אם אי פעם חששתם שהקריירה שלכם עלולה לפגוע בזוגיות שלכם, לא בטוח שתוצאות המחקר הזה יעודדו אתכם. זאת אומרת, תלוי במה בחרתם לעסוק. ידוע שכ-42% מכלל הזוגות הנשואים מתגרשים בסוף, מתוכם כ-34% לפני שהגיעו ליום הנישואין ה-20 שלהם, אך מסתבר שיש מקצועות בהם הסיכויים שלכם להתגרש עולים משמעותית.

אתר Zippia העוסק בקריירה ותעסוקה בדק נתוני מפקד אוכלוסין אמריקאים והגיע למסקנות חותכות בנוגע למקצועות בהם לאנשים עד גיל 30 יש סיכוי גבוה יותר להתגרש. אלה מסקנותיו הבולטות.

המקצועות שמסכנים אותך יותר בגירושין

המקצועות שמסכנים אותך יותר בגירושין. צילום: Shutterstock

 

אלו שבחרו בקריירה צבאית כמפקדים מהדרג הגבוה ביותר הגיעו למקום הראשון והמפוקפק, עם 30% שהתגרשו לפני גיל 30. אחריהם, בפער ניכר, נמצא כי בקרב העוסקים בתחומי לוגיסטיקה ובקרב טכנאים כ-17% התגרשו לפני גיל 30. בקרב טכנאים בתחום הכימיה, בעוסקים בתחום המטבחנות והמסעדנות, מטפלים בבעלי חיים, מהנדסים טכנולוגיים, סייענים רפואיים ונגרים, הנתון עומד על בין 14%-13%.

התחום הצבאי לא קטף רק את המקום הראשון. המחקר מצא כי מתוך 10 העבודות בהן נמצאו האחוזים הגבוהים ביותר של גרושים לפני גיל 30, שלוש הן בתחום הצבאי בדרגים שונים. גם מהנדסים ואנשים בתחומים טכניים משדות תעסוקה שונים מככבים ברשימה, והעוסקי בתחומי הרפואה והבריאות לצידם.

אותו מחקר חושף כי בקרב העוסקים ברפואת שיניים, בעבודות דתיות וקלינאי תקשורת נמצא האחוז הנמוך ביותר של גרושים לפני גיל 30. גם בקרב צלמי הטלוויזיה והקולנוע נרשמו אחוזים נמוכים במיוחד של גירושין בגילאים אלו.

לאנשי צבא יש סיכוי גבוה במיוחד להתגרש. צילום: Shutterstock

לאנשי צבא יש סיכוי גבוה במיוחד להתגרש. צילום: Shutterstock

 

מחקר אחר שפורסם בשנה החולפת הציג נתונים דומים בנוגע לעוסקים בשירות צבאי פעיל וההשפעות השליליות על חיי הנישואין שלהם. החוקרים במחקר החדש הסבירו את הנתונים הללו בטענות שאנשי צבא עומדים תחת לחץ רב ושהצבא נוטה לגייס אנשים שרגישים מלכתחילה לאי-יציבות כלכלית או רגשית, שני גורמים אשר עלולים לתרום לכשלים בזוגיות. במחקר הקודם נשענו יותר על העובדה שחיילים לעיתים קרובות מוצבים הרחק מביתם לתקופות ארוכות, והראו נתונים לפיהם אחוז הגרושים עולה ככל שחיילים העבירו יותר זמן הרחק מהבית. צריך לקחת בחשבון שמדובר בצבא האמריקאי ושם שירות רחוק מהבית הוא לא בצאלים אלא בעיראק, אבל גם בישראל לא להימצא בבית שבוע, שבועיים או יותר מזה משפיע על הזוגיות. מומחה צבאי בשם ג'ייסי אקהרט אשר עסק בתופעה טען שלמרות הקשיים הרבים בזוגיות במקביל לשירות צבאי, זוגות אשר התהוו בידיעה ובמוכנות לתנאים ולתקופות המרוחקות הרבות, מתגלים כזוגות נשואים יציבים וחזקים ביותר.

הנתונים כנראה ייראו אחרת במידה ומחקר דומה ייערך בישראל, בה הצבא תופס מקום שונה מאשר בארה"ב. אך מה ניתן להסיק מהנתונים שמצאו מעבר לים? האם אלו גורמי לחץ כבדים בעבודה אשר מובילים לאחוזי גירושים גבוהים, או שמא מחויבות גדולה יותר לעבודה? ומה אפשר לעשות כדי לשמר זוגיות גם בצילה של עבודה שדורשת ממך יותר זמן, משאבים ואנרגיות מעבודות אחרות? המחקר אמנם לא מציע תשובות לשאלות האלו, אולם עם יותר ויותר מחקרים שעוסקים בנושא, סביר שבקרוב נשמע גם תשובות מקצועיות.

לתוצאות המלאות של המחקר באתר Zippia