"אני נשואה כבר שש שנים ויש לי שתי חברות רווקות שעוד לא בזוגיות", מספרת לי אנה, בת 34. "אני מנסה לעזור להן למצוא אהבה, אבל זה לא תמיד קל. אני מעורבת בחיי האהבה שלהן כי הן רוצות את זה ומספרות לי כמה כבר בא להן להתחתן ולהקים משפחה. הן חשובות לי. אני רוצה להיות שם בשבילן כשהן צריכות אותי, ואני בעיקר אוזן קשבת. הייתי רוצה לשדך להן יותר, ולכל מקום שאני הולכת אני חושבת מי יכול להתאים עבורן, אבל לרוב נוצר מצב שזה מרגיש מאולץ. זה שיש רווק ורווקה זה לא אומר שהם בהכרח יתאימו."

אנה מתארת מצב שמוכר ללא מעט מאיתנו. קבוצת חברות שלא כולן בה נמצאות באותו סטטוס זוגי - חלקן נשואות, חלקן בזוגיות וחלקן סינגליות. הפערים האלה יכולים ליצור מתיחויות, חוסר הבנה או התרחקות, כשיש רגשות של תסכול שנובעים מחוסר הגשמה ולעיתים מהתנשאות, ביקורתיות ושיפוטיות. לעיתים גם מקנאה.

את חושבת שהן מקנאות בך? שיש לך מה שהן רוצות ולא מצליחות.

"נראה לי שבשלב הזה זה עובד לשני הצדדים. מי שרווקה מקנאה בנשואה עם הילדים, ומי שכבר עם ילדים יכולה לרצות חיים של רווקה. את רואה את היציאות והבילויים ובא לך גם."

סטטוס זוגי שונה לא אומר שאתן מפסיקות להיות חברות. צילום: shutterstock

סטטוס זוגי שונה לא אומר שאתן מפסיקות להיות חברות. צילום: shutterstock

בגלל שהנושא הזה יכול להיות רגיש, יש כמה דברים שחשוב להכניס למודעות לפני שיוצאים למסע אחר מציאת בת או בן הזוג המושלמים לסינגלית האהובה עליכן. הנה חמש עצות שיכולות לעזור לכן לעזור להן למצוא זוגיות, שיכולות אחרי הכל גם לחזק מאוד את החברות ביניכן.

1. לשדך להן מישהו מדהים כמותן

כנראה שלא תצליחו למנוע מהחברה הכי טובה שלכן ליפול על דושבאגים מיותרים, אבל בכל הנוגע לבחורים שאתן מציעות – וודאו שלא מדובר בעוד אפס שלא ראוי להן. סדרו להן מישהו שיש לו פוטנציאל לזוגיות, לא מי שלא נראה רציני. איך מוצאים בחורים טובים? אם זה מישהו מהמשרד שלכן, חפשו את האיש הטוב שכולם אוהבים, לאו דווקא את הכי מצליח או הכי חתיך. התמקדו באופי ובאישיות, פחות ברושם וחפשו מישהו שמחפש אהבה וזוגיות גם כן. תחשבו על תכונות האופי החיוביות שמגיעות לחברה הכי טובה שלכן, ואל תתפשרו על פחות.

"יש לי חברות מדהימות ואני מחפשת עבורן את הכי טוב", מוסיפה אנה. "אני בוחנת לפני הכל את האופי ואז חושבת אם מבחינה חיצונית הוא יקלע לטעם שלהן. לא הייתי משדכת לשתיהן את אותו בחור, כלומר לכל אחת יש את הסגנון שלה ואני מתחשבת בזה."

2. תקשיבו יותר ותייעצו פחות

בואו, לחפש אהבה כשאת הרווקה היחידה בחבורה, זה לא להיט בכלל. לכן, בתור חברה טובה, נסי להימנע ממתן עצות שלא לצורך או בשימוש באותן קלישאות שחוקות, הגם שהן נכונות. "יש עוד הרבה דגים בים" או "את מהממת, תהיי את!", אמנם נשמעות טוב, אבל הן לא מה שיעזרו לחברה שלך. אל תשפטי אותה אם היא לא מצליחה לבנות את הזוגיות שהיא רוצה, ותזכרי שלכל אחת יש את השביל שלה. מה שמתאים לך, לא בהכרח מתאים לה. הגישה השיפוטית לאחר דייט או קשר לא מוצלח לא תעזור לחברה שלך, ולכן לפעמים הדבר הכי טוב שאפשר לעשות – הוא לשתוק ולהקשיב. אתן חברות טובות, המשיכו את הגישה החברית גם בתחום הזוגי, אפילו אם קשר שאתן חשבתן שיהיה מצוין עבורן, לא צלח. הנה עוד קלישאה - מה ששלהן שלהן, גם אם אתן הייתן אחראיות להיכרות.

3. הביעו אמפתיה למסע החיפושים

אני לא יודעת כמה זמן אתן לא מחפשות זוגיות, אבל היום המסע למציאת אהבה יכול להיות מאוד מתיש. אפליקציות, חוקי דייטינג חדשים, הרבה מאוד הצעות ומעט מאוד זמן לבחון את כולן כמו שצריך. לפעמים זה מרגיש ממש כמו עבודה נוספת, שכוללת סינון, בחירה, מענה מנומס, קביעת פגישות, תיאומים לוגיסטיים ולכל זה תוסיפו ניהול רגשות. המסע הזה לא פשוט, ובתור חברות טובות חשוב שתדעו כמה זה יכול להיות ארוך ומייגע.

"אני לא רוצה לגרום להן להרגיש שהן מסכנות. גם ככה החברה משדרת להן את זה, והן לא מסכנות. בסופו של דבר כל אחת מוצאת את מי שמתאים לה", מסבירה אנה.

לא קל. והיא צריכה אותך. צילום: shutterstock

לא קל. והיא אולי צריכה אותך. צילום: shutterstock

מה שאתן יכולות לעשות כחברות טובות, זה לוודא שחברותיכן הסינגליות מוצאות זמן לעצמן, וגם נותנות לעצמן הזדמנות אמיתית להתאהב ולהכיר. שהן לא נכנסות לסחרור וללחץ, ולמרות שאתן אוהבות אותן וממש רוצות שהן כבר יתמסדו, יכול להיות שמי שצריכות לומר להן להוריד את הרגל מהגז כשהן מגזימות או מסתחררות מידי - אלו דווקא אתן. אתן חברות אחרי הכל, וזה מה שחברות עושות.

4. תזכירו להן שהן מדהימות

עולם הדייטינג הלא פשוט יכול לגרום לירידה בהערכה העצמית. אלימות בדייטינג שכוללת בין השאר קללות והעלבות - אם בשל סירוב או סיום מערכת יחסים - היא לא דבר שמדברים עליו מספיק. לכן, חשוב שתהיו שם להרים לחברות שלכן כשהן נפגעות ולהזכיר להן שלא כל מכה קטנה בכנף צריכה להזיז להן. כמובן שאם הדבר דורש טיפול, תמיכתן חשובה. הזכירו להן שהערך העצמי שלהן לא מתבסס על מה שגברים אומרים להן. לצאת לדייטים ולשמוע פעם אחר פעם ש"זו לא את, זה אני", יכול להיות פוגע מאוד, ולחזק את חברתך היקרה במחמאות עושה פלאים. עזרי לה להעלות את מצב הרוח והביטחון שוב, מה שגם יגדיל את הסיכוי שלה להכיר אנשים חיוביים ולהתייחס למסע למציאת האהבה כמאתגר ומשמח, ולא כשרשרת כישלונות מייאשים.

5. תעודדו אותן לצאת מהבית

"אני משתדלת לצאת עם החברות הרווקות שלי, אבל לרוב זה לא מתאפשר", מספרת אנה, "עד כמה שהייתי רוצה לבלות איתן יותר, אני לא יכולה. אני לא יכולה לחיות חיי רווקות עם עבודה וילדים. לשמחתי יש להן חברות נוספות, איתן הן יוצאות כדי להכיר גברים. אבל אני תמיד שם עבורן."

אז נכון שכנשואות ואימהות אורח החיים שלכן כולל לא מעט זמן בבית, אבל אתן כאן כדי להזכיר לחברות הסינגליות שלכן לצאת, לפגוש אנשים חדשים ולא להישאר ספונות בבית בגבולות הטינדר. זה שאת בבית לא אומר שגם חברתך צריכה להישאר בבית, ואולי אפילו את יכולה לייצר שידוך חדש – בין חברות סינגליות שאת מכירה, שיכולות ליהנות זו מחברתה של זו, כי אחרי הכל שתיהן חברות שלך, ואולי אחרי הכל זה יהיה השידוך הכי שווה שתעשי. בהצלחה!