מגיל צעיר ממלאים את ראשנו באגדות על נסיכות שקפצות על הסוס הלבן ודוהרות איתם יחד אל חיים של אושר ועושר בטירה, מגובים בכמה צאצאים מתוקים שקיבלו ברכה מהפיות (ושהגיעו מחסידות, כמובן).במציאות, הרבה פעמים הסוס מוחלף בסוסיתא מקרטעת, הטירה בדירת חדר וחצי, והנסיך? ובכן, הנסיך לפעמים מכוון את ה- Waze בכיוון הלא נכון ופשוט לא מגיע.

 

"הנורמה" החברתית השמרנית הרווחת בכל הקשור למשפחה היא התא הגרעיני הקלאסי: אבא, אמא ילדים. אומנם בשנים האחרונות נושבות להן רוחות קלות (מדי?) של קבלת מסגרות משפחתיות אלטרנטיביות: זוגות גאים, משפחות חד הוריות, הסכמי הורות משותפת וכיו"ב, אך עדיין קשה לומר כי המסגרות האלו מתקבלות בהבנה.

 

ועדיין, למרות הקשיים, למרות הביקורות, למרות הידיעה שהן בועטות במסגרת החברתית המקובלת, נשים רבות בוחרות להביא ילדים לעולם לבדן ולגדלם כאימהות חד הוריות. הן לא עושות את זה מתוך תחושת מסכנות או נואשות, אלא להיפך - הן מרגישות חזקות מספיק כדי להביט בעיניים של כל אותן נשמות המצקצקות על הקשיים הצפויים להן ולילדים שלהן, לחייך ולומר בבטיחון מלא: "עשיתי את זה בדרך שלי".

 

גם סלביות לא מעטות, כאלו שהעולם בטוח שאין להם שום קושי למצוא לעצמן זיווג הגון ולייצר מסגרת משפחתית "רגילה" ופוטוגנית, בחרו בשנים האחרונות להביא ולגדל ילדים לבדן. כידוע, שרית חדד הצטרפה אל הקבוצה הזו ממש לאחרונה, והנה עוד כמה מהבולטות שבהן:

 

שרית חדד

זוכרים איך שרית שרה פעם "שמע ישראל אלוקי אתה הכל יכול"? אז יש לא מעט אנשים שהיו רוצים לשאול אותו: 'דיר גוד, מיהו האב המסתורי של הצאצאית?'. זהותו של האב כנראה לעולם תישאר עלומה (ולא, בניגוד לשמועות שהציפו את הרשת, ממש לא מדובר באייל גולן), אך לא אחת כמו חדד תיתן לשמועות, לביקורות ולנשמות הטובות למחוק את החיוך מפניה, או לגרום לה לקרון פחות. כנראה שהלבד כלל לא מפחיד את חדד, שמתעתדת לגדל את נויה הקטנה כאם חד הורית, ונרגשת מאוד מהחוויה הצפויה לה למרות כל הקשיים. או כפי שהיא אמרה עוד לפני הלידה: "אני סקרנית לגבי האימהות, לא לחוצה, נותנת לזה להתבשל, מאוד נרגשת".

תמונה: אינסטגרם

תמונה: אינסטגרם

 

נטלי דדון

במקרה של דדון, הסטטוס של אם יחידנית לא היה משהו שתכננה. דדון מצאה עצמה בהריון לא מתוכנן ממי שהיה בן זוגה, וכשזה סירב להכיר באבהותו החליטה ללדת את הילד שגדל בבטנה ולגדלו כאם יחידנית. בעשרת החודשים הראשונים לחייו של ריף רפאל דדון, אביו (שזהותו נותרה עלומה לציבור הרחב), לא היה בתמונה, ודדון אף כינתה את עצמה "אמבאבא" וגידלה את הצאצא המתוק שלה לבדה. בחודשים האחרונים האב החליט לחדש את הקשר, אך ריף רפאל ואמו ממשיכים לתפקד במרבית הזמן כיחידה דו משפחתית יפה ופוטוגנית במיוחד, גם כשקשה. "היו רגעים של די לא רוצה, בכי של מה אני עושה ואת לא רואה את היום למחרת אבל זה רגעים שמהר מאוד עוברים", סיפרה דדון בראיון לתוכנית "אנשים". "כל פעם שבא לי לצעוק על מישהו, לבוא בטענות ולצרוח על העולם אני אומרת, 'תנשמי, את בחרת בזה. תעשי את זה הכי טוב שאת יכולה".

 

תמונה: אינסטגרם

תמונה: אינסטגרם

 

סנדרה בולוק

השחקנית זוכת האוסקר היא אם חד הורית ללואיס בן השבע ולילה בת החמש. את לואיס, בנה הבכור, בולוק אימצה עוד בתקופה בה הייתה נשואה לג'סי ג'יימס ממנו התגרשה לאחר שבגד בה. טיפולי הפוריות שעברה בתקופת נישואיה לא צלחו, ובליבה גמלה ההחלטה להפוך לאם לא משנה מה ובאיזו מסגרת, וכך אכן היה. "להיות אמא יחידנית זה מפתיע. בעיקר מדהימה אותי העובדה שאני מסוגלת לחיות עם שלוש שעות שינה בלילה", סיפרה על חווית ההורות. "אין שום דבר קשה בלהיות אמא של לואיס ובלאהוב אותו. בעיקר לא אחרי ששנים חשבתי שכבר לא יהיה לי העונג לשמוע מישהו קורא לי 'אמא'"

 

תמונה: Shutterstock

תמונה: Shutterstock

 

שריל קרואו

הזמרת המצליחה, שהייתה מאורסת בעבר לרוכב האופניים המושמץ לאנס ארמסטרונג, החליטה לאמץ ילד לבדה לאחר שנאבקה בהצלחה בסרטן השד. ב-2007 אימצה את בנה הבכור וויאט וב-2010 הצטרף אליו אח מאומץ נוסף בשם לוי. "משפחה זה לא תמיד - בחור פוגש בחורה, מתאהבים, מתחתנים ועושים ילד", סיפרה קרואו בראיון. "יש הרבה אפשרויות אחרות. תמיד ידעתי שאני רוצה להיות אמא, וזה רק היה עניין של תזמון, של למצוא את הרגע הנכון. עברתי פרידה כואבת מבן זוג אהוב, ואז תקף אותי סרטן, ואחרי כל זה הרגשתי פתאום דחיפות עצומה להביא ילדים ולהקים לי משפחה. היה לי קשה לוותר על החלום של אבא-אמא-ילד, אבל ברגע שהתחלתי ללכת במסלול של האימוץ, חלום חדש נולד".

תמונה: Shutterstock

תמונה: Shutterstock

 

מיני דרייבר

השחקנית המפורסמת שהייתה מועמדת לפרס האוסקר על תפקידה המצוין בסרט "סיפורו של וויל האנטינג", הפתיעה את העולם כשב-2008 הביאה לעולם בן בשם הנרי סטורי דרייבר. במשך שנים סירבה לחשוף את זהותו של האב, אך ב- 2012 הסוד התגלה: הנרי נולד כתוצאה מרומן קצר שדרייבר ניהלה עם תסריטיאי על סט הסדרה שלה "The Riches" בשם טימות'י ג'יי ליאה. למרות שבשנים האחרונות האב מעורב יותר בגידולו של הנרי, דרייבר מדגישה בכל ראיון שהיא מאושרת מהחלטתה להפוך לאם חד הורית, גם כשהמצב קשה: "להתמודד עם תינוק קטן זה שונה מאוד מאשר להתמודד עם ילדיך כשהם כבר בוגרים. החלטתי להפסיק לחכות לגבר, ואני מאוד מאושרת מזה".

תמונה: Shutterstock

תמונה: Shutterstock

 

שרליז ת'רון

השחקנית הדרום אפריקאית זוכת האוסקר, החליטה לא לחכות לנסיך על הסוס הלבן כדי להקים משפחה. אחרי מספר רומנים, כולל כזה מתוקשר היטב עם השחקן שון פן שאף כלל אירוסים, ת'רון החליטה להפוך לאם חד הורית. ב-2012 אימצה את בנה הבכור ג'קסון וב-2015 את ביתה אוגוסט. "השתוקקתי לאימהות, והשקעתי את כל כולי בזה. זה לא קל לאמץ, גם לא כשאת סלבית", סיפרה בראיון. "כשהחזקתי את הילדים שלי בזרועותיי, הייתי מאושרת יותר מכפי שאי פעם חשבתי שאוכל להיות. היום אימהות עבורי היא מקור לאושר מדי יום. זה משהו חזק יותר מכל דבר אחר".

תמונה: Shutterstock

תמונה: Shutterstock

 

ג'נוארי ג'ונס

שחקנית "מד מן" נחשבת לנסיכת הקרח, אבל ככל שזה נוגע לאימהות, היא מודה שהיא רכרוכית. ב-2011 הביאה לעולם את בנה זאנדר דיין ומאז היא שומרת בסוד על זהות אביו. "אני לא רוצה להיות השוטרת הרעה", סיפרה על האופן בו היא מגדלת את בנה כאם חד הורית. "אני רוצה שהוא יכבד אותי. אני אדם נורא לא בוגר רגשית. אני שחקנית למען השם. אני מתנהגת כמו ילדה כל הזמן".

 

תמונה: Shutterstock

תמונה: Shutterstock