אחת התקופות הקשות ביותר בחייה של אם היא התקופה שלאחר הלידה - זו שפעם אנשים, סביר להניח גברים, הגדירו אותה כ"חופשת לידה". בין אם מדובר בלידה של תינוק ראשון, שני, או חמישי, פרק הזמן הזה מכיל בתוכו כל כך הרבה מערבולות רגשיות והתמודדות לא מוכרות, ומצריך כוחות נפשיים שלעיתים קשה לאסוף. החוויה העצומה הזאת כוללת בתוכה מגוון גדול של תחושות – בין עם זה אושר עילאי, דיכאון תהומי, פחד, בדידות, ובעיקר תסכול. הרבה תסכול. כאמא טרייה את מרגישה לפעמים חסרת אונים מול יכולת התפקוד שלך ואף פעם לא בטוחה שאת פועלת נכון ועושה את "המטלות האימהיות" שלך בצורה נכונה.

צילום: shutterstock

מחקר חדש מוכיח שוב שכולנו דומות יותר ממה שאנחנו חושבות – מסתבר שהדבר שהכי משותף לאימהות חדשות הוא חוסר הביטחון בפעולות שלהן והמחשבה שהן לא פועלות נכון כאימהות בחודשים הראשונים לחייו של התינוק שלהן, על פי הממצאים פרק הזמן בו אמא טרייה מרגישה בטוחה בכישורי ההורות שלה ובאופן בו היא מטפלת בתינוק הוא שלושה חודשים או יותר. כחלק מהמחקר, שנערך על ידי מותג תמ"ל אמריקאי חדש, נשאלו 2,000 אימהות עם ילדים בגילאי 3 או פחות לגבי הנושאים העיקריים שהטרידו אותן כאימהות חדשות. מעניין לראות כי יותר ממחצית מהאימהות ציינו שהן מבלות את החודשים הראשונים בחייו של הילוד כשהן מפקפקות בטיב ההורות שלהן ומודאגות אם הן פועלות נכון. אותן נשים ציינו כי העיסוק המרכזי שלהן הוא ברווחת התינוק שלהן, כאשר רבות מהן הביעו דאגה מכך שהילד שלהן יחלה ולא ירגיש טוב.

הנושא הבא שהטריד את האימהות הוא איך לא – אוכל. כן, מסתבר שלא רק בפולין רבתי נשים מתישות את עצמן במחשבות על מה הילד שלהן אכל היום. האימהות שהשתתפו במחקר העידו שהן מוטרדות באופן תדיר בשאלה אם התינוק שלהן אכל מספיק ומודאגות שהאכילו אותו פחות מידי והוא נשאר רעב. יותר מחמישית מהאימהות אמרו שהן לא בטוחות בכלל אם הן מאכילות את התינוק שלהן בצורה נכונה, בין אם הזווית בהן הן מיניקות היא האידיאלית, ובין אם הן שמות מספיק פורמולה ומים בבקבוק. נשמע מוכר?

צילום: shutterstock

הנושא השלישי שהעסיק את האימהות הוא המצב הכלכלי של המשפחה והעלויות הכרוכות בגידול ילדים. התרחבות המשפחה אכן דורשת שינוי והסתגלות בתקציב המשפחתי. למרות שמדובר בבן אדם זעיר, כמות המוצרים הנלווים הנדרשים היא עצומה וזה אכן יכול להיות מבהיל לכל הורה חדש ובעיקר לאמא שנמצאת בחופשת לידה ועדיין מתלבטת מתי לחזור לעבוד ובמקרים מסוימים אם בכלל. האימהות שהשתתפו במחקר העידו שלמרות שהן טרודות באופן שוטף במילוי צרכיו של התינוק, הנושא הכספי מעסיק אותן ומטריד את מנוחתן (לא שהן מתיימרות לנוח כן?).

למרות שהנתונים שהציג המחקר העידו על כך שבחודשים הראשונים כאימהות נשים מרגישות ירידה בביטחון ובתפקוד שלהן, הוא גם הוכיח שהחוויות הראשונות של נשים שילדו הן דומות, לא משנה מאיזה מקום בעולם הן. בניגוד לכל נושא אחר בעולם בערך, אימהות או הורות באופן כללי זה לא משהו שאפשר ללמוד מספרים, להכין שליפים או להתכונן אליו לילה לפני. כדי להיות אמא את צריכה לחוות על בשרך כל רגע חדש, את צריכה לנסות, לטעות, להיות עייפה, לטעות שוב, להבין שזה בסדר לטעות, ובעיקר לאהוב את היצור החדש שנכנס לך לחיים ולהיות סלחנית כלפי עצמך.

כשאת אמא טרייה יש לך נטייה לחשוב שכולן סביבך מושלמות ואת היחידה שטועה. לפעמים נדמה לך שהאימהות שפגשת בתור בטיפת חלב ובחוג לליווי התפתחותי, מחתלות טוב יותר, מאכילות טוב יותר, משכיבות את התינוק שלהן טוב יותר לישון ושיש להן נוסחת קסם שאת עדיין לא עלית עליה. המחקר הזה הוכיח בצורה מדעית: לכולנו לוקח זמן להסתגל לאימהות ואף אחת מאיתנו לא הופכת להיות סופר אמא אחרי הלידה. וזה בסדר.