זה היה צפוי כמו שהשמש זורחת בבוקר אבל המראות מוושינגטון אמש נראו כאילו נלקחו מסרט גרוע במיוחד. הנשיא טראמפ קרא לתומכיו לעלות על הקפיטול, השתתף בעצמו בהפגנה והודיע כי לעולם לא יקבל את תוצאות הבחירות, מה שקרה אחר כך לא באמת היה טוויסט בעלילה. אפשר בהחלט להיות מופתעים מהתגובה הרפה של כוחות הביטחון האמריקאים, מכך שהמשמר הלאומי לא נפרש מול בניין הקפיטול ממש כפי שקרה בהפגנות השחורים (BLACK LIFES MATTER), מהעובדה שתומכי טראמפ הצליחו לשוטט בכל מקום שרצו בבניין כולל בהיכל המרכזי של הסנאט, במשרדי סנאטורים וחברי קונגרס שהיו ספונים אותה שעה חלקם בחדרים אחרים או במקומות מסתור בבניין. מכך שזה לקח להם יותר מארבע שעות להוציא את המפגינים מהבניין, מכך שרק 52 איש נעצרו ולא מאות, אבל אי אפשר להיות מופתעים מכך שמנהיג קורא לתומכיו לעשות מעשה והם, ובכן- עושים אותו. 

מראות מתוך המהומות בסנאט 06.01.21 צילומים shutterstock

מראות מתוך המהומות בסנאט 06.01.21 צילומים shutterstock

ארבע שנים מטורללות עומדות להגיע לקיצן בעוד 14 ימים אבל יש לא מעטים על גבעת הקפיטול שחושבים שצריך בימים שנותרו להדיח את הנשיא המכהן אחרי ניסיון ההפיכה ותקיפת מוסדות הדמוקרטיה. האקט הזה קיצוני ככל שנדמה הוא חסר סיכוי אבל מצביע על עומק המשבר שטראמפ עולל לאמריקה. הבעיה שטראמפ אולי הולך אבל הטראמפיזם פה להישאר, כי השיטות בהן נקט שטפו את אמריקה. בליץ השקרים והבדותות שלו לא יישטף כפי ששטפו את הסנאט, עיצוב התודעה שהיה עסוק בו מבוקר ועד ליל דרך הרשתות החברתיות עשה את שלו. מי שמאמין לו, לא יפסיק להאמין בו גם אחרי המראות הקשים מהבירה האמריקנית. האיש הזה גינה את 'הקיצוניים משני הצדדים' בהתייחס לפרעות בשארלוסטוויל, הוא תמך במישרין או בעקיפין בתומכי העליונות הלבנה והניאו נאצים, הוא שיקר בכל נאום שנשא וכמעט בכל ציוץ שכתב. הוא תקף אנשים מוחלשים ואת יריביו, הוא טען שהבחירות נגנבו ממנו ולא הצליח לספק לזה בדל הוכחה, אבל השקרים האלו היו גלויים רק למי שרצה לראותם וזו הבעיה הגדולה בסיפור הזה. העשור האחרון שעמד בסימן פייק ניוז הוא עשור שבו כל אחד מהם וכל אחד מאיתנו בוחר איך לקבל את החדשות והפרשנויות להן. מכלי התקשורת או מהרשתות החברתיות, מהעיתון הזה או אחר, או בכלל מהשכנים. אין ספק שמרבית האנשים שפרצו אמש לגבעת הקונגרס האמינו בכל ליבם שהבחירות אכן נגנבו. זה מה שהם שמעו, זה מה שהם ידעו, והאיש הכי חשוב באמריקה אישר להם את זה בקולו. 

המהומות בגבעת הקפיטול 06.01.21צילום shutterstock

המהומות בגבעת הקפיטול 06.01.21 צילום shutterstock

אמריקה חולה ולא מהיום. מה שקורה בחופי ארצות הברית, בניו יורק, בוסטון, סאן פרנסיסקו או לוס אנג'לס וסיאטל לא דומה במאום למתרחש במרכז ארצות הברית, בקרב הלבנים שבטוחים שאמריקה נלקחת מהם בזדון. לפני עשרים שנה בדיוק נסעתי לסקר עיירה קטנה בג'ורג'יה שהחליטה להחזיר את דגל הקונפדרציה ולהפוך אותו לדגל של העיירה. מבחינתם זה היה סמל של כבוד ולא של עבדות והשפלה. פגשתי שם אנשים שעסוקים בשחזור הקרבות של מלחמות הצפון והדרום, שבסתר ליבם חושבים שאפשר היה לגמור את המלחמה הזו אחרת. בכניסה לאחד הבתים ראיתי את תמונתו של נייתן בדפורד פורסט, מייסד הקו קלוקס קלאן. על הטנדרים של כולם היה דגל קונפדרציה ומתקן לרובים. כמה מהם או ממשיכיהם היו אתמול בלילה בוושינגטון אין לדעת אבל הרעיונות שלהם לא השתנו אלא רק קיבלו חיזוק בארבע השנים האחרונות. 

אנשי העליונות הלבנה משחזרים את מלחמת הצפון והדרום בעיירה טרנטון בג'ורג'יה. צילום הדס רגולסקי כריסי

אנשי העליונות הלבנה משחזרים את מלחמת הצפון והדרום בעיירה טרנטון בג'ורג'יה. צילום הדס רגולסקי כריסי

אלו בכל זאת הדמדומים של שלטון טראמפ והתנהגותו הפסולה. הדמוגרפיה עושה את שלה באמריקה וגם המנגנונים הדמוקרטיים שלהם יציבים ממה שנדמה היה למי שצפה בשידורים החיים אתמול. נותר רק לתהות האם הלקח מאירועי הדמים האלה יילמד גם במקומות אחרים. גם בקרב אלו שחולקים עמו דעות ותפיסות עולם ובראש ובראשונה נתניהו.

טראמפ ונתניהו ספטמבר 2020

טראמפ ונתניהו בבית הלבן. ספטמבר 2020

האם סוף סוף הוא יבין שמסע השיסוי שלו משך שנים נגד מערכת המשפט, היועץ המשפטי לממשלה, המשטרה וכל אדם שלא חושב כמוהו, מסוכן? נשף המסכות הסתיים, הסכנה היא לא תיאורטית אלא ברורה ומיידית וניתן לראות את תוצאותיה שם, עכשיו השאלה האם ניתן לעצור את כדור השלג כדי שהמראות הללו לא יחזרו גם פה.