אם אתם מחפשים השראה לבנותיכן הצעירות שכבר מבינות שלא תמיד היה פה שמח לבנות המין הנשי, רצוי שתראו להן את הסרט "RBG - רות ביידר גינסבורג" הסרט התיעודי על שופטת בית המשפט העליון האמריקאי, או את הסרט 'המין החזק', סרט עלילתי באותו העניין. ביידר גינסבורג, יהודיה נמרצת כפי שאפשר להבין משמה, ששינתה את החיים של נשים בארצות הברית ולמעשה בעולם כולו.

"אינני מבקשת טובה לבנות מיני. אני מבקשת מאחינו להוריד את רגלם מצווארנו," אמרה ביידר גינסבורג במה שהפך לציטוט הידוע שלה במאבקה לזכויות נשים בעולם העבודה האמריקאי.

בסוף השבוע האחרון הודיעה ביידר גינסבורג כי מחלת הסרטן שבה לקנן בגופה. בגיל 87 היא ותיקת שופטי בית המשפט העליון, אם תפרוש בשל מחלתה, טראמפ ימהר למנות עוד לפני תום הקדנציה שלו, שופט שמרני לביהמ"ש מה שישנה את מאזן השופטים בעליון האמריקאי. בהצהרה הבהירה ביידר גינסבורג שהיא תמשיך למלא את תפקידה. עכשיו מחזיקים אצבעות הדמוקרטים שכך אכן יהיה. 

 

מתוך תצוגת האופנה שלמות לא מושלמות. צילום בני גם זו לטובה

מתוך תצוגת האופנה שלמות לא מושלמות. צילום בני גם זו לטובה

בתור אחת ממחוללות השינוי הכי משמעותי כמעט שקרה פה במאה השנים האחרונות, ביידר גינסבורג לא נראית או נשמעת כלוחמת זכויות שפרצופה יעטר מגזינים נחשבים - אבל זה בדיוק מה שקורה איתה כיום, כשהיא האייקון הבולט ביותר של הקול הליברלי מגן זכויות אדם. אלפי אנשים עומדים בתור כדי לשמוע אותה נואמת, צעירות מדביקות סטיקרים עם שמה ותמונתה, והכינוי שלה, "Notorious RBG" (הידועה לשמצה) משל היתה כוכבת ראפ, מודפס באלפים על חולצות, ספרים ויומנים.

שקועה מאחורי משקפיי בקבוקים, גובהה פחות מ-1.60 ס"מ, שערה אסוף בשמרנות והיא נראית בכל אירוע שאליו היא מגיעה כסבתא מזרח אירופאית. "באבי," קוראת לה הנכדה שלה וחושפת טפח מהצד המשפחתי והאנושי של ביידר גינסבורג. היא מדברת בלחש, מודדת מילותיה בזהירות, ולולא המיקרופון שנמצא בכל דיון בבית המשפט העליון האמריקאי, ספק אם היושבים לצידה או מולה היו מצליחים לתפוס עד הסוף כמה האישה הזו פורצת דרך. הסרט הדוקומנטרי שנכתב, בוים, צולם ונערך על ידי נשים, סוקר את חייה של השופטת מבית גידולה בברוקלין ועד ימיה אלה, כשהיא כבר 25 שנה שופטת בבית המשפט העליון. היא הייתה האישה השנייה שנבחרה לכס, ועכשיו מכהנת יחד עם שתי נשים נוספות (העליון האמריקאי כולל נשיא ושמונה שופטים). "לפעמים, כשאני נשאלת מתי תהיינה מספיק (נשים בבית המשפט העליון), אני עונה 'כשתהיינה תשע'. אנשים נדהמים, אבל כשהיו תשעה גברים, אף אחד לא חשב שזה מוזר", היא אומרת. 

רות ביידר גינסבורג בצעירותה והשחקנית פליסטי ג'ונס שמגלמת את דמותה בסרט 'המין החזק'

הקרבות שלה נבחרו בקפידה - רק כאלו שיקדמו את המאבק לשיוויון זכויות, במה שקרוי פרויקט הנשים של האגודה לזכויות האזרח האמריקאי:  תחילה במשפט של חיילת בחיל האוויר שרצתה לקבל קצבת דיור כמו הקולגות הגברים, אח"כ מאבקו של אלמן לקבל קצבת קיום זהה לאלמנות, ובהמשך צלחה את מה שהיה לפסק דין "אליס מילר" שלה – המאבק להכניס נציגה ראשונה למכון הצבאי של וירג'יניה. בשנת 2018, אגב, כמחצית מהבוגרים היו בוגרות.

"הפכתי לעורכת דין בתקופה שנשים לא היו רצויות במקצוע הזה," היא מספרת בסרט ומוסיפה - "בהחלט הרגשתי כמו גננת באותם הימים כי השופטים הגברים בכלל לא חשבו שמתקיימת אפליה על רקע מגדרי". 

גם כשישבה בשימוע בסנאט שייקבע אם תאושר למשרתה הנוכחית, היא לא שכחה להודות למי שלקח חלק מלא בהצלחה שלה – בעלה מרטין גינסבורג שמהיום שהכירו בקולג' בקורנל "לא היה אכפת לו שיש לי שכל". הקריירה של בעלה הייתה המרכז בתחילת הדרך אבל כשהבין כמה רחוק היא יכולה להגיע, דאג הוא לנהל את הבית במקביל לעבודתו כעורך דין מיסים מהבולטים בניו יורק. כשמונתה לשופטת, הלך אחריה לוושינגטון והוא היה זה שניהל את הקמפיין להיבחרה לעליון. ספק אם הייתה נבחרת לולא המאמץ הזה שלו. הבת הבכורה נהגה לומר שהבית הוא שוויוני 'אבא מבשל ואמא אחראית על לחשוב'. בסרט מודה הבת שפגשה בירק חי בפעם הראשונה כשהייתה בת 14. במשפחה הזו חוש הומור הוא חלק מהחיים של כולם, גם של השופטת הקפדנית. 

ביולי 2018 זכתה בפרס בראשית על מפעל חיים. בטקס הפרס שנערך במרכז יצחק רבין בתל אביב, אמרה גינסבורג כי היא "שופטת שנולדה, גדלה וגאה בהיותה יהודייה". לדבריה, "הדרישה לצדק, לשלום ולהשכלה נמשכת לאורך ההיסטוריה היהודית והמסורת היהודית. אני מקווה שבכל השנים שבהן יהיה לי המזל להמשיך לשבת על כס השיפוט, יהיו לי הכוח והאומץ להישאר חזקה ולשרת מטרה זו."

עוד ב2016 היו לא מעטים מהצד הליברלי שפנו אל ליבה של ביידר גינסבורג בבקשה שתרד מכס המשפט בגיל 83 כדי שחלילה לא תחלה במהלך כהונת טראמפ והוא יחליף אותה בשופט שמרן. זה לא עניין טקטי בלבד, עם 9 שופטים בעליון כל מקום קובע, כל מינוי הוא לכל החיים ויכול להשפיע על הפסיקות שנים רבות קדימה. עכשיו כאמור מעריציה מחכים שתחלים ומשמיציה מקווים שתפרוש.