השנה היא 2004. השעה 19:00 בערב ואני בעיצומו של שיעור הכנה לפסיכומטרי במרכז עזריאלי. הטלפון הנייד על שקט והוא מצלצל שוב ושוב, 4 שיחות ברצף מאחותי הגדולה. זה היה הסימן שלנו. ארזתי את החפצים שלי הכי מהר שיכולתי, יצאתי מהר מהכיתה ורצתי לרכב לעוד נסיעה במהירות לא סבירה אליה הביתה. התסריט הזה לא היה זר. שנה קודם נולד הילד שלה, האחיין שלי, במשקל קילו וקצת עם ריאות שבקושי מתפקדות והפסקות נשימה שמגיעות ללא התראה מוקדמת. אחרי חודשים ארוכים הוא שוחרר מבית החולים אבל מאז, אחת לשבועיים-שלושה, מצאנו את עצמנו נכנסים שוב לאשפוז.

הפעם הזו הייתה דומה לאחרות וקצת קיצונית ממנה. כשהגעתי לבית, פשוט לקחנו את הילד וטסנו לבית החולים. נסעתי על 140 בתוך העיר עם ילד בצבעי כחול-סגול במושב האחורי, לא חוויה מלבבת במיוחד. כשהגענו השומר בכניסה מיד הרים את השער (ככה זה כשאתה בן בית בבית חולים), משם למיון, משם מהר מאוד לטיפול נמרץ. הילד הוכנס לטיפול עם אמא שלו ואני התיישבתי על הספסל מחוץ לטיפול הנמרץ להמתין. תפסתי את הראש בידיים, הסדרתי נשימה והשתדלתי לא לבכות.

ואז ראיתי אותו. כלומר, הבחנתי בקיומו של בחור לבוש מדי מאבטח של בית החולים. הבחנתי בקיום שלו כמו שהבחנתי בקיום של מכונת השתייה שהייתה שם. הוא פשוט היה עוד פרט בנוף. הראש שלי היה בתוך מחלקת טיפול נמרץ, הלב שלי היה בתוך מחלקת טיפול נמרץ. רק הגוף שלי היה מחוצה לה.

מקומות לא שגרתיים להתחיל בהם עם נשים

הוא פשוט היה עוד פרט בנוף. צילום אילוסטרציה: shutterstock

 אבל הוא לא הבחין בזה. או שהבחין אבל זה לא עניין אותו. הוא שאל אותי כמה שאלות, עליהן עניתי בלקוניות ובמבט אטום ואז הוא אמר "תגידי, כשאת לא יושבת מחוץ לחדר טיפול נמרץ, איפה את יושבת?"

 לקח לי המון זמן, באופן יחסי, להבין שהוא מתחיל איתי. אם הוא היה שואל את כל השאלות ששאל בפאב או בבית קפה או בישיבה על הדשא באוניברסיטה הייתי מבינה מיד אבל באותו הרגע, כשאחד האנשים הכי חשובים לי בעולם מפרפר בין חיים למוות, לא הבנתי כלום. לא ראיתי כלום. לא עשיתי את הקישורים הכי בסיסיים. ההתחלה הזו ככל הנראה לא נכנסת תחת הקטגוריה של "הטרדה" אבל היא בהחלט נופלת לקטגוריה אחרת שנקראת "העדר טקט ושיקול דעת".

 בין הלוויה לטיפול רפואי

עם שעות עבודה ארוכות מאוד וכניסתם של אתרי ההיכרויות לחיינו, כבר הרבה יותר קשה לפגוש בן זוג פוטנציאלי בחיים האמיתיים. אבל לא, זה לא אומר שכל מקום הוא כר ראוי ולגיטימי להתחיל עם אדם אחר. למרבה הצער, תמיד יהיו אנשים מסוימים – קראו להם להוטים או נואשים או סתם נעדרי שיקול דעת בסיסי - שיפרו את כל הכללים הלא כתובים ויאפשרו לעצמם לנסות את מזלם בסיטואציה ובמקום הכי לא מתאים שאפשר.

 בשרשור מרתק ברשת החברתית Reddit נשים שיתפו מה הם המקומות הכי גרועים בהם התחילו איתן. הראשון, והשכיח ביותר, הוא התחלה בלוויה. ברצינות:

 "בהלוויה של סבא שלי, הלכנו ברגל חזרה אל המכונית של אמא שלי, הפרצוף שלי עדיין נפוח מדמעות וממש איזה מקורב של המשפחה שהכרתי באופן שטחי ביותר חשב שזה בדיוק המקום והזמן לספר לי איך הוא מרגיש לגביי ולשאול אותי האם אני מעוניינת לצאת איתו לארוחת ערב", סיפרה מישהי.

 אחרת סיפרה ששלוש דקות אחרי שהקברן בלוויה של דודה שלה סיים את טקס הקבורה הוא הזמין אותה לדרינק על חשבונו. ההזמנה לוותה בקריצה.

 אין ספק, ערימות של טאקט ושיקול דעת.

 מספר מפתיע של נשים גילו שהתחילו איתן תוך כדי קבלת טיפול רפואי:

 "הגעתי למרפאה בשביל לבצע בדיקת אולטרה-סאונד וגינלי. הבדיקה לא בוצעה על ידי הרופא עצמו אלא על ידי איש צוות רפואי. הוא התחיל איתי מיד בתום הבדיקה. הוא לפחות המתין עד שלבשתי חזרה את המכנסיים. שאל אותי אם אני רוצה לצאת איתו אבל אני בדרך כלל לא לצאת לדייטים עם אנשים שבדקו את הנרתיק שלי קודם. כן, אני יודעת, אני מוזרה", כתבה מישהי.

 אחרת סיפרה בזעזוע: "הרופא שלי - לא האחות, אלא הרופא בכבודו ובעצמו- שאל אותי אם אני מוכנה לצאת איתו לדייט בדיוק כשקיבלתי לידיי את תוצאות בדיקת האיידס שעשיתי עם בן זוגי החדש. הייתי בהלם".

מקומות לא שגרתיים להתחיל בהם עם נשים

לא. לא בכל מקום זה מתאים. צילום אילוסטרציה: shutterstock

 אבל כפי שהתברר לי מקריאה בשרשור, גם הרופאות והאחיות בעצמן לא נמלטות מהתחלות ביזאריות, כפי שתיארה אחות אחת: בזמן משמרת, בדיוק כשאני מרוקנת את שקית הקטטר של מטופל לתוך משתנה, הוא אומר לי  "אני מהמר שיש לך יופי של גוף מתחת לחלוק הזה".

"חולים או בני משפחה שלהם התחילו איתי בזמן שאני מעניקה להם טיפול. אחד אפילו ניסה להתחיל איתי כשהחזקתי פיזית את הזין שלו במשתנה כי הוא לא היה מסוגל לעשות את זה בעצמו", הוסיפה אחות אחרת.

דוגמאות אחרות כוללות מורים מפחידים, חברים של הבעל או בן הזוג ונהגים.

אולם "ההתחלה" המדאיגה והקשה לעיכול מכולן שייכת לאלה שעוקבים אחרי נשים במרחב הציבורי.

"הייתי בת 20, צעדתי חזרה לדירה שלי עם אוכל סיני, וגבר שנראה בסוף שנות ה -50 התחיל ללכת לידי. היה חשוך, הוא הריח נורא, והוא כל הזמן ביקש ממני לבוא לישון איתו בדירה שהוא שכר".

אחרת שיתפה בחוויה דומה, "גבר פעם עקב אחרי בקניון בין החנויות עד שנכנסתי לחנות הלבשה תחתונה לנשים. זה לא עצר אותו. שם, בעודי מסתכלת על חזיות ותחתונים, הוא התחיל איתי, ביקש את המספר שלי, דרש שאצא איתו החוצה וסירב להניח לי עד שנכנסתי לאחד התאים ונעלתי אחרי את הדלת. חיכיתי מלא זמן עד שיצאתי כדי לוודא שהוא כבר לא שם".

לא מעניין אותי שאתה האח התאום והאובד של בראד פיט

קראתי את השרשור הזה ונזכרתי בסטטוס אחד שרץ בפייסבוק מזמן. לא זוכרת את הנוסח המדויק אבל זה היה משהו בסגנון: "ההבדל בין התחלה לגיטימית להטרדה מינית הוא עד כמה הגבר חתיך".

אני זוכרת שלא רק שלא השתעשעתי מהסטטוס המטופש הזה, התעצבנתי ממש ואינפרנדתי את הכותב ואחר כך דנתי ביני לבין עצמי שעות על ההבדל בין הטרדה פוגענית להתחלה לגיטימית.

 

עוד דייט מזעזע: הנקמות הכי יצירתיות של נשים בגברים דוחים ממש

לאחרונה אני נתקלת בתגובות נהדרות ויצירתיות של נשים לגברים שהתנהגו אליהן דוחה בדייטים. משום מה, אני עצמי לא הצלחתי להגיב ככה מעולם

לטור הקודם ב'אלנבי פינת יהודה הלוי'

 

לא, ההבדל בין הטרדה להתחלה לא קשור למראה החיצוני של המתחיל/מטריד. הוא קשור לבחירת המילים, לסיטואציה, ליחסים בין שני הצדדים וליכולת לקבל סירוב. נניח לזה שלהטרדה מינית יש סעיפים מפורטים מספיק בחוק הישראלי, גם אם אתה התאום האובד של בראד פיט, כשתצרח לי מהאוטו "וואי וואי, כוסית של העולם, מאיפה לא הייתי מביא בך" (סיפור אמיתי, כמובן) אתה מטריד. נקודה.

אם אתה המפקד הישיר שלי בצבא, הבוס שלי שאחראי על הכסף שמאכיל אותי במהלך החודש או המרצה שלי באוניברסיטה שכל הקריירה האקדמית שלי מונחת בידיו ואתה "מתחיל" איתי, אתה לחלוטין מטריד אותי ולחלוטין עובר על החוק. כן, גם אם אתה בוס/מפקד/מרצה חתיך לתפארת מדינת ישראל.

אם אני קוברת כרגע חבר ונראה לך שזה זמן מתאים להציע לי לבוא איתך לסרט, אתה לא בהכרח מטריד אבל אתה בהחלט אידיוט גמור. סביר להניח שאבחין בזה למרות האבל. אם אתה מעניק לי איזשהו טיפול רפואי ומוצא לנכון להתייחס לגוף שלי בכל דרך שהיא איננה מקצועית-רפואית גרידא מעניין לי את לחי שמאל של העכוז שאתה נראה נהדר ונראה שיש לך קוביות מתחת לחלוק. הסיטואציה היא שאני מטופלת – ברגע חלש וחשוף מולך – ואתה המטפל. אל תציע לי אהבה או סקס או מחמאות סרק. תציע לי טיפול רפואי.

ובכלל, אם אתה בתפקיד מולי- רופא שמטפל בי, שוטר שלוקח ממני תלונה, פסיכולוג שמייעץ לי, נהג מונית במהלך נסיעה כשההגה בידיים שלו ואני די "כלואה" במונית שלו ולא יכולה לצאת ממנה כשבא לי, כל אדם שאני מקיימת איתו התקשרות כי אני תלויה בו באיזשהו אופן –פשוט אל "תתחיל" איתי. הכלל הזה תקף לאנשים יפים ולאנשים יפים פחות, יש?

אור סופר. אלנבי פינת יהודה הלוי

אהבה יכולה להגיע בכל מקום. כן, שמעתי. אור סופר. צילום: אלעד אקרמן

 אני כבר רואה את זה מגיע. אני רואה את המגיבה עם הנפש הרומנטית שתספר על איך בחור מתולתל עם חיוך של מיליון דולר התחיל איתה בשבעה של אבא שלה ולמרות הכאב והצער היא מצאה את עצמה צוללת לזרועותיה כי החיים חייבים להימשך, או את זו שתספר איך מבטה הצטלב עם זה של הרופא תכול העיניים שבדיוק עשה לה חוקן ואיך, למרות הסיטואציה המביכה והתנדנדות בין הטרדה להתחלה יצא מזה רומן סוער שהבשיל ל-12 שנות זוגיות, ילד, ילדה, כלבה, חתול ובית במושב.

 בסדר, שמעתי.

 אהבה יכולה להגיע בכל מקום, גם במקומות שהכי לא ציפינו לה ועדיין. ישנם מקומות וסיטואציות בהם בעיניי פשוט אין מקום להתחלה רומנטית וכן, אני לגמרי מוכנה לוותר על הסיכוי המזערי, הקלוש, הזעיר, שאאבד את אהבת חיי בגלל הנוקשות שלי בעניין. אם הייתי יכולה פשוט לאסור התחלות מהסוג הזה, הייתי קופצת על המציאה. 0.01% שאיבדתי אהבה או סקס משובח. 99.9% שאיבדתי הרבה מאוד הטרדות ורגעי מבוכה. עשינו עסק.

 זה מזכיר לי את הסיפור של הסטודנטית למשפטים שממש ממש אוהבת סקס עם גברים זרים ומממנת את לימודי התואר שלה בזנות. אני לא יודעת אם היא באמת קיימת אבל רק לצורך הדיון, אני אניח שכן. ככל הנראה, בין המיליארדים שמסתובבות בעולם יש אחת שמממנת את התואר שלה באמצעות זנות ומרגישה עם זה לגמרי סבבה ומי אני שאגיד לה מה לעשות עם הגוף שלה ואיך לממן את התואר שלה וזכות האישה על גופה ויופי לה וכו'.

רק שלצד הסטודנטית הזו שלכאורה קיימת יש עובדות בשטח לפיהן 90% מהנשים בזנות הן קרבנות של אונס, גילוי עריות, אלימות קשה והזנחה פושעת.

כשמדברים על זנות כתופעה, יש להתייחס לרוב המוחץ ולא לשולי ולזניח. הכלל הזה נכון לגבי כל תופעה, גם לגבי לגיטימי ולא לגיטימי כשמתחילים עם בני אדם אחרים. לא מעניין אותי שאיפשהו בחדרה ובשטוקהולם, האחות התאהבה במטופל, הגבר גס הרוח וחסר הטקט שהתחיל בלוויה התגלה כעלם חמודות והשוטר שלקח תלונה מאישה נסערת הפך ברבות הימים לבעל. לא מעניין אותי שיש גם גברים עם שיקול דעת הגיוני ובריא שהצליחו להתחיל בעדינות המרבית עם אישה גם בסיטואציות מורכבות למדי וקיבלו "אני לא מעוניינת" בנועם ובהבנה.

מעניינים אותי הרבה יותר כל המקרים - ככל הנראה 99% מהם – בהם ההתחלה הזו הייתה לא נעימה ופוגענית ומעוררת דחייה וחוסר אונים. כן, יותר מעניינים אותי המקרים בהם ההתחלה הזו הייתה הטרדה לכל דבר ועניין.

לעמוד הפייסבוק של אור סופר

לטור הקודם במדור