בשורות משמחות עבור הקהילה הגאה באיסלנד, וכנראה שבעולם כולו: לאחרונה התפרסם כי שר הבריאות האיסלנדי שוקל לשנות את התקנה שאוסרת על גברים הומוסקסואלים וביסקסואלים לתרום דם. כרגע עדיין יש במדינה האירופית איסור גורף על גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים לתרום דם, והממשל האיסלנדי החליט לבחון מחדש את המדיניות אחרי שמדינות רבות בעולם התחילו להתעורר ולשנות את התקנות המפלות הקיימות כיום. הממשלה צפויה להכריז על ההחלטה בשבועות או בחודשים הקרובים, אבל על פי הדיווחים, המגמה נראית חיובית.

קצת מפליא לגלות (בעצם, בהתחשב בחוק הפונדקאות שעבר לאחרונה, אולי זה לא באמת כל כך מפליא) שבשנת 2018 המתקדמת, בעידן בו נישואים גאים הופכים להיות חוקיים ביותר ויותר מקומות בעולם, עדיין קיימת מדיניות מפלה ופוגענית ברוב המדינות, שמונעת מגברים הומוסקסואלים וביסקסואלים לתרום דם, ומאלצת אותם לחשוף מתי ועם מי קיימו יחסי מין. ישנן מדינות שבהן יש איסור לתרום דם במקרה והתורם קיים יחסי מין עם גבר אחר בחודשים שקדמו לתרומה, ויש מדינות בהן האיסור הוא תמידי וגורף.

הסלקציה בקבלת תרומות דם מהומואים החלה בשנות ה-70, אז התגלה כי גברים שקיימו יחסי מין עם גברים אחרים הם חלק מקבוצת סיכון גבוהה להיות נשאי HIV. בעקבות הגילוי נאסר באופן מוחלט על גברים הומוסקסואלים וביסקסואלים לתרום דם. בשנים האחרונות חל שינוי (זעיר אך עקבי) במדיניות העולמית. השינוי נובע מההתקדמות טכנולוגית שמאפשרת לערוך בדיקות מהירות למנות דם לאיתור שרידים של נגיף ה-HIV. התקדמות מדעית והאפשרות לתהליכי סינון רפואיים טובים יותר, הביאו לכך שמספר מדינות צמצמו את פרק הזמן בו גברים הומוסקסואליים וביסקסואלים צריכים להימנע מקיום יחסי מין על מנת שיוכלו לתרום דם. האמצעים המתקדמים מפחיתים באופן משמעותי את סיכון תרומות הדם בכל האוכלוסייה, כולל אלו שנחשבים בסיכון גבוה להדבקה ב-HIV. בעקבות הגילוי מדינות מסוימות החלו לבטל את התקנה המחמירה ואפשרו לגברים הומוסקסואלים לתרום דם.

אז מה המצב בעולם?

ישראל: אולי יפתיע אתכם לשמוע, אבל ישראל היא בין המדינות הראשונות שהחליטו לאפשר לגברים הומוסקסואלים לתרום דם (עם הגבלות מסוימות). כיום, משרד הבריאות מאפשר לגברים שקיימו יחסי מין עם גברים אחרים לתרום דם, בתנאי שיצהירו כי לא קיימו יחסי מין עם גברים בשנה שלפני התרומה. מדינות נוספות עם מדיניות דומה: אירלנד, צרפת, גרמניה, ניו זילנד, נורבגיה, דרום קוריאה, פורטוגל, הונג קונג, קנדה ועוד.

אנגליה: בבריטניה גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים אחרים מתבקשים להימנע מסקס אוראלי או אנאלי במשך 3 חודשים על מנת שיוכלו לתרום דם. עד לשנה שעברה, בדיוק כמו בישראל, גברים הומואים וביסקסואלים נאלצו להימנע מקיום יחסי מין עם גברים אחרים במשך 12 חודשים כדי שיוכלו לתרום דם. אך כאמור, הממשלה הבריטית החליטה להקל בתקנה המחמירה.

ארה"ב: גם במדינה שעיני כל העולם נשואות אליה, גייז יוכלו לתרום דם בתנאי שיצהירו כי לא קיימו יחסי מין עם גברים בשנה שלפני התרומה.

איטליה: מבין המדינות הבודדות שבהן אין שום הגבלה עבור גברים הומואים לתרום דם. כך גם במעט מאוד מדינות, בהן ארגנטינה, קולומביה, מקסיקו, פולין, רוסיה, ספרד ודרום אפריקה.

דנמרק: כרגע קיים איסור מוחלט על גברים הומוסקסואלים וביסקסואלים לתרום דם. המדיניות צפויה להשתנות בשנת 2019. לעומת דנמרק ואיסלנד, יש לא מעט מדינות שבהן עדיין יש איסור גורף, ולא נראה שזה הולך להשתנות בקרוב. בין אלו גם סין, אוסטריה, יוון, לבנון, הפיליפינים ותאילנד.