אחרי 9 חודשים של הריון שליו בתחושת כבדות, נפיחות ותשישות, סוף סוף הגיע התינוק ואפשר לנשום לרווחה. האמנם? האמת היא שעכשיו מתחילה העבודה הרצינית. אתם נדרשים לקום באמצע הלילה, להאכיל, להרגיע ובעיקר ללמוד להכיר את התינוק החדש שלכם.

במהלך השנה הראשונה לחייו, ההורים מגלים כי התפתחות התינוק מתרחשת באופן טבעי ואין להם שליטה על כך. בו בזמן, ישנן פעולות שניתן לעשות על מנת לפתח ולחשוף את התינוק לגירויים, פעילויות ונופים שונים. רמות הלחץ יכולות להיות גבוהות כאשר השיחות בגן, בסביבת המשפחה ובעבודה מעלות את עולם ההשוואות המוכר לכולנו. 'לילד שלי התחילו לצמוח שיניים', 'הילד שלי התחיל לזחול לפני כולם' או 'התינוק שלי כבר אמר את המילה הראשונה שלו'. אז קודם כל, כל ילד הוא עולם ומלואו והוא מתפתח אחרת, אז אין מה לערוך השוואות או להילחץ מרמת התקדמות של 'הילד של השכן', שנית חשוב להבדיל בין התפתחות טבעית שאין לנו שליטה עליה, לבין צעדים שאנחנו כהורים יכולים לעשות על מנת לסייע לתינוק שלנו.

עשינו סדר בין ההתפתחות הטבעית של התינוק לבין הכלים שיש לנו כהורים. וזיכרו – השליטה היא לא תמיד אצלכם, אלא בקצב האישי של התינוק שלכם:

התפתחות החושים

ההתפתחות הטבעית - החושים של התינוק הם הכלים הראשונים והטבעיים שעומדים לרשותו. חוש הראייה, השמיעה, הריח, הטעם והמישוש הם חושים שמתפתחים בצורה טבעית אצל התינוק.

תפקידנו -  בתור הורים אנו יכולים לעזור לתינוק ולגרות אותו יותר על ידי חשיפתו לצלילים שונים, צורות, ריחות וטעמים. כך התינוק נחשף לעוד ועוד חוויות שנשמרות  אצלו ועוזרות לו לפתח את מוחו.

התפתחות דיבור ולמידת מילים

ההתפתחות  הטבעית – כשתינוק נולד, הבכי היא צורת ההתקשרות הראשונה שלו עם הסביבה. כבר בעודו בן כמה חודשים, התינוק מתחיל למלמל ולמעשה מחקה את סביבתו ועושה את הצעדים הראשונים של הדיבור על ידי השמעת קולות וצלילים ראשוניים בניסיון לדבר.

תפקידנו -  דברו ושוחחו עם התינוק כמה שיותר, השמיעו לתינוק צלילים ועודדו אותו לנסות לחקות אתכם. בנוסף, השתדלו לענות לו כשהוא מתקשר איתכם. לאט לאט התינוק ילמד להבחין בין מילים והמשמעות שלהן לבין צלילים ארעיים.

תנועת התינוק

ההתפתחות הטבעית - רוב התינוקות מתחילים לזחול בגיל 10-6 חודשים. תהליך הזחילה הינו תהליך חשוב ומשמעותי בהתפתחותו של התינוק שכן, מדובר באחד הצעדים הראשוניים ביותר בפיתוח היכולות המוטוריות שלו. הזחילה בין השאר מפתחת גם את התפיסה המרחבית, הקואורדינציה ומחזקת את הגב ואת חגורת הכתפיים.

תפקידנו -   על מנת לעודד את התינוק להתחיל את תהליך הזחילה, חשוב להשכיב אותו על הבטן מידי יום, בשביל לחזק את  חגורת הכתפיים שלו. בנוסף, הימנעו מהשארת התינוק זמן רב בלול שכן תינוקות צריכים מרחב על מנת להתפתח מוטורית. הניחו את התינוק על הרצפה על גבי משטח פתוח ורך שיזוז בחופשיות ויבחן את המרחב שסביבו. בשלב מתקדם יותר, תיצרו גירויים על ידי צעצוע אהוב או חפץ צבעוני שיעודדו את התינוק לזחול לעברו בניסיון להשיג אותו בכוחותיו שלו.

חשוב - קחו בחשבון שבעת הזחילה התינוק יכול להגיע לכל מקום אז יש להשגיח בצורה צמודה, להרחיק חפצים חדים ולחסום מדרגות במידה ויש.

בקיעת שיניים

ההתפתחות הטבעית –מדובר במצב טבעי, אך מאוד מתסכל לתינוק ולהורים גם יחד. בקיעת השיניים מלווה בכאב, אי נוחות, התקפי בכי וריור מוגבר. אך לבסוף השן תבקע והחיוך של התינוק עם השן האחת והמבצבצת תהיה שווה את הכל. חשוב לדעת כי השן הראשונה שבדרך כלל בוקעת היא השן הקדמית, בדרך כלל בלסת התחתונה וכי בקיעת שיניים מתרחשת בין גיל שלושה חודשים לגיל שנה ומסתיימת לרוב לקראת גיל שנתיים ־ שלוש.

תפקידנו – על מנת להקל על התינוק, מומלץ לשטוף ידיים היטב ולעסות לו את החניכיים למספר דקות. העיסוי ירגיע ויקל על הכאב המקומי. במידה והתינוק כבר אוכל מזון מוצק, מומלץ להגיש לתינוק מאכלים קרים כגון יוגורטים ופירות, הקור מקל על כאבי הדלקת. הביאו לו צעצוע גומי ללעיסה, (מומלץ לקרר לפני) הנשיכה והחיכוך בפה, מסייעים לתינוק עם הכאב. בקיעת שיניים משפיעה על הגוף כולו ויכולה להכניס את התינוק לסטרס, חשוב לשים לב לכלל הסממנים הבריאותיים של התינוק ובמידה והא סובל מחום ושלשולים, יש לפנות לרופא המטפל.

הורים יקרים, התינוקות שלנו שונים זה מזה, ייחודים ואינם מגיעים עם הוראות הפעלה. חשוב להכיר את הצעדים שיכולים לפתח את התינוק שלנו, אך גם להבין שמדובר בהתפתחות אישית. התינוק קולט ולומד כל כך הרבה פרטים בשנה הראשונה לחייו שקשה לנו אפילו לתאר.

אספנו 8 עובדות מדעיות על תינוקות בתחילת חייהם, שמסבירות לנו דבר או שניים על הדרך בה תינוקות חושבים ובוחנים את החיים סביבם:

  1. תינוק שאך זה נולד נוטה להגיב יותר לקולות גבוהים של אמו או של נשים אחרות מאשר לקולות הנמוכים של אביו וגברים אחרים. תינוק בן שבוע יכול להבחין בקולה של אמו מבין קולות של נשים אחרות.
  2. תינוקות מסוגלים לטעום ולהריח מרגע לידתם. בניסויים שנערכו, הרחיקו תינוקות את ראשם מריחות חזקים. נראה שלתינוקות רכים יש ריחות שחביבים עליהם. מספר מחקרים הראו כי תינוקות רכים מעדיפים את הטעם והריח של חלב האם שהם יונקים על-פני חלב של אמהות אחרות.
  3. לתינוקות בני-יומם יש רפלקס אחיזה, ותינוקות רכים יכולים לכרוך את אצבעותיהם מסביב לכל חפץ קטן שמניחים בכף ידם. כוחם יכול להיות מפתיע
  4. נראה שתינוקות מחבבים פנים אנושיים. ייתכן שהם מחבבים אותם בגלל שינויי הבעות שנראים להם מעניינים. תינוקות בני ימים ספורים בלבד נצפו מחקים הבעות פנים מסוימות. לדוגמה, הם עשויים להגיב לחיוך או מבט זועף של הורה בתנועות פנים דומות. תגובה זו מסייעת להתפתחות הטבעית של מערכות היחסים החברתיות של התינוקות
  5. תינוק רך מבחין בניגודים קיצוניים. דוגמאות של פסים אלכסוניים בשחור ולבן מעניינים אותו. תינוק שאך זה נולד מביט בקצוות החיצוניים של תבניות החוזרות על עצמן, ורק מספר חודשים לאחר מכן נוטה להביט בפרטים הפנימיים
  6. התינוק עלול להשתעמם מהתבוננות בדבר מסוים לאורך זמן. הוא נוהג להסיט את מבטו כאשר הוא רוצה לנוח.
  7. נראה שתינוקות אוהבים לשמוע צלילים משתנים, כגון קולות דיבור או מוסיקה, יותר מאשר צלילים שאינם משתנים. מוסיקה רכה – שירה או צעצוע מוסיקלי – מסבים להם הנאה
  8. תינוקות מסוגלים להבחין בין צלילים. נראה שהם מגיבים טוב יותר לדיבור רגיל וקצבי מאשר לצלילים חסרי משמעות. ייתכן שזו תחילתה של התפתחות השפה עבורם ולכן שמיעת אנשים מדברים חשובה ביותר להתפתחות של תינוק