הנפש מתקשה להכיל את הדיווחים הקשים שמגיעים מתימן. לפני מספר חודשים, האו"ם התריע שהמדינה הולכת לסבול מרעב קיצוני כמותו לא נראה בעולם במאה השנים האחרונות והכריז על המצב כמשבר הבינלאומי החמור ביותר כרגע. אחר כך הגיעה הידיעה הנוראית שאמל בת ה-7, שתמונת גופה הכחוש התפרסמה בכל העולם כעדות למה שמתחולל בתימן, מתה במחנה פליטים אחרי שחרורה מביה"ח בגלל היעדר מקום.

כעת ארגון אוקספם, ארגון בינלאומי הפועל למצוא פתרונות לעוני ולבעיות חוסר צדק, מתריע כי בשל הרעב הקיצוני, הורים נאלצים לחתן את בנותיהן אפילו מגיל 3, במטרה להציל מרעב את הבנות, כמו גם את יתר בני המשפחה שמקבלים מזון או כסף כנדוניה. "משפחות כל כך נואשות כרגע, כי אין להן כסף ושום אמצעים להשיג אוכל, עד שהן נקטו במנגנוני הישרדות קיצוניים ומזיקים, כמו לחתן את בנותיהן הקטנות עם גברים שמבוגרים מהן בהרבה, כך שיהיה להם פחות פה להאכיל", דיווחה בריטני למברט, אחראית זכויות האישה בסניף הקנדי של אוקספם.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#Repost @sebastianofezza with @get_repost ・・・ Ogni giorno che passa senza progressi concreti verso la pace, più yemeniti perdono la vita e la sofferenza si fa più profonda per coloro che lottano per trovare cibo e riparo nel peggiore disastro umanitario del mondo ... Every day that passes without concrete progress towards peace, more Yemenis lose their lives and the suffering deepens for those struggling to find food and shelter amid the world’s worst humanitarian disaster... #yemen #warinyemen #warcrimes #war #famine #hunger #yemenchildren #stolenchildhood #crimesagainsthumanity #humanrights #bambini #dirittiumani #emirates #usa #italy

A post shared by انتفاضة وطن ✌️✌️???? (@save_yemen) on

לדבריה של למברט, ובאופן לא מפתיע, נשים הן הנפגעות העיקריות מהמצב בתימן. "נשים לרוב יהיו אלו שיאכלו אחרונות, והכי פחות, הן בדרך כלל ידאגו שבני המשפחה שלהן יאכלו קודם. בנוסף, למעלה מ-75 אלף הריוניות נמצאות בתת תזונה, מה שמעלה את הסיכויים לסיבוכים בלידה.  

עוד לפני המלחמה עם איראן, שהתחילה לפני קרוב לחמש שנים, נישואי קטינות היו נפוצים בתימן, כשלמעלה משני שליש מהילדות התחתנו לפני גיל 18, אך המצב החמור הוביל לכך שגיל הנישואים ירד אפילו עד לשלוש שנים בלבד. בדרך כלל הילדות לא "יממשו" את נישואיהן (כלומר יאנסו על ידי בעליהן) עד שיגיעו לגיל 11, אבל עד אז הן יאלצו לעמול בעבודות הבית בבית החתן.

תמונה: Shutterstock

תמונה: Shutterstock

הנאן בת ה-9 נהגה ללכת מדי בוקר לבית הספר, אבל נאלצה לפרוש מהלימודים עם נישואיה. "חמותי לא מפסיקה להרביץ לי, וכשאני בורחת הביתה, אבא שלי מכה אותי בגלל שברחתי. אני לא רוצה להיות נשואה. אני רוצה לחזור לבית הספר", היא סיפרה בראיון לדיילי מייל. הוריה של הנאן, שבנוסף חיתנו גם את אחותה בת ה-3, אמרו שהם יודעים שנישואים בגיל הזה אינם דבר טוב, אבל הם גם הרגישו שאין להם ברירה אחרת. הנדוניה ששולמה עבורן הייתה הדרך היחידה להאכיל את שאר המשפחה.   

בנובמבר השנה פורסם כי 85 אלף ילדים כבר מתו מרעב בארבע השנים האחרונות, והמספרים האלו צפויים לעלות, שכן למעלה מ-14 מיליון מתושבי המדינה נמצאים בסכנת רעב, ובינתיים המלחמה, כמו גם התנאים בקשים, לא צפויים להסתיים.