ברנל

ג'וסלין בל ברנל. צילום מתוך ויקיפדיה

ג'וסלין בל ברנל. צילום מתוך ויקיפדיה

ברנל, אסטרופיזיקאית מצפון אירלנד, גילתה את פולסרי הרדיו הראשונים בעת לימודי הדוקטורט שלה, אותם הנחה אנטוני יואיש, למרות  שהייתה הראשונה להבחין בפולסרים, יואיש היה זה שזכה בפרס נובל לפיזיקה  עבור הגילוי יחד עם האסטרונום מרטין רייל. וכמו אחרות, ברנל לא קיבלה את ההכרה שהגיעה לה.

אנה ארנולד הדגמאן

הדגמאן הייתה פעילה ומנהיגה בולטת בתנועה לזכויות האזרח בארה"ב בימיו של מרטין לותר קינג. היא הייתה האישה היחידה שנחשבה לחלק ממארגני העצרת לזכויות האזרח בה מרטין לותר קינג נשא את הנאום המפורסם שלו 'יש לי חלום' אבל הגברים שפעלו לצידה הסתירו את פועלה. למרות שהעצרת נועדה לקדם שוויון זכויות הדגמאן נדחקה לשוליים, וכאשר ביקשה מהקולגות שלה לתת לנשים להשמיע את קולן במהלך המצעד הם סירבו.