בסוף השבוע נפלה ליברטי למים. מי שצופה מהחוף יכול עדיין להישבע שרואים אותה ניצבת לקבל את פני הבאים בשערי ניו יורק וארצות הברית
the land of the free
And the home of the brave
כמו שהם אוהבים לשיר בלהט ההמנון.
אבל חדי העין יבינו שהמתנה הצרפתית לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות סיימה את תפקידה כמגדלור לאומות העולם וחושך על פני תהום.
 
מעל 200 שנה האומה האמריקאית עיצבה את פני העולם כולו, לטוב ולרע, מחליפה את האימפריות האחרות בתיחכום, בהנדסת תודעה, בהמלכת האנגלית כשפה השלטת, במה שאנחנו צופים ולובשים וכן- גם בחקיקה המתקדמת לטובת זכויות נשים ולהט"ב, למען שוויון והכלה וגיוון.
 
מי שמכיר את אמריקה מקרוב יודע שהשוויון הזה הוא מתעתע - שבבית המשפט העליון שלה ישבו עד היום שש נשים. שחופשת הלידה לא קיימת שם כמעט ונשים נפלטות ממעגל העבודה ואין שום מנגנונים שמנסים לסייע להן לחזור. אין חוק בריאות ממלכתי ונשים הן עניות יותר ולכן משלמות על כך בבריאותן, שהאישור לשאת נשק קודם לכל דבר אחר וכשנשק על השולחן לא פעם נשים משלמות את המחיר. אבל היו כמה עוגנים שהחזיקו את התפיסה הזו כמו פסיקת רו נגד וייד שעיגנה את זכותה של אישה לגופה במשך 50 שנה ואתמול הזכות הזו בוטלה.
 

הטהרנים שם ופה יגידו שהזכות לא בוטלה אלא החזירו את הזכות למדינות לחוקק כל אחת את החוקים שלה אבל 13 מדינות רק חיכו לרגע הזה כדי להוציא לפועל חקיקה דרקונית מסוגים שונים שתגביל נשים ואחרות יבואו בעקבותיהן. כשג׳ורג׳ בוש האב מימן תכניות לימוד שחינכו להימנעות׳ בתיכונים (כלומר לאי קיום יחסי מין ולא לחינוך מיני) רק שלוש מדינות (!!) בחרו לא לקבל את התקציב ולהמשיך בחינוך מיני על חשבונן. את הכיוון סימן השופט השמרן קלארנס תומאס (שהואשם בהטרדות מיניות על ידי אניטה היל אבל זה לא עניין אף אחד והוא הושבע) - מבחינתו אחרי ההפלות צריך לבחון את צמצום השימוש באמצעי מניעה ואת האישור שניתן לנישואים חד מיניים. ואם אתם חושבים שלא היו מאזינים בקהל אתם טועים. תוך שבועות ספורים נראה עתירות שמאתגרות את החוקים שאיפשרו את זה. גם חברי הקהילה הגאה בניו יורק וסן פרנסיסקו מפחדים כעת שההישגים של השנים האחרונות יירדו לטמיון וממהרים לאמץ את ילדיהם שנולדו לבני זוגם ולעגן את הזוגיות שלהם ושלהן. 
 
המבנה של העליון האמריקאי עם שישה שופטים שמרנים (שלושה מהם זכה למנות טראמפ) ושלושה ליברלים יספקו כל סחורה שהשמרנים החשוכים יבקשו. טראמפ השכיל למנות שופטים צעירים יחסית והמינוי בעליון האמריקאי הוא לכך החיים. שיהיה ברור מרבית האמריקאים גם במדינות הרפובליקניות בעד רו נגד וייד פשוט בית המשפט העליון שלהם שמרני יותר ומורכב מאנשים חשוכים יותר מהם.
ליברטי נפלה למים אבל את האדוות נראה בכל העולם כי מינוי שופטים שמרנים היה לא רק משימת חייו של טראמפ אלא גם משימת חייה של איילת שקד. סמוטריץ' שעומד לפחות בסקרים בראש מפלגה בת תשעה מנדטים יחד עם הגזען בן גביר שהפופולריות שלו רק עולה מיום ליום הצהיר בעבר שישראל צריכה להיות מדינת הלכה ולא חזר בו. חשוכים בכל העולם מתעוררים היום לשחר של אפשרויות בלתי מוגבלויות להגביל את כל מי שלא תואם את השקפת עולמם, את הדבקות העיוורת שלהם בחוקי התורה (אגב הפירוש היהודי להפלות תמיד היה הגיוני יותר אבל להשתמש בכתבי הקודש למטרות מישטור נשים והגבלת צעדיהם יודעים היטב לעשות בכל שפה.)

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי מצטטת בתגובה לפסיקת סוף השבוע את "אין לי ארץ אחרת" ומחברת בין שם לפה

 
קוראים לזה באקלש - וידעה כל פמיניסטית שהיום הזה יבוא, שהחירות שלקחנו לעצמנו להגשים את עצמנו תבוא אלינו חזרה במתקפה פרועה על הזכויות שלנו, שמי טו יערער מדי את הסדר העולמי הישן ו(הלא) טוב ואז תחל מלחמת גברים בנשים כדי להחזיר לעצמם את השליטה. זהו יום חשוך מאוד ובצידו רק תקווה אחת קלושה - שיש מספיק גברים שהבינו עד כמה משמעותי לחיות בשוויון, שכל אחד ואחת יוכלו לחיות את חייהם כרצונם, שהעולם מתקדם מהר יותר וטוב יותר כשרותמים לזה את כולם וכולן בלי הבדל מין, דת וצבע. זו צריכה להיות קריאת השכמה עבור כל אחת ואחד מאיתנו, בטח לקראת הבחירות הקרבות כאן בישראל- האם נצא בהמונינו לבחור את האור או ניתן לחושך לחזור ולשלוט בנו כי האיתות שהתקבל מוושינגטון נקלט גם בירושלים ואם לא נהיה חזקים יחד, נשים וגברים, אז העתיד שלנו, כמו של ליברטי, לוט בערפל.