מדי שנה כ-1500 זוגות בישראל חווים לידה שקטה. תחושת האובדן, האבל והאכזבה גרמה לקשר שתיקה ארוך שנים סביב התופעה. מחקרים מראים כי 25% מכלל הנשים שחוו לידה שקטה סובלות מפוסט טראומה, 67% מתוך הנשים יגלו בהמשך תסמיני פוסט טראומה ברמה התת קלינית. בנוסף, כמעט 40% מהזוגות מתגרשים בעקבות כך. 

״בשנים האחרונות הטאבו מתחיל להישבר ואנחנו מזהים היפוך מגמה״, מסבירה אלה נוימן, נשואה ואם לחמישה, אשר מקפידה לציין כי עברה שש לידות בחייה - אחת מתוכן, לידה שקטה עם העוברית שלה ענבר: ״מבדיקת מוניטור שגרתית בקופת החולים במהלך השבוע ה-37 להריון, מצאתי את עצמי בבית החולים עוברת לידה שקטה עם בתי ענבר. בתוך כל הכאוס וההלם הזה נאלצנו להחליט באיזה אופן קוברים את ענבר, והיציאה מבית החולים הייתה אירוע טראומתי בפני עצמו. נכנסנו כמעט שלושה ויצאנו שניים, אבלים ושקופים״, היא מתארת בגילוי לב.״מבחינת העולם נראינו כמו עוד זוג שחולף במסדרונות בית החולים רק שהלב שלנו ידע שאנחנו כרגע יצאנו בידיים ריקות לגמרי. ישנה נטייה לחשוב שהלידה השקטה מסתיימת עם תום הלידה אבל ההתמודדות מתחילה למעשה מרגע ההודעה על כך ולעולם לא נגמרת״.

בעקבות הלידה השקטה שחוותה, נוסדה עמותת ״ניצוצות ענבר״ על ידי האחים צחי וחן נוימן בהובלתה של אלה נוימן שמשמשת כיו״ר העמותה ובניהולה של המנכ״לית יעל ביננפלד, ופועלת כיום ב-14 בתי חולים ברחבי הארץ בכדי לסייע לזוגות להתמודד עם האבל והאובדן כבר מרגע הבשורה. ״מתוך המקום הכואב ביותר שחוויתי, תחושת האובדן והאכזבה, החלטנו לפעול למען העלאת המודעות לתופעה ובכך להנציח את ענבר שלנו בדרך חיה. אותם הזוגות שחוזרים הביתה בידיים ריקות, זקוקים להכוונה וסיוע בנקודת השבר של חייהם״, מסבירה אלה.

יעל ביננפלד מנכ״לית ״ניצוצת ענבר״, נעמה מרקס אבוקסיס רכזת מטפלים, מיה גרונר שמאי מטפלת, ואלה נוימן יו״ר העמותה. צילום: גיא קרן

במסגרת כך, הם מעניקים לזוגות ערכות מיוחדות להתמודדות עם התהליך אשר כוללות את הספר "רסיסים של שקט" שאף תורגם לאנגלית וערבית מתוך הבנה ששפת הכאב היא בינלאומית, ומעניק כלים להתמודדות עם המשפחות. בערכה גם מחברת ועט לכתיבה אישית – על מנת לפרוק את התחושות והרגשות, יחד עם שובר זוגי מפנק לחיזוק הזוגיות ולמתן תוקף לחיים, והספר ״בכיתי כי חיכיתי״ מאת סיגל לבסקי, לתיווך המקרה לילדים שחיכו וציפו לאח החדש בבית. כמו כן, הם מעניקים ליווי רגשי ראשוני על ידי מטפלים שעברו לידה שקטה עד המעבר לטיפול בקהילה. בנוסף, הם מעבירים לאנשי סגל, צוותים רפואיים, עובדים סוציאליים ומתנדבים הפועלים מעומק ליבם בתחום, סדנאות אוורור בכדי לא להישאר עם הטראומה המשנית שלהם. 

כחלק מהפעילות להעלאת המודעות ללידה השקטה, נרתם הזמר ישי ריבו, חבר אישי של מייסדי ״ניצוצות ענבר״, והקדיש את השיר ״הלב שלי״ בביצוע מרגש להורים שעברו את החוויה הקשה וחזרו הביתה בידיים ריקות. כך אמר ישי ריבו בכנס של העמותה שנערך בסוף השבוע האחרון: "אני מכיר את האחים צחי וחן נוימן כבר כמה שנים טובות, והם שני אנשים שהם פשוט כולם לב. בכל פעם שאני נפגש איתם אני נפעם, ויוצא עם תובנות חזקות ומשמעותיות לחיים. נחשפתי לפעילות המדהימה שלהם בניצוצות ענבר, שם הם מעלים את המודעות ללידה שקטה, כי פחות נותנים על זה את הזרקור. לא קל להתמודד עם הכאב והאובדן אבל באומץ לב ובנחישות הם לקחו את זה ונתנו מענה לאותן המשפחות בתמיכה שהיא הכרחית וחשובה״.

המספרים לא נתפסים אבל מודעות לכלים שעומדים לרשות מי שעוברות ועוברים לידה שקטה יכולים לשנות את המשך חייהם. אל תהססו לפנות ל''ניצוצות ענבר'' כדי לקבל תמיכה או למרכז חוה בבית החולים שיבא שנותן מענה לנשים אחרי אבדן הריון.