מלאלה יוספזאי, מי שהפכה לסמל עבור ילדות ונשים ברחבי העולם, נישאה לפני ימים אחדים בטקס קטן בעיר ברמינגהאם שבאנגליה: "היום הוא יום יקר בחיי. אסר ואני הפכנו לשותפים לחיים. חגגנו בטקס קטן בביתנו בבירמינגהאם עם המשפחות שלנו. בבקשה שלחו לנו את תפילותיכם. אנחנו נרגשים לצעוד יחד במסע שצפוי לנו". כתבה בעמוד הטוויטר שלה.

"מצאתי במלאלה חברה תומכת ואת השותפה הכי טובה ויפה שיכולתי לבקש, אני נרגש לבלות איתה את המשך חיינו יחד", כתב אסר מאליק בעלה הטרי, אחרי מבול הברכות שקיבל מעוקבים, ראשי מדינות ומשפיענים, ביניהם ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו והפעילה החברתית גרטה טונברג.

הנישואים הטריים של הפעילה החברתית בת ה-24 הצליחו לרגש רבים ברחבי העולם שעוקבים אחרי המסע האדיר שלה ומלווים את דרכה. כמו כל ציון דרך אחר בחייה, "טקס החתונה הקטן" של יוספזאי מסמל דבר הרבה יותר גדול, ובעיקר נותן תקווה לאחרות בימים בהם שלטון הטאליבן שוב מצמצם נשים ומתאכזר אליהן. גם כשהיא נמצאת בצידו השני של העולם, היכולת של הפעילה החברתית לבחור את הדרך שלה ממשיך להיות אור במקום בו שולט אופל וטרור ונותן תקווה לאחרות שחיות בשבי. 

כדי להבין את העוצמה בסיפור החיים של האישה המופלאה הזאת צריך ללכת אחורה, יוספזאי שנולדה בפקיסטן, התחילה לכתוב בגיל 11 בלוג עבור רשת השידור BBC על החיים תחת שלטון הטליבאן. בעמק סוואט, שם היא חיה, אסרו אנשי הארגון על ילדות ונערות ללמוד בבתי ספר. למרות האיסורים המחמירים הילדה הקטנה כתבה באומץ על ניסיונותיהם של הקיצונים להשתלט על העמק ושיתפה בדעותיה אודות חינוך לנערות. בהמשך, למרות הסכנה הברורה, הניו יורק טיימס אף צילם סרט תיעודי על חייה והיא העניקה ראיונות לגופי תקשורת ולכתבי עת. כשהייתה בת 15, אנשי ארגון הטרור איתרו אותה, הגיעו לבית הספר שלה וירו בה. כדור אחד פגע בראשה, בצווארה ובכתפה, בנס היא הצליחה לשרוד. לאחר הפגיעה, בעודה מחוסרת הכרה, היא הוטסה לבריטניה להמשך הטיפול. אחרי שהיא החלימה משפחתה השתקעה בבירמינגהאם והיא החלה ללמוד בבית ספר באנגליה והמשיכה להשמיע את דעותיה ולפעול למען זכויות ילדים וילדות.

ב-2014 היא זכתה בפרס נובל לשלום, האדם הצעיר ביותר שזכה בפרס מעולם. בנאום שנשאה אחרי שנודע לה על קבלת הפרס אמרה: "אני רוצה לראות שכל ילדה וילד בעולם הולכים לבית הספר וזוכים להשכלה. באמצעות הסיפור שלי אני רוצה לומר לילדים אחרים ברחבי העולם שהם צריכים להגן על הזכויות שלהם. שאסור להם לחכות למישהו אחר, ושהקול שלהם חזק. ילדה אינה אמורה להיות שפחה".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Malala (@malala)

את יום הולדתה ה-16 ציינה הפעילה החברתית בנאום על חשיבות החינוך הפורמלי באו"ם. שם היא גוללה שוב את סיפורה עבור מיליוני ילדות שקולן לא נשמע ודיברה על הזכות לחינוך. בשנת 2020 היא סיימה לימודי תואר ראשון בפילוסופיה, פוליטיקה, וכלכלה באוניברסיטת אוקספורד בבריטניה, מסמנת עוד וי על היעד שהציבה לעצמה וניצחון נוסף על האנשים שניסו להשתיק אותה. מאז סיום לימודיה היא הספיקה לחתום על חוזה עם חברת הסטרימינג אפל טיוי, שעתידה להוציא סרט תיעודי על חייה.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Malala (@malala)

בריאיון שנערך מוקדם יותר השנה למגזין "ווג" ביקרה יוספזאי את מוסד הנישואין והביעה ספק שתתחתן בעצמה: "אני לא מבינה למה אנשים צריכים להתחתן, למה צריך לחתום על מסמכים אם את רוצה מישהו בחייך, למה זה לא יכול להיות שותפות?", אמרה אז. וביום שלישי האחרון היא נישאה, מוכיחה שהחיים הם עגולים והשליטה היא אצלה. בדיוק כפי שהצהירה כשהייתה ילדה, יש לה זכות להשמיע דעה ולשנות אותה מתי שתרצה, ופשוט לחיות.