קעקועים זו אומנות. חלק גדול מאלה שחלמו רק על קעקוע אחד גילו מהר מאוד שזה עסק ממכר ופעמים רבות הקעקוע הראשון מוביל לשני והשני לשלישי. חלקנו מקעקעים על עצמנו ציפור או פרפר ואחרים בוחרים בדימויים מורכבים וייחודיים יותר אבל לא משנה באיזה דימוי מדובר, במרבית המקרים הקעקוע הוא בעל משמעות עבור האדם שנושא אותו ולא רק ציור יפה. עכשיו קחו את כל עניין המשמעות ותחברו אותה עם זוגיות וקיבלתם מתכון מסוכן- מה יכול להיות יותר בעל משמעות מלקעקע משהו שמסמל את האדם שאתם אוהבים או את הזוגיות עצמה? זה נועז, זה סקסי, זה סוג של הצהרה ויש שיגידו אף רומנטי.

אבל מה קורה כשהזוגיות מתפרקת? אפילו בתעודת זהות אפשר לשנות סטטוס אחרי שעומדים בתור ארוך, אבל מה עושים עם הקעקועים אחרי שהאהבה נגמרה?

אחד הסיפורים המפורסמים על כיסוי קעקוע שהוקדש לבת זוג הוא הקעקוע שג'וני דפ עשה בזמנו כדי להנציח את אהבתו לווינונה ריידר. על הזרוע שלו הוא כתב “Winona Forever”. לאחר הפרידה הקשה, הוא כיסה את חלקו בציור אחר והשאיר “Wino Forever”.

נכון, יש טכנולוגיות מתקדמות להסרת קעקועים. מדובר בפתרון לא רע עבור אנשים מבוגרים שהחליטו להסיר את הקעקועים הישנים שעשו כשהרגישו חתרנים ובוגרים מאד בגיל 16. יחד עם זאת, מדובר בתהליך מאד יקר, מאוד כואב וגם כזה שעלול להשאיר צלקת על הגוף. אופציה אחרת, שהרוב בוחרים בה היא כיסוי של קעקוע קיים על ידי קעקוע חדש. גם כאן לא מדובר בפתרון אופטימלי – הכיסוי יכול לצאת מאסיבי מדי ולא מושלם. חוץ מזה, גם אם כלפי חוץ לא יראו, אנחנו תמיד נזכור בלב מה פעם היה מקועקע שם.

ברור שמאחורי ההחלטה להנציח את בן או בת הזוג בדיו על הגוף עומדת אהבה גדולה, אולם כשלאהבה הזו פג התוקף צריך להחליט מה עושים עם  התזכורת החיה הזו על הגוף- האם לכסות, להסיר או אולי פשוט להשאיר כמו שזה?

"הוא חלק מחיי ולכן החלטתי שאני לא עושה עם זה כלום"

"יש לי על פרק כף היד קעקוע עם שמו של האקס שלי – אלכס", מספרת דנה גליחנהאוז (37), נשואה, אם לשניים. "עשיתי אותו אחרי שהיינו יחד 5 שנים, בדיוק חזרנו מהפסקה והייתי בפרץ אהבה אדיר. הוא לא עשה איזו מחווה בחזרה, אבל ממש לא היה לי אכפת. אנחנו כבר 10 שנים לא ביחד, פעם חשבתי להוריד או לכסות אותו, אבל בסוף עזבתי את זה, כי כל כיסוי היה נראה מאד מאסיבי ושחור והמיקום הזה בעייתי, כי אני שיננית ועובדת עם הידיים, ולכן חשוב שהן ייראו אסתטיות. כנ"ל לגבי ההסרה, לא רציתי להסתכן בצלקת.

לאקס שלך יש קעקוע עם שמך?

"האמת שאצלו מקועקע על הצלעות שמה של בחורה שהוא היה איתה תקופה ממש קצרה והוא לא עשה איתו שום דבר – גם לו זה לא מפריע. שנינו לוקחים את זה בקלות. הוא גם האבא של בני הגדול וחלק גדול מהחיים שלי. בסופו של דבר הוא משפחה ונמצא ביחסים מאד טובים איתי וגם עם בעלי הנוכחי. עבדתי מאד קשה כדי להגיע למצב הזה, אבל זה לגמרי משתלם".

"הקעקוע המשותף שלנו היה שעון חול ובדיעבד אני מבינה שהזוגיות שלנו הייתה על זמן שאול"

"הרעיון לקעקע את שעון החול הגיע משיחה על מערכת היחסים. ישבנו על גדת נהר הדנובה בבודפשט, דיברנו על קעקוע משותף מזמן, אבל ללא רעיון קונקרטי. התפתחה השיחה על כך שמערכת היחסים זה דבר מורכב ומסובך ואם לא נזהרים, זה נעלם. לשנינו הייתה בעבר פרידה לא פשוטה (שנינו היינו גרושים) וכבר היינו יחד די הרבה זמן. השיחה ההיא קצת הלחיצה אותו והוא אמר שהוא מרגיש שאנחנו מתנהלים על זמן שאול ובסוף ייגמר לנו הזמן. הרגעתי אותו שהאהבה שלנו חזקה מכל הקשיים, שתקשורת וכנות מלאה הם המפתח להצלחה. אם נדבר אחד עם השנייה, נוכל תמיד, אם נרגיש שנגמר הזמן, לעשות שינוי ולהתחיל מחדש".

ומכאן בא הרעיון של שעון החול?

"בדיוק, הרי גם השעון, ברגע שנגמר בו החול, פשוט הופכים לצד שני, עושים שינוי ומקבלים עוד מלא זמן. משם הדרך לקעקוע הייתה קצרה והתבצעה תוך יום".

למה בעורף?

"האמת שבמקרה כי שם מצא חן בעיני (הוא עשה אותו קעקוע במקום אחר), אבל אני מרוצה שיש לי את ה-'חותמת' הזו".

ומה קרה אחר כך?

"נפרדנו אחרי שבעה חודשים. הפרידה נבעה מהרבה סיבות אבל החוט המקשר בין כולן היה העדר תקשורת אמיתית ויכולת שיתוף. זה הוביל לכך שקרו דברים שפירקו הכל. הוא לא תקשר מספיק ולא היה מספיק כן לגבי המאוויים שלו. הוא פירק הכל ושבר לי את הלב. זה היה קשר מורכב מאד ובדיעבד גם מאד מורעל. אבל עוצמתי".

מה עשית עם הקעקוע?

"החלטתי להשאיר אותו. אני נשאלת על זה המון. מבחינתי לא מוחקים פרקים מהחיים ומערכת היחסים שלנו הייתה פרק משמעותי וחשוב שאמנם צילק אותי, אבל גם לימד אותי הרבה על עצמי ולכן לא עלה בדעתי אפילו למחוק אותו. בדיעבד, באמת היינו על זמן שאול והיו לזה סימנים לאורך כל הדרך. אני לא רואה אותו, אבל מודעת היטב לקיומו".

יש לך מושג מה הוא עשה עם הקעקוע שלו?

"שום מושג".

“R is for….”

"לפני 6 שנים הכרתי את ריבה והתאהבתי", נזכרת הדר, בת 43, אמא לשלושה, גרושה, אחרי מספר מערכות יחסים עם נשים. "התאהבתי בה התאהבות מטורפת, מאוד נלהבת והייתי בטוחה שהיא האחת. ה-R על העורף סימל את Riva, כדי שתדע את הנצחיות והטוטליות שלי. ריבה היום לא קימת יותר. במהלך מערכת היחסים שלנו - 5 שנים תמכתי בריבה לצאת מקליפתה ולהפוך למי שהיא עכשיו. היום ריבה היא יריב. היא עברה תהליך שינוי מין והיא טרנס גאה. אז אין ריבה ואנחנו נפרדנו מסיבות לא מגדריות. בהתחלה השארתי את הקעקוע שמסמל בשבילי גם את שם המשפחה של אימי מהבית - ריטרבנד שנכחד מהעולם כי היא בת יחידה להורים שכל משפחתם נספתה בשואה. אבל כשהכרתי את ניצן, בת הזוג הנוכחית שלי, ה-R  הפריעה לי והחלטתי להסתירה בציור שהבת שלי ציירה".

איך הרגשת כשכיסית את הקעקוע?

בדרך כלל הקעקועים לא כואבים לי בכלל, אבל הכיסוי כאב בטירוף. הבנתי שאני מתאבלת על כל מכאובי העבר, על עוגמות הנפש שחוויתי וסוגרת ככה את המעגל. הכיסוי זו הייתה החלטה נכונה בעיני".