בשבוע שעבר תמונה של השחקנית רייצ'ל מקאדמס הצליחה לעשות רעש יותר מכל הקריירה שלה עד כה. מקאדמס, שילדה לפני שבעה חודשים, הצטלמה להפקה של המגזין Girls Girls Girls בבגדי קוטור ואיפור מושקע ועם תוספת קטנטנה בדמות מכשיר שאיבת חלב שהבקבוקים שלו מחוברות אל שני שדיה. באופן טבעי מרבית הריאיון נסוב סביב האימהות החדשה, ועל פי הצלמת, קלייר רוטשטיין, שהיא גם עורכת ומייסדת המגזין, הרעיון להצטלם בזמן השאיבה היה של מקאדמס עצמה, משום שזה בדיוק מה שהיא עשתה מאחורי הקלעים. "הנקה היא הדבר הנורמלי ביותר בעולם ואני לא יכולה לדמיין לעצמי למה או איך זה אי פעם זעזע או הפחיד מישהו", כתבה רוטשטיין בעמוד האינסטגרם שלה.

מיותר אולי לציין שעם פרסום התמונה, השיח ברשתות החברתיות התחלק לשניים: אלו שבעד נרמול הנקה ושאיבות ואלו שמעוניינות, ובעיקר מעוניינים, לשמור על ההנקה כאקט פרטי שיש להסתיר ולכסות. וכך, בעוד שקבוצות נשים פרגנו למקאדמס על האומץ, ועל התמונה שמגינה על זכותה של אישה להניק או לשאוב איפה שהיא צריכה ורוצה ובזמן שהיא צריכה ורוצה, היו גם כאלו שהיו מוכרחים לכתוב תגובות משפילות בנוסח "את נראית כמו פרה חולבת".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A million reasons why I wanted to post this picture. Obviously #rachelmcadams looks incredible and was quite literally the dream to work with but also this shoot was about 6 months post her giving birth to her son, so between shots she was expressing/pumping as still breastfeeding. We had a mutual appreciation disagreement about who’s idea it was to take this picture but I’m still sure it was hers which makes me love her even more. Breastfeeding is the most normal thing in the world and I can’t for the life of me imagine why or how it is ever frowned upon or scared of. I don’t even think it needs explaining but just wanted to put this out there, as if it even changes one person’s perception of something so natural, so normal, so amazing then that’s great. Besides she’s wearing Versace and @bulgariofficial diamonds and is just fucking major. Big shout out to all the girls ?? #rachelmcadams for @girls.girls.girls.magazine cover shoot ? @clairerothstein #pleaseshare Side note: I did not look anywhere near as fabulous as this when feeding/pumping. And that’s ok too. Stylist: @alicialombardini ? . #girlsgirlsgirlsmag #girlsgirlsgirls #bringingbackthewoman #nogrungejustglamour #independentmagazine #printisnotdead #normalisebreastfeeding #normalizebreastfeeding #breastfeeding #life #women #versace #bulgari

A post shared by Claire Rothstein Photographer (@clairerothstein) on

מקאדמס היא לא הסלבריטאית הראשונה שנלחמת בעד הלגיטימציה של ההנקה. כבר ב-2013 ג'יזל שחררה את התמונה המיתולוגית שבה רואים אותה מתארגנת לצילומים תוך כדי הנקה. ביולי האחרון הדוגמנית מארה מרטין הלכה על מסלול התצוגה של Sports Illustrated והמותג Paraiso עם בתה התינוקות בידה, בעודה מניקה.

המקרים האלו הם לא מקריים. בשנים האחרונות, עידוד ההנקה הופך ליותר ויותר נוכח. ארגון הבריאות העולמי שוב ושוב מזכיר את יתרונות ההנקה ואת ההמלצה להניק באופן בלעדי במשך חצי שנה ואז עוד להמשיך עם ההנקה במקביל לשילוב עם מזונות אחרים. לפני כשנתיים הארגון אף יצא בדרישה לאסור בכל דרך את קידום שיווקם של תחליפי חלב אם, לרבות פרסומים וחלוקת מתנות ודוגמיות בחינם.  

במקביל, יותר ויותר נשים בוחרות "לצאת לאור" עם ההנקה ולהפסיק להסתתר בבתים שלהן או בפינות הנקה חשוכות ומוצנעות, וליגת לה לצ'ה, הפועלת למען עידוד ותמיכה בהנקה, הולכת ותופסת תאוצה בארץ ובעולם.  

בפוסט נרגש שהעלתה מרטין יום אחרי אותה צעידה על המסלול היא כתבה: "אני לא מאמינה שאני מתעוררת לכותרות שאני והבת שלי מככבות בהן בגלל משהו שאני עושה בכל יום", כתבה. "אני כל כך שמחה שאני יכולה לחלוק את המסר הזה ובתקווה לעזור להפוך את ההנקה לנורמטיבית, וגם להראות לאחרים שנשים יכולות לעשות הכל".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wow! WHAT A NIGHT! Words can’t even describe how amazing I feel after being picked to walk the runway for @si_swimsuit. Anyone who knows me, knows it has been a life long dream of mine. I can’t believe I am waking up to headlines with me and my daughter in them for doing something I do every day. It is truly so humbling and unreal to say the least. I’m so grateful to be able to share this message and hopefully normalize breastfeeding and also show others that women CAN DO IT ALL! But to be honest, the real reason I can’t believe it is a headline is because it shouldn’t be a headline!!! My story of being a mother and feeding her while walking is just that. Last night there are far more deserving headlines that our world should see. One woman is going to boot camp in two weeks to serve our country (@shauntness), one woman had a double mastectomy (@allynrose), and another is a cancer survivor, 2x paralympic gold medalist, as well as a mother herself (@bren_hucks you rock) Those are the stories that our world should be discussing!!!! Just thinking about all that was represented there... I desperately need to give the most thanks to @mj_day for this. She supported me in what I did last night. Without her support this wouldn’t even be discussed!!!! She and the entire Sports Illustrated family are the most amazing and incredible team to have worked with. THANK YOU for letting all 16 of us be our true selves, strong beautiful women!!! Because of you, my daughter is going to grow up in a better world, where she will always feel this way!!!!!! Lastly, to every single woman that rocked that runway with me. Be proud. I know I am of you! You all have inspired me in ways unimaginable. I love you all!!! #siswimsearch

A post shared by MARA MARTIN (@_maramartin_) on

אלא שאולי כדאי להזכיר לה ולכולנו שנשים לא יכולות לעשות הכל, ולמעשה הציפיה ההולכת וגדלה שהן יכולות לעשות הכל היא הרסנית ומיותרת. "הרעיון שנשים יכולות פשוט לדחוס יותר משימות בכל שעה, לשאוב ובו זמנית להגיש דוחות הוצאות ולעשות שיחת ועידה, הוא קסום", כתבה אנאלייז גריפין במאמר ל- Quartz  שנגע לתופעת השאיבה שהולכת ומתרחבת. "[אבל] את הקשיים שכרוכים בלהיות אמא, במיוחד כשאת מניקה, לא ניתן לפתור על ידי בחירת הצרכן בלבד".

גריפין צודקת. תמונות ההנקה המבוימות והיפיפיות שמציגים לנו בפרסומות ובקמפיינים, לא ממחישות את איך שאימהות באמת נראות כשהן שואבות או מניקות. רבות מהן נשים עובדות, שקמות לפנות בוקר כדי להספיק לשאוב, או מתעוררות מספר פעמים בלילה על מנת להניק. או אז גם מצופה מהן לתפקד באופן חד וענייני במהלך היום, לסמן וי על כמה שיותר משימות, וכמובן שגם להסתיר את העיגולים השחורים מסביב לעיניים (אין לך זמן למרוח קונסילר? כנראה שאת לא מולטי טאסקינג מספיק). להתלונן על קשיים, וכל שכן להישבר, זה לחלשות. או לפחות זה המסר שאנחנו מקבלות.  

מעבר לזה, נשכחת העובדה שהנקה היא לא תמיד משימה קלה. נשים רבות מגיעות ללידה עם ציפייה להתמסר להנקה – בדיוק כמו בתמונות. בדיוק כמו בהמלצות – אלא שאז הן מגלות שלל מכשולים בדמות פצעים בפטמות, לשון קשורה שמפריעה להנקה, פטמות שקועות, מיעוט חלב ועוד ועוד סיבות שהופכות את ההנקה למשימה קשה, כואבת ולעיתים גם בלתי אפשרית. ואם המכשולים האלו מנעו מהן לעמוד באותה משימה עילאית, כנראה שהן פגומות, לא מוצלחות ובעיקר אימהות גרועות שמסכנות את הילדים שלהן.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hers & Hers ??

A post shared by Bar Refaeli (@barrefaeli) on

כך שהתמונה של מקאדמס לא באמת מועילה להעצמת נשים. אם כבר להפך – היא מחלישה. כי היא לא נותנת לגיטימציה, היא עושה אידאליזציה. וכמו תמיד כשעושים אידיאליזציה, הפער בין מה שרואים בתמונות לבין מה שקורה במציאות הוא אכזרי ובלתי נסבל. כל כך בלתי נסבל, עד שנשים שנאבקות על ההנקה ועל השאיבות מרגישות שהן לא יכולות להתלונן שקשה להן. עד שנשים שלא מצליחות להניק מרגישות תחושת כישלון צורמת. למעשה, אפילו התמונה המפורסמת שבר רפאלי העלתה אחרי הלידה הראשונה, בה הציגה בקבוק של תמ"ל ליד כוס יין, היתה הרבה יותר מעצימת נשים מזו של מקאדמס, משום שהיא הוכיחה שלנשים יש יותר מבחירה אחת, וכל הבחירות הן לגיטימיות.  

אם אתן רוצות לעשות לגיטימציה להנקה, תראו איך אנחנו נראות באמת: עם הטרנינג המוכתם, עם פירורי העוגיות, בוהות בעיניים טרוטות בעוד סדרה משיממה שרצה ברקע, עם הפטמות הסדוקות ומשחת לנסינו שעומדת להיגמר. ככה (רובנו) נראות – וזה בסדר. כל עוד זו בחירה שלנו, וכל עוד היא נעשתה מתוך דעה צלולה, תוך ידיעת כל היתרונות והחסרונות, אז היא בסדר.