לפני ימים אחדים, לאחר מאמצים רבים, ציבוריים ומשפטיים כאחד, קיבל בית המשפט בלוס אנג'לס את תביעתה של בריטני ספירס לבטל את האפוטרופסות שניתנה לאביה, אותה אחת שאפשרה לו שליטה מוחלטת על חייה. הסדר האפוטרופסות נמשך קרוב ל- 14 שנים, והביטול המיוחל שלו התקבל לאחר רק לאחר מאבק משפטי ארוך וסבוך שהתעצם בעקבות שידור הסרט התיעודי "לשחרר את בריטני ספירס".

הכוכבת הנרגשת שיצאה לחופשי הודתה לכל אלו שנלחמו למענה וכתבה בעמוד האינסטגרם שלה: "אלוהים, אני אוהבת כל כך את המעריצים שלי. אני חושבת שאני הולכת לבכות כל היום מרוב אושר. אין ספק שזה היום המאושר ביותר בחיי". מת'יו רוזנגרט, עורך הדין שלה, עדכן כי האפוטרופסות הגיעה למיצוי ללא צורך בהערכה פסיכולוגית ובהמשך הבטיח כי: "המטרה היא להמשיך ולסייע לבריטני בכל עת ובכל נושא".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Britney Spears (@britneyspears)

לאינסטגרם של און לייף כבר הצטרפת? כאן הלינק

מפחיד לדמיין, אבל מוסד האפוטרופסות והמשמורת קיים גם בישראל במתכונת דומה מאז שנות ה-60. החל מאותן שנים ועד היום, מכוחו של אותו חוק ארכאי מוצאים את עצמם אנשים בגירים בישראל- ממש כמו בריטני ספירס – במציאות בה אדם אשר מונה כאפוטרופוס עליהם שולט על כל ענייניהם הרכושיים, הבריאותיים והאישיים - כמעט ללא פיקוח. בדרך כלל, אף על פי שחוק האפוטרופסות קובע כי יש לשתף את האדם שמונה לו אפוטרופוס בניהול ענייניו ולשמור על טובתו - הגולם קם על יוצרו. האחראי נעשה כמעט סגנו של אלוהים, והכוח שניתן לו, כפי שאנו מכירים מתחומים אחרים בחיינו, משמש לרעה.

כדי לנסות למנוע מקרים כאלו, בשנת 2018 החלה הפרטה של מערך האפוטרופסות של מדינת ישראל באמצעות מתן אפשרות לעריכה וחתימה של ייפוי כוח מתמשך במסגרתו יכול אדם בגיר וכשיר לקבוע מראש מי יהיה אחראי על ענייני רכושו, בריאותו וענייניו האישיים במקרה ולא יוכל לטפל בהם בעצמו. התהליך הזה אמור להגדיל את האוטונומיה האישית של הפרט, שיבחר בעצמו מי יהיה אחראי לענייניו אם וכאשר יאבד את יכולותיו. כאשר אין מסמך חתום כזה פונים לבית משפט אשר ממנה אדם קרוב (כמו במקרה של ספירס) או חברה המתמחה באפוטרופסות. בשני המקרים, לכאורה, אמור להתבצע פיקוח על ביצוע ההליך.

אסור להתבלבל: בכל המקרים, גם כאשר ממונה אדם זר, גם כאשר ממונה אדם קרוב בהתאם לפסיקת בית משפט, וגם כאשר המינוי הוא מכוח ייפוי כוח מתמשך, בית המשפט לענייני משפחה אמור להיות שם. תפקידה של מערכת המשפט הוא לבדוק, לפקח ולוודא שטובתו של אותו אדם שכשרותו הופקעה ממנו - בין שהוא קשיש שחלה בדמנציה ואלצהיימר ובין שהוא בגיר שכבר לא מסוגל לנהל את ענייניו - נשמרת. אבל זה לא קורה. באף מקרה.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Britney Spears (@britneyspears)

לאינסטגרם של און לייף כבר הצטרפת? כאן הלינק

בדיקת טובתם של אנשים שיש עליהם אחראים אחרים, אנשים שהם קטינים ויש להם הורים או בגירים שכבר לא יכולים לדאוג לעצמם - היא נחלת הרשויות. ואולם, כמו בתחומים דומים אחרים המדינה על שלל רשויותיה (משטרה, רווחה ובתי משפט) איננה מסוגלת לבצע את הנדרש ממנה על פי חוק. המערכת בבסיסה מעוניינת בעשיית טוב - אך כאשר הקידום בה הוא לפי פרמטרים לא רלוונטיים, פורמליים ולא מהותיים (כמו כמה תיקים סגר השופט או העובד הסוציאלי, כמה זמן לקח מאז שהתיק נפתח עד שנסגר, כמה ערעורים וכיוצא בזה) - כולנו מקבלים מערכת ציבורית שחוטאת למטרה לשמה כולנו ממנים אותה.

ולא רק זה, העובדה שתיקים שמנוהלים בבית המשפט לענייני במשפחה בישראל הם חסויים אלא אם בית המשפט פסק אחרת יוצרת בעייתיות נוספת. החיסיון מונע פיקוח ראוי על תהליכי אפוטרופסות, ומותיר את הנושא בעלטה ציבורית. עובדה זו יוצרת עדיפות יחסית לחתימה על ייפוי כוח מתמשך, הליך שאין עליו חיסיון.

כדי להימנע ממקרים כמו זה של בריטני ספירס, טוב נעשה כולנו אם נסדיר באופן פרטי את השאלה מי יטפל בנו אם וכאשר לא נהיה כשירים וניתן הוראות ברורות: נחתום על ייפוי מתמשך שיקבע מי יהיה ממונה עלינו, נקיים שיחות עם המשפחה שיבהירו את רצונותינו במידה ונאבד את היכולת לנהל את ענייננו, נשאיר רשימות מסודרות בכתב בנושאים שונים ועוד. כדי לשמור על עצמנו כדאי שנעשה כל שביכולתנו שלא להגיע למערכת הציבורית שעלולה להיות אטומה לכולנו, מקטן ועד בריטני ספירס.

**עו"ד ארתור שני הוא שותף במשרד א' זיסמן שני העוסק בדיני משפחה, אפוטרופוסות וייפוי כח מתמשך