לפי סקר שנערך באחרונה על ידי ארגון המיילדות הישראלי, 77% מהנשים לא מודעות כלל לכך שמיילדות הינן בעלות ההכשרה ללוות אותן לכל אורך ההיריון, הלידה ולאחריה. בניגוד לתפיסה הרווחת, תפקידה של המיילדת אינו מתחיל ומסתיים בחדר הלידה. כשש שנות לימוד נדרשות כדי לקבל רישיון מיילדת, במהלכן לומדות המיילדות ללוות ולטפל באישה בצורה מקיפה לכל אורך ההיריון, הלידה וגם אחריה. מדובר במשאב מוכשר וזמין שעל המדינה לאמץ ולעודד, שכן תועלותיו ליולדות הן רבות.

באינסטגרם שלנו כבר ביקרתם? לחצו כאן לעמוד שלנו!

תקופת ההיריון מביאה עמה שינויים רבים, פיזיים ונפשיים כאחד. היולדת זקוקה בתקופה הזו, יותר מבכל תקופה אחרת לליווי של אשת מקצוע המכירה את החששות ואת דרכי ההתמודדות עימן. ארגון הבריאות העולמי ממליץ על מודל ליווי היריון על ידי מיילדת. מחקרים מראים כי ליווי רציף על ידי מיילדת מתחילת ההיריון, מפחית באופן משמעותי את הסיכונים הפיזיים והנפשיים ומשפר דרמטית את חווית הלידה ותוצאותיה.

חוויית הלידה יכולה להיות טובה ומעצימה, אך לעיתים גם טראומטית וקשה. ישראל נמצאת בראש מדינות ה-OECD עם כ-3 לידות לאשה ועל כן ראוי וצריך שנשים את הנשים בראש ולתת להן, לכולן, ללא הבדל מגזר ומעמד כלכלי את הטיפול וההכוונה הטובים ביותר. ליווי ההיריון על ידי מיילדות, הינו מודל שמיושם בהצלחה רבה בניו זילנד, בריטניה, פינלנד והולנד לכלל הנשים בהריון. דווקא כמדינה שעדיין רואה ערך רב בפריון ובילודה, עלינו להוביל גם בתחום הדאגה ליולדת, לטובתה ולבריאותה.

פערי הבריאות בישראל מתבטאים בוויתור על טיפולים ובתת שימוש ברפואה מונעת, מה שבסופו של דבר לא רק שפוגע במטופלים, אלא מטיל עומס נוסף על מערכת הבריאות שנאלצת להתמודד עם ההשלכות. בעיות אלו מקבלות משנה תוקף בכל הקשור להיריון ולידה. אמנם היריון אינו מחלה אך זו תקופה בה האישה נדרשת להגיע לבדיקות רבות, והזדמנות לאיתור וטיפול בבעיות בריאותיות פיזיות ונפשיות כאחד. קושי בקביעת תורים לרופא/ת נשים, חוסר הכנה, התמקדות בבדיקות הפיזיות וחוסר מענה לבעיות נפשיות שלעיתים מועצמות בתקופת ההיריון, עלולים להביא לידי כך שנשים רבות יוצאות מהלידה בחוויית תסכול וכאב פיזי ונפשי.

לאחרונה החלו שירותי בריאות "כללית" ו"מכבי" בפיילוט של ליווי הריון על ידי מיילדת במטרה לאפשר שירות מותאם אישית ונגיש לכל אישה הרה. במסגרתו זוכות היולדות לליווי רציף של מיילדות, לאורך כל תקופת ההיריון וגם לאחריה. נשים מדווחות שבהריונות בהן זכו לליווי רציף על ידי מיילדת הן הגיעו מוכנות ללידה, ידעו למה לצפות וקיבלו כלים להתמודד על האתגרים שמביאה עימה תקופת ההיריון וראשית ההורות. הפיילוט מקבל משובים מצוינים לפיהם המיילדת הייתה כתובת מקצועית לכל שאלה שעלתה מצד היולדת ודמות לשיתוף בבעיות רגשיות ואינטימיות. אנו מחויבות לקדם את המודעות ולדאוג להרחבת הפיילוט לכלל הנשים, בכל קופות החולים.

אביטל ישראלי, מיילדת בפיילוט של מכבי, מספרת כי "ליווי הריון על ידי מיילדת צריך להיות מובן מאליו, מהתחלת המסע המרגש ועד לרגע הלידה והכרת התוספת החדשה של המשפחה. מתן כלים, ידע וליווי אמתי ומקצועי של מיילדת חשוב הן ליולדת ולמשפחתה והן למיילדת שמעניקה מעצמה ונותנת תמיכה בכל שלבי ההיריון והלידה. תהליך ודרך כנה ומרגשת לכל הצדדים המעורבים".

אורנה שוימר, מיילדת בפיילוט של כללית

אורנה שוימר, מיילדת בפיילוט של כללית מוסיפה כי: "ליווי הריון על ידי מיילדת מעניק לאשה ההרה מעטפת כוללנית מקצועית אישית שמשדרגת לה את תחושת הביטחון ותאפשר לה להגיע ללידה ולהורות מוכנה ורגועה יותר. לי בתור מיילדת זה מרחיב ומעמיק את הראיי  המקצועיות והיכולת להעניק מכישוריי באופן רציף כמו שמתבקש ממיילדת מקצועית. מלבד העמקת הניסיון והידע אני רואה בשטח איך זה עובד ומקבלת פידבקים מהיולדות שמרגישות שיש להן עמוד להשען עליו".

כותבת הטור הינה יפעת רובננקו, יו"ר ארגון המיילדות בישראל.

לקבוצת הפייסבוק 'מילה של מיילדת' לחצו כאן