לירן כוהנר גיאור: אז תגידי, מה זה בעצם חום?

ד"ר עדי קליין: קודם כל חום זאת לא מחלה, חום זה סימן. וכמו שיש לנו סימנים להמון דברים, סימנים שהילד מתבגר, סימנים שהילד כואב לו, שהוא בוכה, אז ככה חום זה סימן. זה סימן להרבה דברים שיכולים להתרחש בגוף, כשהעיקרי בהם הוא בעצם זיהום. אז חום מעיד על זיהום, חום לא בהכרח מעיד על משהו שהוא מסוכן. הוא יכול להיות משהו קל ופשוט וחסר משמעות שעובר תוך יומיים, והוא יכול להיות סימן שמשהו מסוכן מתרחש בגוף שדורש טיפול.

 

לירן כוהנר גיאור: בואי נעבור על כמה מיתוסים, שזה תמיד מעניין אותי מאד.

המיתוס הראשון הוא "שיער רטוב גורם למחלות חום".

ד"ר עדי קליין: הרגע הסברנו שחום הוא תוצאה של זיהום. זיהום נגרם ע"י איזה שהוא מחולל שחודר לגוף. ברגע שיצאנו עם שיער רטוב, או שקר לנו, או שחם לנו, זה לא גורם לנו להידבק יותר בזיהום.

אנחנו יכולים לחלות בזיהומים גם כשחם מאד, ואנחנו יכולים לחלות בזיהומים גם כשקר.

ד"ר עדי קליין ולירן כוהנר גיאור. צילום: יובל יוסף

ד"ר עדי קליין ולירן כוהנר גיאור. צילום: יובל יוסף

 

לירן כוהנר גיאור: : אז למה חולים יותר בחורף?

ד"ר עדי קליין: כי בחורף יש יותר נגיפים, וירוסים, ואנחנו נמצאים בד"כ במקומות סגורים ופחות יוצאים החוצה ומאווררים ושוטפים ידיים, ולכן אנחנו מעבירים את הנגיפים יותר בחורף, אבל זה לא בגלל שקר חולים יותר.

 

לירן כוהנר גיאור: המיתוס השני- מרק עוף ותה עוזרים בריפוי מחלות חום.

ד"ר עדי קליין: בנלסון טקסט בוק אוף פדיאטריקס, הספר המרכזי שלנו רופאי הילדים, בפירוש מצוין שמרק עוף מכיל תוצרים שמורידים בעצם את תהליך הדלקתי בגוף. הם לא מטפלים בווירוס, הם לא מטפלים בחיידק, אבל הם בהחלט יכולים להקל. אני אתייחס לעוד משהו ששאלת אותי, לירן, זה העובדה היא שחום בעצם נוצר ממערכת חיסון טובה. חום הוא דבר טוב, את צריכה לשמוח כל פעם שיש לבת שלך חום, כי בעצם זה אומר שמערכת החיסון שלנו זיהתה שמשהו חדר, היא רוצה לתקוף אותו, היא שולחת את כל צבא התאים הלבנים שיוצרים דלקת ובעצם גורמים לנו ליצירת החום.

חולים שיש להם מחלות חלילה מסוכנות, יכולים לחלות ולא ליצור חום, ולכן זה תהליך שהוא לא תקין. החום גורם לנו להחלים יותר מהר.

 

לירן כוהנר גיאור: המיתוס מבחינתי הכי רלוונטי – האם בקיעת שיניים גורמת באמת לחום?

ד"ר עדי קליין: התשובה היא לא, חד משמעית. עשו על זה המון מחקרים, לקחו אוכלוסיות שלמות ובדקו בעצם ממש כל בקיעה ומחלת החום וראו שזה אקראי לחלוטין. אבל מה קורה? אחד הדברים שאנחנו מסבירים תמיד זה שבגיל חצי שנה מערכת החיסון שלנו הכי חלשה, כל מה שקיבלנו במהלך ההיריון מתפוגג ולא מגן עלינו יותר ואנחנו נחשפים לכל הווירוסים, ולכן בתקופה שבין חצי שנה לשנה, שנה וחצי, אנחנו הכי הרבה חולים, עד 10 מחלות חום נחשב כתקין. מגיל חצי שנה ועד שנה וחצי, עשר פעמים מחלת חום נחשב כתקין, לא צריך שום בירור אחר. כשבוקעות השיניים בכיתה א' ומתחלפות, יש מחלות חום? לא. שיניים בוקעות מגיל חצי שנה ועד גיל שנה וחצי, אז לכן זה צירוף מקרים אקראי לחלוטין.

ד"ר עדי קליין ולירן כוהנר גיאור. צילום: יובל יובף

ד"ר עדי קליין ולירן כוהנר גיאור. צילום: יובל יוסף

 

לירן כוהנר גיאור: מיתוס אחרון – האם יש צורך בהורדת החום לטמפרטורת הגוף".

ד"ר עדי קליין: אנחנו לא צריכים לטפל במעלות החום, זה המסר הכי חשוב שלשמו באתי לפה. להסביר לכן שצריך לטפל בילד/ה, באיך הם מרגישים. אז מה אם המד חום מראה 39? אם היא שותה, מחייכת, רואה טלוויזיה, נחה בבית, לא צריך לתת לה כלום. אז לכן הרדיפה אחר החום היא לא המטרה שלנו, המטרה שלנו היא לטפל בעצם במצב הכללי של הילד. ושוב אני חוזרת למשפט הראשון שאמרתי – מחלות חום ברוב המקרים הן מחלות ויראליות שחולפות, קלות וחסרות משמעות, אבל יש מצבים שבהם צריך לתת את הדעת, ויש מצבים שבהם אסור לחכות ולראות, ואחד מההנחיות שיצאו מטעם איגוד רופאי הילדים היום זה ההבנה שתינוקות עד גיל 3 חודשים כשיש להם חום זה מצב חירום, הם חייבים להיבדק, אין להם זמן לפתח מחלות ולכן כשמודדים או מרגישים שילד עד גיל 3 חודשים הוא חם ואנחנו מודדים לו מחלת חום, חייבים להיבדק אצל רופא. כשיש לו חום זה יכול להעיד ב- 10% מהמקרים על מחלה שהיא חיידקית מסוכנת ואין לו מנגנונים להגן על עצמו, הוא גם לא יודע. בעצם תינוק בן חצי שנה, תינוקת בת שנה את יודעת ורואה עליה שהיא מרגישה לא טוב, עוד לפני שמדדת חום, תינוק בן שבוע רק ישן ואוכל, הוא יכול להיות חולה בדלקת כרום המוח, או במחלה מסכנת חיים ולא להראות שום סימן. הסימן היחיד הוא החום ולכן אנחנו חייבים להיבדק אצל רופא הילדים ולקבל הנחיות כיצד לטפל בתינוק.

 

לירן כוהנר גיאור: : יש איזה גבול למספר ימי החום שאם אנחנו מגיעים אליו צריך להגיד או, צריך לבדוק מה קורה?

ד"ר עדי קליין: רוב מחלות החום הנגיפיות הוויראליות הן בסדר גודל של בין 3 עד 5 ימי חום, זה הרגיל. ביום השלישי כדאי לפחות לראות שאנחנו לא מפספסים משהו שלא נראה כמו דלקת דרכי השתן, דלקת ריאות, לא תמיד רואים את זה, אז כדאי להיבדק. מעבר ל- 5 ימים זה כבר בד"כ אם החום ממשיך במגמת עליה, או שנשאר קבוע וזה דורש איזה שהיא התייחסות ובדיקות. חום מעבר ל- 7 ימים רצופים שבהם יום יום יש חום, זה מוגדר כ- FUO, כמשהו שמחייב בירור, 7 ימים.

 

לירן כוהנר גיאור: והדרך הכי טובה למדוד חום היא...?

ד"ר עדי קליין: אז הבדיקה המדויקת ביותר היא מדידה רקטאלית, אכן, אבל מי צריך לדעת בצורה מדויקת, מה זה משנה אם יש לו 38.2, או 39.2? ולכן המדידה המאוד יעילה, אנחנו משתמשים בה גם בבתי החולים וממליצים, זו מדידה בבית השחי, אפשר לעשות את זה גם לתינוק בן שבוע, לא חייבים לדחוף לו מד חום לטוסיק. מה שצריך זה להוסיף חצי מעלה, אז אנחנו יודעים שמדדנו בבית שחי 8, אז יש לו 8.5, ואם מדדנו 7.5 אז יש לו 8. לפעמים פעם אחת צריך שתהיה מדידה מדויקת, במיוחד אם אנחנו רוצים לעשות בירור, אבל אין שום סיבה, אפשר למדוד בבית שחי.

 

ד"ר עדי קליין ולירן כוהנר גיאור. צילום: יובל יובף

ד"ר עדי קליין ולירן כוהנר גיאור. צילום: יובל יוסף