שרמוטה זו המילה הכי מעליבה בעולם. מה זה מעליבה, היא דוקרת. תאמינו לי, אני יודעת, כי כינו אותי ככה יותר פעמים ממה שאוכל לזכור. כינו אותי בשם הזה כשהייתי נערה, כינו אותי ככה כשהתבגרתי וגם כשהפכתי לאימא. אפשר לומר בביטחון מלא שמבחינת החברה תמיד הייתי שרמוטה.

מה עשיתי שזיכה אותי בכינוי הזה? שנים רבות חשבתי שעשיתי משהו ויש לי שליטה על האמירה הזאת. אולי הבגדים, אולי התנסויות מיניות במינון חורג, אולי זה בכלל היה האיפור או העקבים. עם השנים, הבנתי שמכנים אותי שרמוטה גם עם חולצה סגורה, גם כשאני מסרבת למין ואפילו סתם כשאני הולכת ברחוב או נוהגת באוטו. עד גיל שלושים בערך, בכל פעם ששמעתי את המילה הזאת, הייתי מרגישה את הדמעות נתקעות לי בגרון וכל הגוף שלי היה מתכווץ.

באותה תקופה בערך, השתתפתי בצעדת השרמוטות השניה בישראל. בעקבות הפרסומים בפייסבוק, מצאתי את עצמי שם. הלכתי לאורך רחוב אבן גבירול בתוך מאות רבות של נשים ולהקת מתופפות וכולנו צועקות שאנחנו שרמוטות. באותו הרגע, כל העוקץ וכל ההשפלה שיש במילה הזאת כאילו התאדו. הנה, אני שרמוטה, ועכשיו מה יש לכם עלי? איזה נשק תכוונו עלי?

נועה זלוטניק בצעדת השרמוטות בשנה שעברה

נועה זלוטניק בצעדת השרמוטות בשנה שעברה

קרה לי שם נס כי הרגשתי לראשונה בחיי שאני לא לבד. הבנתי בלב ובגוף, באיחור נוראי, את כל מה שקרה לי בחיים. יותר ממה שהבנתי את מה שקרה, הבנתי מה לא יקרה לי יותר. אני לא אתכווץ, אני לא איחנק, אני לא איעלב ובטח שאני לא אשתוק. אני לא אתבייש ואני לא אבדוק איפה טעיתי. היום, כשאני שומעת את המילה "שרמוטה", והיא תמיד נאמרת בכוונה מלאה עם כל העסיסיות והאלימות שנלווית לה, אני פשוט כועסת ומבינה שיש עוד הרבה עבודה לפנינו.

בצעדת השרמוטות שהייתה בירושלים בשנה שעברה, חשבתי כמה חבל שלא הייתה צעדת השרמוטות כשהייתי בת 17 וכמה אני מקווה בכל לבי שכשהבת שלי תהיה בת 17, לא יהיה צורך יותר בצעדת השרמוטות כי אלימות מינית על כל צורותיה וגווניה תיעלם מהעולם. אני מרשה לעצמי לקוות ולהמשיך לעבוד קשה בשביל שבעוד עשר שנים, מיניות נשית לא תהיה דבר מאיים שיש להסתיר ולא יביישו נשים על המיניות שלהן.

בימים אלה אנחנו חוגגות את יום העצמאות. "70 שנות", גאווה וציונות. את העצמאות הראשונה שלי חגגתי בצעדת השרמוטות השנייה שם השתחררתי לראשונה מכבלים מסרסים ומנורמות מדכאות. למדתי שם שעצמאות היא להיות ריבונית על הגוף שלך ולבחור, באמת לבחור, עם מי, כמה ומתי בא לך לשכב. עצמאות היא גם להיות משוחררת מניקוד על המיניות שלך כי את לא "חסודה" או "שרמוטה", את רק מה שבא לך להיות וזה יופי. העצמאות בשבילי היא לדעת שאני שרמוטה ולחברה הכללית אין יותר שום נשק עלי.

יום עצמאות שמח.

 

*צעדת השרמוטות ת"א-יפו תתקיים השנה בארבעה במאי- הצטרפו אלינו במחאת ענק נגד אלימות מינית והאשמת הקורבן.

**רוצות לתמוך בהפקת הצעדה? מופע ההתרמה שלנו "רוצה להיות חופשיה" יתקיים ביום שישי הקרוב- כל ההכנסות יוקדשו להפקת הצעדה ולעשיה הפמיניסטית של "כולן".

*** נועה זלוטניק היא חברת צוות ההפקה של צעדת השרמוטות ת"א-יפו