אז מה יש בה באהבה ממבט ראשון שכל כך הרבה ספרים, שירים וסרטים עוסקים בה ונותנים לפעמים את הרושם שאין דבר מלבדה? הפרקטיים יתעקשו שמערכת יחסים צריכה להיבנות לאורך זמן ורגשות מתחזקים עם השנים. הרומנטיקנים והרומנטיקניות ימשיכו לחכות לה, לאחד או לאחת שירטיטו את הלב. אבל יפתיעו המצקצקים והציניים שיגידו שהיא בכלל לא קיימת ושאי אפשר לאהוב מישהו במבט ראשון, אפשר רק להידלק עליו. ייתכן שחלק מהנשים שהתראיינו לכתבה הזו היו מסכימות עם האמירה הזו - עד שפתאום, זה קרה גם להן.

"הוא אמר שהוא לא מעוניין"

טליה אייזנברג (38) מרמת גן התאהבה ממבט ראשון בגדי (41) והיום הם נשואים עם שני בנים.

"האמת, שהפגישה הראשונה שלנו הייתה בנובמבר 2004, ביום שעברתי לגור בתל אביב. גדי היה בריסטה בבר ואיך שהסתכלתי עליו, נלקחתי בשבי, התחלתי איתו והוא לא התייחס אלי בכלל. הוא התעלם ממני, לא הסתכל לכיוון שלי ולא שם עלי. באתי אחרי כמה ימים שוב להתחיל איתו והוא לא היה וכשבאתי לשם בפעם השלישית, המקום נסגר והפך לפיצריה. במשך שנה שלמה הוא היה לי במחשבות".

איך נפגשתם שוב?

"אחרי קרוב לשנה בת דודה שלי אמרה שיש לה מישהו להכיר לי, אמרתי סבבה ופתאום בעלה התקשר ואמר שהוא איתו והם יקפצו. כשהוא בא עם גדי הסתכלתי עליו והייתי בשוק, זה הוא! בעלה לא ידע שהיא מתכננת להכיר בינינו וגדי לא זכר אותי מהבר. כשסיפרתי לו שהתחלתי איתו פעם הוא חשב שזה נורא מצחיק. החלטתי שזהו, הפעם אני לא נותנת לו ללכת".

התאהבות ממבט ראשון. גדי וטליה

החלטתי שהפעם אני לא נותנת לו ללכת. טליה וגדי

מה עשית?

"כשהוא אמר שהוא הולך הביתה, התעקשתי להקפיץ אותו. כשאמר שהנה, הגענו והוא ירד ליד הדירה שלו, התעקשתי שייתן לי למצוא חניה, עליתי איתו למעלה לדירה וכשהוא אמר שהוא צריך לטייל עם הכלבה, אמרתי "אני אבוא איתך". גם בכלבה התאהבתי ממבט ראשון. נשארתי אצלו עד הבוקר. הוא לא נגע בי ולא התקרב אלי. בחיים לא הייתי עושה את זה אם זאת לא הייתה אהבה. אני לא מגזימה, זה היה כאילו פגע בי ברק. מהשנייה שראיתי אותו ידעתי שאני אוכל להפוך אותו למאושר".

עדיין מרגישה ככה?

"אנחנו נשואים כבר עשר שנים ואני עדיין מרגישה ככה! התאהבתי בו כשהסתכלתי עליו. עם כל הזמן שאנחנו ביחד זה לא עבר לי. גם אחרי 11 שנה ביחד ושני ילדים - זה הדבר האמיתי".

אבל נראה היה שהוא לחלוטין לא בעניין, שאת רודפת אחרי מישהו שלא רוצה אותך. איך בכל זאת הפכתם לזוג?

"הוא באמת אמר לי שהוא לא מעוניין והייתי מאד עצובה אבל הוא הזמין אותי להיות דייט שלו לאיזו חתונה של חברים. כל הערב הוא דיבר עם מישהי אחרת ואני ישבתי באותו שולחן עם אמא שלו ואחותו. אבל נו, היה אלכוהול ומוזיקה, רקדתי קצת ובסוף אמרתי לו "יאללה, אני הולכת" והוא ענה "תישארי" וזהו, מאז לא הלכתי ממנו ואנחנו יחד".

האמנת באהבה ממבט ראשון?

"פעם נהגתי לומר שיש הידלקות ממבט ראשון וכשזה קרה לחברה שלי חשבתי שזה יעבור לה. לא חשבתי שבאמת יש כזה דבר ושאני אפגוש מישהו, אסתכל עליו, אתאהב בו ונתחתן".

התאהבות ממבט ראשון. גדי, טליה והילדים

נשואים כבר עשר שנים. גדי, טליה והילדים

מה היה בו שהקסים אותך כל כך?

זה שהוא ג'ינג'י! יש לי פטיש לג'ינג'ים. הם אנשים נדירים. אני רוצה להיות עם אנשים ג'ינג'ים, אני רוצה חברים ג'ינג'ים והוא היה ג'ינג'י כל כך יפה. עד היום מתחילות איתו בחורות וגם בחורים ואפילו לידי מרוב שהוא יפה. הוא בכלל לא מודע לקסם שלו אז זה היה הדבר הראשון והעיקרי. גדי פשוט בן אדם מקסים.

"ברגע שהסתכלתי עליה זה היה וואו"

דפנה אבן ליכוב (49) היועצת לקידום מעמד האישה של כפר יונה התאהבה ממבט ראשון במיכל (43) והן יחד כבר שנתיים.

"בתקופה שהייתי סטודנטית בבר אילן הדבר האחרון שהיה לי בראש זה זוגיות. הייתי כל כך עסוקה בלימודים, במשפחה שלי ובעבודה. כן, מדי פעם הייתי מתכתבת עם נשים אבל בזה זה הסתיים כי לא באמת רציתי יחסים. מיכל כתבה לי באיזה יום שישי בצהריים וגם שלחה לי תמונה שלה וראיתי איך היא נראית. גברית.  לא אהבתי ולא התאים לי אז כתבתי לה שלא ושבת שלום וזהו. עזבתי את זה".

המשכתן להתכתב?

"היא הציעה לי בלי קשר לקפוץ אליה להרצליה לראות סרט. ההתכווננות היתה אפלטונית, היא אפילו הזמינה עוד חברה שלה, מישהי שהייתה לה כוונה לשדך לי! אז בסדר, אמרתי לעצמי שנראה סרט בכיף, נכיר כולנו. אפלטוני, כי אמרתי לה שהיא לא מתאימה לי, פסלתי אבל אז הגעתי אליה והיא פתחה לי את הדלת וברגע שהסתכלתי עליה, זה היה וואהו. החיים עשו את כל ההבדל. בחיים לא הרגשתי מה שהרגשתי באותו הרגע. התרסקות. ראיתי רק אותה. משהו מדהים. הרגשתי באותו רגע שקרה לי משהו פיזי בגוף".

התאהבות ממבט ראשון. מיכל ודפנה

בחיים לא הרגשתי מה שהרגשתי באותו הרגע. דפנה ומיכל

אז אני מבינה שלא שודכת לחברה של מיכל?

"אחרי איזה חצי שעה החברה הרגישה מיותרת והלכה. באתי לשם בשישי בצהריים ועד מוצאי שבת לא נפרדנו. דייט מטורף של יומיים. כבר בשישי בערב היא אמרה שהיא רוצה להתחתן איתי".

האמנת שקיימת אהבה ממבט ראשון והיא קוראת באמת?

"הייתי פעם נשואה והתגרשתי ובאמת לא האמנתי. חשבתי שאני חיה באגדה, בסרט. שזה קורה רק באגדות אבל התאהבתי בה ברגע שראיתי אותה. חשבתי שאין דברים כאלו במציאות הרי אני בן אדם רציונאלי אבל הנה, זה קרה לי. אנחנו מגיעות מעולמות שונים והיה לנו את התוכניות שלנו והנה, קרה מה שקרה. אחרי המקרה הזה אני מאמינה גדולה באהבה".

"הוא היה חתיך, בלונדיני ומושלם"

אלירז פיין (24) מיצהר, נשואה זה ארבע וחצי שנים לשמוליק (22) ולהם שני ילדים.

"שנינו היינו חברים ב"נוער הגבעות". שמוליק היה בן שמונה עשרה באמצע כיתה י"ב שלו ואני אחרי שירות לאומי ולמדתי תקשורת בירושלים. היינו במאחזים מאד דוסיים, אמנם דתי לאומי אבל לקחו את זה קדימה מבחינה דתית ואידיאולוגית כך שלא מדברים בין בנים בנות ואין סתם שיחה. יצאתי לשידוכים ובאמת נפגשתי עם הרבה אבל מהרגע הראשון שראיתי אותו לא רציתי לצאת יותר עם אף אחד. הוא היה חתיך בלונדיני ומושלם".

התאהבות ממבט ראשון. אלירז פיין ובעלה

התארסנו אחרי שבועיים. אלירז פיין ובעלה שמוליק

אז אם לא מדברים בנים בנות, איך מצליחים להכיר?

"ארגנתי קניות של אוכל לגבעה והיה צריך שמישהו יסחב אז היה צריך לתת את הטלפון שלי לאחד הבנים. שמוליק קפץ על המציאה וקיבל את הטלפון שלי, בא ולקח את הדברים הכבדים, אבל מעבר לזה, לא היה שום שיחה, כלום. פתאום, חודש אחרי, קיבלתי טלפון ממנו. הוא התקשר, פתח את הלב ודיבר על דברים אישיים... אמר שהוא עוזב את הישיבה ועובר ליצהר וגם שבסוף השנה הוא מתחתן. מתוך נימוס שאלתי "עם מי?" והוא ענה "איתך".

היה לו הרבה אומץ!

"התארסנו אחרי שבועיים אבל חשבנו שההורים שלי יחטפו התקף לב אז סיפרנו להם רק חודש אחר כך. האמת שאני לא האמנתי באהבה ממבט ראשון ולדתיים מאד ברור שצריך קודם לוודא שיש ערכים כמו שלך וצפי משותף ופחות מייחסים מקום לאהבה. אומרים אצלנו שאהבה ממבט ראשון מתפרקת ממבט שני, אז זה היה ממש שוק. רק אחרי שנה וחצי שהיינו נשואים, סיפרנו לאבא שלי מה קרה והוא אמר שאם הוא היה יודע הוא לא היה נותן לנו רשות להתחתן מרוב שזה דבר חסר אחריות".

התאהבות ממבט ראשון. אלירז פיין, בעלה והילדים

לא האמנתי באהבה ממבט ראשון. אלירז פיין, בעלה שמוליק והילדים

היום ההורים תומכים?

"אבא שלי מבסוט מכמה שבעלי עושה אותי מאושרת, נותן לי אמונה, הוא גבר מדהים והוא עושה אותי בן אדם טוב יותר. גם בחלומות שלי לא חשבתי שזה יהיה עד כדי כך. אמא של שמוליק קיבלה את זה כי גם אצלה זה היה אהבה ממבט ראשון. חמותי אישה מדהימה. אני מעריצה אותה".

אז אהבה ממבט ראשון לא מתפרקת ממבט שני?

"היום אני מאמינה בה עד כדי כך שלא אתן לילדים שלי להתחתן בלי פרפרים בבטן. צריך גם היגיון אבל גם פרפרים. בעלי שם עבורי בכל מצב, גם ברגעים הכי קשים. איבדנו את דפנה מאיר שליוותה אותנו בטיפולי הפוריות. את הרב מיקי מרק שהוא חבר של המשפחה. מישהו שאני לא קראתי לו "הרב", שקראתי לו "מיקי". שמוליק תמיד שם איתי. אני מאחלת אותו לכל אישה כי הוא באמת גבר מדהים. אהבה שמחזיקה גם כשלא פשוט זאת מתנה. מתנה נפלאה".