המלכה אליזבת השנייה ידעה שיש דברים שהשתיקה יפה להם, בזמן שהמלך צ'רלס השלישי נודע בחוסר היכולת שלו להבליג או פשוט לסתום את הפה. המלכה שמרה אמונים לבעלה הבוגדני, לבניה המתוסבכים, לאחותה השובבה בזמן הקרוב ייחמץ לי הלב בכל פעם שאחשוב על המלכה אליזבת השנייה, תהא מנוחתה עדן, אבל קשה לי להאמין שהילדים שלי יזכרו איפה הם היו או מה הם עשו כשהודיעו על מותה של גברת קשישה ושפופה בת 96, שבמותה ציוותה לנו את המלך צ'רלס.

 "המלכה" הייתה אחת מאותן נשים שמילה אחת מספיקה כדי לתאר אותן ואת פועלן. היא ספגה ביקורת רבה בשל היותה נוקשה ושמרנית, כשהשוו אותה לכלה החיננית שלה דיאנה או למייגן מרקל הססגונית. אבל יותר משאליזבת האישה שמרה על הגינונים – הגינונים הם אלו ששמרו על המלכה. שם המשפחה שלה אומץ החל מנקודה אקראית בשושלת, כי פשוט היה צריך למחוק את העבר המשוקץ שכלל קשרי דם לגרמניה, וכך נולדה לה שושלת וינדזור. גם השם הפרטי של המלכה המנוחה נבחר מתוך שושלת ארוכה של שמות ממוחזרים, ולכן כולל את התואר "השנייה". החלק המעניין בשמה הוא דווקא הכינוי "רגינה", כי הוא בעצם מתמצת את כל מהותה – מלכה. עם האמירה: "כוח משחית, וכוח מוחלט משחית בצורה מוחלטת", אי אפשר להתווכח בימינו, כשפוטין קם יום בהיר אחד ומנתק את הגז לכל אירופה, או כשטראמפ אורז לעצמו כמתנת פרידה את הקודים לפצצת האטום, וגם בארצנו הקטנטונת ראשי ממשלה ונשיאים פוקדים חדשות לבקרים את בתי המשפט, ונכנסים לסירוגין לכלא. אז איך זה שמלכה אחת קטנה, כולה 1.63 מ', ישבה על הכס הכי חשוב בעולם במשך 70 שנים, והסיבה היחידה שכעסו עליה אי פעם היא שהיא הייתה חותנת קשוחה, ושהיא הכריחה את משפחתה ללכת לייעוץ נישואים לפני שהם מתגרשים? אז נכון שהחוק אוסר לתבוע את המלכה, מעצם היותה הריבונית, אבל איכשהו היא הצליחה לעזוב את העולם הזה כש-86 אחוזים מהבריטים בעדה, כפי שנמדד לקראת חגיגות הפלטינה בקיץ האחרון. אין ולא תהיה עוד מלכה כמוה.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)

המלכה אליזבת השנייה חיה את רוב חייה הבוגרים, ועד ליום מותה, תחת זכוכית מגדלת, וזה היה ברור לה היטב. לכן היא הקפידה להישמע לכללי הטקס, ואף נתנה יד להחמרתם עם השנים. אם בעבר, ראו אותה הולכת חשופת כתפיים, הרי שעם השנים היא אסרה על בנות המשפחה לחשוף את כתפיהן. כלל נוסף שהמלכה הקפידה עליו היה לבישת הצבע סגול. בימים עברו, הצבע הסגול היה יקר המציאות, ולכן רק ליחידי סגולה הותר ללכת בבגדים סגולים. גם בעניין הזה, עם הזמן, הצבע הסגול נהיה מזוהה אך ורק עם המלכה אליזבת השנייה, והיא הקפידה לבדל את עצמה מהסובבים, לנתיניה ההפכפכים, ותמיד ידעה לקבל אותם בחזרה לחיקה כמו האימא והסבתא שהייתה. זה היה כוח העל שלה, לסלוח בלי לשכוח, להבליג ולשתוק. זו תכונה שמאפיינת את בעלות כרומוזומי ה-X.

מגיל אפס, אימא שלי גידלה אותי באמונה שגם אני בת מלוכה, אף שדם כחול לא זורם בעורקיי. מגיל צעיר היא הסבירה לי שליד השולחן אוכלים במרפקים צמודים, ושגם את מלכת אנגליה לימדו להצמיד מרפקים בעזרת ספרים שתחבו לה בזמן האוכל; שצריך ללכת בגוו זקוף, ושאם זה לא בא טבעי אז שמים ספרים על הראש... או כתר, תלוי מה בא קודם; שנועצים את המזלג הפוך ונוגסים ביסים קטנים, כמו המלכה, ולא עורמים כמויות של אוכל על הצד הקעור; וחס וחלילה לא להשמיע קולות כשלוגמים מרק, שאת סופו גורפים מאיתנו והחוצה, ולא אלינו. הכול היה כהכנה ליום שבו אוזמן לתה מנחה אצל המלכה, כי בעיני ילדה קטנה, המלכה אליזבת השנייה דמתה מאוד לסבתא שלי טרודה ז"ל, ועם הגינונים הנכונים גם אני יכולתי להתארח במסיבת הגן של ארמון בקינגהאם. איכשהו, היה לי קל לדמיין את עצמי יום אחד בנעליה, הנוחות ובעלות העקב הנמוך, של המלכה. נראה לי שלילדות שיגדלו על מורשתו של המלך צ'ארלס השלישי יהיה קשה יותר לדמיין את עצמן מולכות באימפריה.

המלך צ'רלס השלישי, שזכה לישון עד כה רק שלושה לילות עם התואר שלו, חיכה רק 73 שנים כדי למלוך על הממלכה המאוחדת, שכוללת את אנגליה, ויילס, סקוטלנד וצפון אירלנד, ויכהן כראש חבר העמים, הכולל 56 מדינות ברחבי תבל, כשכרומוזום ה-Y שלו ינחיל השקפת עולם פטרנליסטית, שכבר השתקפה בפרשיית ה"מגזיט", ובמעבר של הארי ומייגן לקולוניה הרחוקה שלחופי האוקיינוס הפסיפי, לוס אנג'לס. ונכון שהנסיך וילס (ויליאם) אוף ויילס הוא גבר מודרני, אבל הוא קודם כול גבר ורק אחר כך מודרני. ורק כדי לסתום את הגולל על הסיכוי לראות שוב ריבונית, קיבלנו כבר את הנסיך החמוד והמוסלל, ג'ורג'. אז המלכה מתה, תחי הפטריארכיה 2.0.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)

הרבה מילים ודמעות יישפכו בשבועות הקרובים על אליזבת רגינה השנייה, ובצדק. היא הייתה המלכה בה"א הידיעה, ואף אחד לא יוכל לרשת ממנה את התואר הזה.