בשבועות האחרונים נראה שכולנו בטרפת הריון. ליהיא גרינר ונעמה קסרי, שורדות הישרדות, מטפחות במקביל בטן טופחת שעברה כמה דברים על האי, עכשיו נתבשרנו שגם רוני דואני ועדי הימלבלוי הפכו לפרגנט-באדיז. חמסה חמסה חמסה, זה תמיד כייף לשמוע על בשורות טובות כאלה, אבל נראה שיותר משהתקשורת מתעסקת בהריונות הקיימים, המבורכים והמקסימים (כמו כל הריון), היא מתעסקת בשמועות על הריוניות שבכלל לא בהריון. 

אנחנו מפמפמות את "זכות האישה על גופה" ללא הרף, במיוחד עכשיו עם צעדות השרמוטות שמתקיימות בירושלים, באר-שבע או תל-אביב, אבל לאישה שאולי בהריון, כנראה כבר אין זכות על גופה. זה אייטם וזה אמור לעניין את כולנו. 'תתלבשי איך שבא לך', 'תעשי מה שבא לך', אבל אנחנו נתעסק בפוריות שלך אם או בלי שתחליטי שמותר לנו. עזבו אמונות טפלות וכמה הריון בשלביו הראשוניים יכול להיות רגיש, לא הגיע הזמן שנפסיק להתעסק באם היא כן או לא בהריון ובאמת באמת נצא לנשים מהרחם? 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

על הריון (תרגעו ותקראו) איך לאזעזל ההריון שלי שלא קרה עדיין הפך לעיניין ציבורי. איך? אני מבינה שהאשמה היא חלקית שלי כי הכנסתי את המצלמות לחיים האישיים שלי. לי ללא ספק זה היה שווה, כי אי אפשר להתעלם מהעובדה שכבר כמעט שנה אני חייה בזוגיות מאושרת ובריאה. אבל יש קוים אדומים, ושלי עובר ממש מתחת לרחם. שום קו אחר שציירתם בראשכם לא נותן זכות לאף אחד שמגיב לי באינסטגרם, פוגש אותי ברחוב או כותב טוקבקים להיכנס לי לגוף, להשפעה על ההחלטות המאוד עצמאיות שלי כאדם בוגר, כאישה. בשנה הזאת "הכניסו" אותי בין 4 ל 80 פעם להריון לפי השמועות, ולכל פוסט בערך שקשור לספורט, ריקוד, אופנה או סתם תמונה מזדמנת, יש לפחות תגובה אחת של "יאללה, יאללה! קדימה ילדים! מתי כבר? למה את מחכה?! את כבר בהריון? חכי שיהיו לך ילדים! ילד ילד ילד ילד..." איףףף. מה זה עיניינכם, מה? בואו אני אתן לכם כמה סיבות של למיליון זוגות בעולם למה לא למהר. לא אישי, רק חומר למחשבה. אולי תעצרו לחשוב באמת: - זוג שנמצא בקושי שנה יחד רוצה זמן לבלות אחת עם השניה, גם כשהם בני 36-7 לפני הטירוף של הילדים - זוג רוצה לוודא שאחרי פחות משנה יחד הם יהיו גם הורים טובים, מוכנים, סובלניים - זוג יכול להחליט שהדירה צריכה לבוא לפני הילדים - זוג יכול להחליט שהוא רוצה להיות מוכן כלכלית להפוך להורים, אולי עסוק בקריירה - זוג רוצה להבין אם הם בכלל בוחרים להיות הורים, יש להם כל זכות שבעולם להחליט אחרת - עיניין ההריון יכול לקחות זמן, לא תמיד זה קורה על הוואן - זוג לא מצליח להיכנס להריון ואתם לוחצים על מקום כואב עד מאוד אם יש לכם עוד אופציות תשלימו בראש! חשוב לי לציין שלא, אני לא בהריון. וכן, אני רוצה להיות אמא. ולא, אני לא בלחץ וטפו טפו אין שום בעיות. וגם כאשר זה יקרה אני ממש לא מעוניינת שתבדקו לי את הבטן בכל תמונה, שלא תעשו ספיקולציות לגבי עור הפנים או בגדים לא צמודים שאני לובשת. כמו שאתם, כן אתם, כל אחד, במיוחד אחת, שקוראת את זה החליטה להודיע לסביבה את הבשורה המשמחת בזמן שלה, גם אני רוצה לשמור על הזכות הזאת שלי. בלי שמועות, לחצים וקונספירציות. זה לא עיניין של אף אחד חוץ משני אנשים בעולם הזה: שלי ושל אייל. אז תודה על הדאגה, וההכוונה, אבל דיייי, תשחררו אותי כבר. הדרך שלי היא הדרך שלי, עם הטיימינגים הנכונים, ההחלטות שרק אני אקבל. תנו לנשום ותפסיקו לחפש הריון בכל פעם שאכלתי קינוח מיותר, עליתי במשקל או שמתי חולצה אוורסייז. פשוט תפסיקו, זה מרגיז! #maldives @flyeast @sunaquavilureef #naturallyplayful #sunaqua #vilureef #sunnysideoflife

A post shared by Anna Aronov (@aronovanna) on

בפוסט שפרסמה בשבוע שעבר, אנה ארונוב מדברת על "האשמה החלקית" שלה בהתעניינות הציבורית ובשמועות על ההיריון שלא קרה, בכך שהכניסה מצלמות לביתה ולמסע האינטימי והאישי שלה למציאת אהבה. אני חושבת שאנה בכלל לא אשמה. בכלום. וזה גם לא עניין של אשמה, אלא של אחריות. ארונוב מפרטת בפוסט שנהיה וויראלי, כמו גם קורין גדעון שבחרה להתייחס ולעדכן שהיא לא בהריון, על כל הסיבות למה אנחנו צריכים לעזוב אותה בהקשר הזה, לנפשה. אבל בשונה מארונוב וגדעון, יש גם דרכי התמודדות אחרות. למשל, לא להסכים לדבר על זה בכלל.

כבר מזמן הבנו שטיילור סוויפט היא אייקון פמיניסטי של מנהיגות נשית. כשנשאלה לאחרונה בראיון אם העובדה שהיא חוגגת בקרוב יום הולדת 30 מעוררת בה את הרצון להביא ילדים, ענתה שהיא "ממש לא הולכת לענות על השאלה הזו". וזהו. לא הולכת לענות, לא מתייחסת. לא מסבירה. לא מצדיקה כלום."אני לא חושבת שגברים נשאלים בגיל 30 אם הם הולכים להיכנס להריון", הוסיפה, וחידדה בפנינו אמת פשוטה.

שאלות שקשורות להיריון, נשאלות בעיקר נשים. הן סקסיסטיות ומשמרות אותנו במקום של "אישה=אמא", מה שמבטל נשים שבוחרות שלא להיות אימהות, או בעיקר כל מי שלא מרגישה צורך ורצון לשתף את העולם בהחלטה שלה להביא צאצאים או שלא. הריון הוא דבר פרטי וצריך להישאר כך, והתגובה של סוויפט מציבה את הגבול בין האישי לציבורי.

ומי שלא הבין גם בנושא הריון זכות האישה על גופה נשמרת. וצריכה להישמר. זכות האישה להחליט מה לעשות עם גופה, מה לספר עליו, ומתי. ההתעסקות הפולשנית באם כן או לא בהריון, תוקפנית וחצופה בדיוק כמו לגעת בבטן מתעגלת בלי לבקש רשות. פשוט לא עושים את זה. התפיסה שאישה בהריון הופכת לנחלת הכלל לא חדשה במחוזותינו. לכולן ולכולם הרי מותר להביע דעה, להעיר ולהמליץ. מה לאכול, מה ללבוש, מה זה אומר שיש לך פס על הבטן, איך את צריכה להתמודד עם הבצקות ומתי את צריכה להפסיק להתאמן. ואומרת את זה מי שלא הייתה בהריון מעולם, ועדיין חשופה להיפר-התעסקות במשהו שצריך להיות פרטי. אנחנו לא רחם לאומי. התינוקות שלנו לא נולדו כדי לשרת את ביטחון וחוסן האומה. כל אחת והריונה, והיא תחליט אם לעדכן על כך או לא.

אז בפעם הבאה שסלבס ארצנו יישאלו אם הן בהריון, או שיש סביבן חרושת שמועות על הבטן הטופחת או שלא, אני מציעה להעלות פוסט באינסטגרם עם משפט אחד: "אני לא בהריון, וגם אם הייתי, זה לא עניינכם."