באוקטובר האחרון ארה"ב סערה בעקבות כוונתו של הנשיא דונלד טראמפ לקדם את ברט קבאנו ולמנות אותו לשופט בבית המשפט העליון בארה"ב, לאחר שהואשם בהטרדה מינית. אלפי מפגינות ומפגינים הציפו את רחובות וושינגטון מחו, ונופפו בשלטים כמו "קבאנו משקר", "הגיע הזמן לכבד נשים", ו-"אנחנו מאמינים לשורדות". 

כולנו כבר יודעים את ההמשך. למרות ההתגייסות העצומה, קבאנו מונה לתפקיד, והחשדות נגדו יחד עם עדותה המפורטת של כריסטין בלייזי פורד בסנאט טוטאו מתחת לשטיח. כעת, מגזין אוסטרלי מחזיר את הדיון בפרשה לסדר היום ומאיר צד שולי, סקסיסטי ומקומם, שקיבל התייחסות מיותרת באותה תקופה: החזייגייט של אמילי רטאייקאוסקי.

כזכור, הדוגמנית אמילי רטאייקאוסקי בת ה-27 הייתה פעילה מאוד במחאה ואף נעצרה יחד עם חברתה איימי שומר, ועוכבה לארבע שעות. אך על אף הפעילות הפוליטית, ונקיטת העמדה הבלתי מתפשרת שהפגינה, מעריצים רבים ביקרו את הכוכבת על כך (תאמינו או לא) שלא לבשה חזייה. אידיוטי ומקומם? גם אנחנו חושבות.  זה מוזר אפילו להתייחס לעניין אבל כשרטאייקאוסקי הפגינה בוושינגטון, היא לבשה מכנסי ג'ינס וגופיית בטן לבנה, והסתובבה נטולת חזייה. העובדה שהדוגמנית מפגינה עם חזה משוחרר הצליחה להטריף את המבקרים יותר מכך שמועמד שמואשם בתקיפה מינית עומד להתמנות לשופט בבית המשפט העליון והם ביקרו אותה על כך שהלבוש שלה לא היה הולם והסיח את הפוקוס מעמדתה הפוליטית.

כשנדרשה לעניין בריאיון למגזין Stellar, הודתה הדוגמנית בת ה-27 שהיא הייתה מאוד מופתעת מתשומת הלב שהנושא קיבל בזמנו: "ידעתי שזה חשוב שאהיה שם, וידעתי שיהיו אנשים שיחשבו שהנושא שנוי במחלוקת אבל לא ציפיתי שמישהו ידבר על 'למה לא לבשתי חזייה מתחת לגופיה'. היו בחוץ 32 מעלות, צעדתי ברחבי וושינגטון עם ג'ינס, והתלבושת שלי הייתה בעיניי נורמלית לחלוטין. הייתי שם כדי להעביר עמדה פוליטית, למה אנשים היו צריכים להתמקד במה שלבשתי?"

רטאייקאוסקי ושומר נעצרו בעקבות ההשתתפות במחאה, שהתקיימה בבניין הסנאט. שתיהן נשלחו לשבת על הרצפה יחד עם מפגינים אחרים עד שלוו מחוץ לבניין. באותה תקופה, כאשר הביקורות נגד הדוגמנית התעצמו, שומר הגנה על החברה שלה בפוסט שפרסמה בעמוד האינסטגרם שלה וטענה שכל ההתייחסות לנושא היא מוטעית וסקסיסטית: "אנשים תוקפים את אמילי על כך שהיא לא לבשה חזייה בזמן שנעצרה. קודם כל, גם אני לא לבשתי חזייה, דבר שני במדריך ה'מה ללבוש כשאת נעצרת לארבע שעות ביום של 30 מעלות', לא כתוב שחזייה היא פריט לבוש הכרחי. אמילי הקריבה את עצמה כשנלחמה למען הזכות של נשים לבחור מה לעשות עם הגוף שלהן, מה דעתכם להראות לה קצת אדיבות ולכוון חלק מהאנרגיה הרעילה הזאת לאנשים שבאמת ראויים לה?"

צילום: shutterstock

צילום: shutterstock

לא ברור למה בשנת 2018 (או בכלל אי פעם), אנשים מרשים לעצמם להתערב או בכלל לבקר אישה על מה שהיא לובשת (או לא לובשת במקרה הזה). כך או כך הגיע הזמן שגברים יפסיקו לחשוב שיש להם זכות להתעסק בנושאים שלא קשורים אליהם בשום אופן ובשום צורה, וכמו שאמרה הקומיקאית המלומדת איימי שומר, יפנו את האנרגיות שלהם למקומות ראויים יותר. ואם להיות יותר ספציפיים - תרימו את הראש מהחזה שלנו ותתקדמו.