עם פיתוחו של הוויברטור הראשון במאה ה-19, שהומצא אז ככלי עזר לטיפול במחלות פיזיולוגיות, עברו אביזרי המין לא מעט תהפוכות באשר לשימושם ותכליתם. כיום אין זהו סוד שאביזרי מין משמשים כאמצעים המסייעים לעונג עצמי, המכניסים אושר ותענוג מיני לחיים. אך עם זאת עדיין מרבית האנשים סבורים כי השימוש בצעצועי מין צריך להיעשות בסתר, ואפילו יש שטוענים כי השימוש בהם יכול להיתפש כסטייה לכל דבר ועניין. האם גם כיום במאה ה21, הכה הנאורה והכה המתקדמת, קיים קושי כזה או אחר אצל חלקים נרחבים מהאוכלוסייה בישראל, לקבל את העובדה שהשימוש באביזרי מין בקרב נשים וגברים הינה תופעה לגיטימית שנמצאת כיום כמעט בכל בית בישראל?

פגשנו 3 נשים, בנות 27, 46 ו67, שסיפרו לנו על אביזרי המין בחייהן והגענו למסקנה אחת: שאין במה להתבייש. תתפלאו לגלות כמה השימוש באביזרי מין חוצה גילאים, מינים ומגזרים.

ענת שוקרון, בת 46, נשואה ואם ל-1 שעוסקת בתחום החינוך, סיפרה לנו כי השימוש באביזרי מין שינה לחלוטין את החוויה המינית שלה. "תמיד הייתי אישה מאוד מינית, גם בצעירותי, אני חושבת שמין ומיניות הם חלק חשוב ובלתי נפרד מחיינו ויש להם משקל די גדול במערכות היחסים שלנו. 'חדר המיטות' זה המקום לשחרר עכבות, להיות משוחררת, להגשים את הפנטזיות שלי. לפעמים גם לבד. אביזרי המין שינו משמעותית את החוויה המינית שלי, בעיקר בשל העובדה שכמו רוב הנשים, מאוד קשה להגיע לאורגזמה מחדירה בלבד. אביזרי המין למעשה משמשים גם כאביזר להנאה עצמית וגם כאביזר נלווה כאשר אני עם בן זוגי באקט מיני."

באינסטגרם שלנו כבר ביקרתם? לחצו כאן לעמוד שלנו!

ענת שוקרון: "מין ומיניות הם חלק חשוב ובלתי נפרד מחיינו"

מה את חושבת על תחום אביזרי המין בישראל?

"בעיני תחום אביזרי המין והמיניות בכלל בישראל, לוקים בחסר באופן משמעותי. התפיסה פה של מין ואביזרי מין מאוד מעוותת, פרימיטיבית ומיושנת. אין שיח ציבורי בריא על הנושא כמעט בכלל, ותחום אביזרי המין נחשב בארץ לסטייה ולמשהו מאוד 'סליזי'. הרבה נשים מתביישות להודות שהן משתמשות וזקוקות לאביזרי מין כדי להגיע לסיפוק מיני, וגברים רבים פרימיטיביים ומרגישים פגיעה באגו שלהם אם האישה זקוקה "לתגבור" של אביזר מין."

איך התחלת להשתמש באביזרי מין?

"הדבר הגיע למעשה עקב סרטן שד בו חליתי. עברתי ניתוח לכריתה חלקית של השד, כימותרפיה והקרנות, ובתקופת הטיפולים הרגשתי שאיבדתי את הנשיות שלי. השיער נשר והייתי קירחת, החזה השתנה בגלל הניתוח וההקרנות, ונראה זוועה, היה לי יובש נרתיקי איום עקב הכימו, החשק המיני ירד, ולא קיימנו יחסי מין כמעט לחלוטין. הרגשתי גם שבעלי נרתע קצת ממני, ולא רואה בי נשית וסקסית. בקיצור, לא היה פשוט. ובנקודה הזו אביזרי המין נכנסו אצלי לתמונה וממש שימשו ככלי תרפי אצלי. יכולתי להתפרק, לשחרר ולהשתחרר, נפשית ופיזית, מבלי לחשוב איך אני נראית ומצטיירת בעיני בעלי, מבלי להרגיש שאני לא נשית, מבלי לחוש כאב עקב היובש הנרתיקי. גם נשים שעוברות סרטן או כל מחלה קשה אחרת, עדין רוצות להרגיש נשיות, סקסיות ורוצות להגיע לאורגזמה."

ואיך בן הזוג מגיב לשימוש באביזרי מין?

"בן זוגי יחסית די פתוח לעניין אביזרי המין הנשיים. הוא אינו מתנגד לשימוש העצמי שלי בהם או כאשר אנחנו יחד. יש פעמים שאני מרגישה שהוא קצת מתבאס או נרתע מהם ולכן אני משתדלת להיות גם קשובה אליו, ולא לעשות בהם שימוש כשאנחנו יחד אם יש וייב קצת מוזר."

אחת הנשים המפתיעות שפגשנו היא נאווה קרפ, אלמנה, בת 67. "הייתי נשואה 19 שנים, התגרשתי ואחרי זה היה לי בן זוג 4 שנים. רק אז גיליתי את נושא אביזרי המין. היה סקס נפלא. כעבור מספר שנים לאחר שנפרדנו הכרתי את בעלי השני. הסקס היה מצוין. אומנם שורשיי פולניים אבל תמיד אהבתי סקס" היא אומרת בקריצה. 

איך אביזרי המין שנו את חיי המין שלך?

"תחום המיניות לא משפיע על חיי. הוא חלק מחיי. זהו חלק חשוב. אביזרי המין עזרו לי להגיע לאורגזמות חזקות יותר ולהרבה אורגזמות, אחת אחר השנייה."

ואיך בן הזוג שלך הגיב לאביזרי המין בחייך?

"בן זוגי הנוכחי מאוד שמרן. הוא נגד אביזרי מין. איננו חיים יחד, ואני דואגת לעצמי. אינני זקוקה לו. יש לנו סקס פעם בשבוע לפעמים יותר."

נאווה קרפ: "אומנם שורשיי פולניים, אבל תמיד אהבתי סקס"

המטפלת המינית יעל שניר, מטפלת בעיקר בנשים וגברים מהמגזר החרדי ומסבירה ש"יצר המין הוא יצר החיים, וחשק הוא שריר שצריך לאמן - בדיוק כמו ספורט".

אז מה בעצם את יכולה לספר לנו על שימוש באביזרי מין בקרב המגזר החרדי?

"נתחיל מהעובדה שכ30% מהציבור הדתי-חרדי משתמשים באביזרי עונג. נשים מחפשות בעיקר שמנים, ביצים סיניות למיניהן או אביזרים זוגיים, כמו טבעות רטט. גברים מחפשים אביזרים לעינוג האישה. בציבור החרדי יש הבדלים בין הדור הצעיר, בו יש יותר פתיחות, לבין הדור המבוגר, שגם פחות נגיש לאינטרנט. הרבה פעמים ההפניה לקניית אביזרים תעשה ע"י רופא/יועץ זוגי ולא כחיפוש ראשוני של הזוג, והרבה פעמים החשיפה הראשונה של אישה חרדית לאביזרי מין, תהיה דווקא ממקום רפואי תומך. נניח נשים אחרי לידה או עם צניחת רחם. עם הוויברטור למשל, ניתן להם גם לכווץ את שרירי הנרתיק. הם ירוויחו גם תרגיל טוב וגם גירוי מיני."

ואיך בעצם מתבצעת רכישה של אביזרי מין בתוך המגזר?

"לרוב תהיה עדיפות לרכישה באינטרנט או מכירות בבית עם יועצת במקום, כדי לא להסתובב בחנויות, שלא יראו, ועדיפות לאתרים שאין בהם תמונות חושפניות."

מה דעתך על שוק אביזרי המין במגזר החרדי? מה המגמה?

"לדעתי זה שוק שהולך וגדל, הרבה בזכות מודעות של נשים וזוגות לעולם המיני החיצוני. יש את אתר "ואהבתם", שהוא בעצם אתר דתי ליעוץ מיני ואביזרי עונג. זה חלק ממגמת הגדילה."

יעל שניר: "כ30% מהציבור הדתי-חרדי משתמשים באביזרי עונג"

השיח על השימוש באביזרי מין, על מין ועל מיניות נשית בפרט, הוא שיח יותר פתוח בקרב נשים יותר צעירות, אך ניכר שיש פערים בין החברה הישראלית לשאר העולם. מור כהן, בת 27 מתל אביב, מספרת על הפער וההסתכלות הישראלית לנושא אביזרי מין ומתארת אותה כ"די מיושנת". לטעמה "זה לא מפתיע, בגלל התפיסה השמרנית המקיפה אותנו גם בסוגיות שמעבר למיטה. התלות הפטריארכלית מתבטאת בכל רבדי החיים ולכן אני עומלת על הפצת המודעות והצורך המנטלי והפיזי של האישה."

איך זה בעצם בא ליידי ביטוי?

"גדלתי בחדרה, בבית דתי שכמובן לא היה בו שיח מיני מובהק ותפקיד הגבר היה ברור. כיום אני מנהלת סושיאל מדיה ואשת קריאייטיב, ותחום המיניות הוא משהו שאני משוחחת עליו המון, גם ברשתות. באינסטגרם של יש לי הייליטס בשם ״מורגזמה״, בו אני מעודדת שיח מיני פתוח וכנה, מפרספקטיבה נשית בעיקר, אבל גם בנים נוטלים בו חלק כך שהשיח התרחב. אם תסתכלי בביו שלי אני מכנה את עצמי ״קארי בראדשו התימנייה״, ואפשר לומר שסקס והעיר הגדולה בכלל, והטור של בראדשו בפרט, הובילו אותי להתעמק בנושא ולהפוך את הפורמט למעין טור כזה רק בתל אביב."

מור חן: "אני מכנה את עצמי ״קארי בראדשו התימנייה״

מה הייתה ההשפעה של אביזרי מין על החוויה המינית שלך?

"אני חושבת שבעיקר מבחינה רגשית- הרבה פעמים הייתי מתוסכלת מחוויה מינית עם פרטנר שלא הצליח להביא אותי לידי סיפוק, או גם מעצמי, שלא גמרתי מחדירה נגיד, ואז בעזרת אביזרי המין למדתי שאני לא הבעיה, וגם לא הפרטנר, אלא המאמץ הנדרש לשם כך שהושג בעזרתם."

את מכירה נשים נוספות שמשתמשות באביזרי מין?

"מכירה, ומכירה גם כאלה שמעולם לא ניסו. אני שומעת ומופתעת. זה כל כך מעייף לאונן ביד בואי נודה."

ואיך הפרטנרים המיניים שלך הגיבו לעניין?

"האמת שרוב הפרטנרים המיניים שלי פתוחים לנושא. אני תמיד אוהבת לשלב ומעודדת את זה, גם עם הפרטנר. לעיתים אני רואה שבריר של חוסר ביטחון אבל בסוף זה נגמר בפרגון."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Mor Chen (@morchen11)

קארן אטיאס בת 48 אמא ל-3, ייסדה את fizzz, אתר למכר של אביזרי מין המאפשר שיח ובית למיניות לעונג ולגילוי עצמי. היא מספרת על השינויים בשימוש באביזרי מין עם הזמן, על האביזרים הפופולאריים ביותר ועל היחס בין הנשים בישראל לעולם.

"אם אני מסתכלת מפרספקטיבה של כמה שנים, פלוס המחקר שעשינו כשייסדתי את ׳פיזזז׳, אז ישנם מספר הבדלים משמעותיים. הראשון, בפתיחות השיח: היום אנחנו עדים להמון פלטפורמות, משפעיניות ואפילו סלבס שמפרסמות מאמרים, פודקאסטים ופאנלים בנושאי מיניות. אלה מעניקים לנשים את ההזדמנות להיות בסוג של חדר מראות, ולהבין שכמוהן יש עוד רבות והן לא לבד בכל הקשור לשימוש והנאה מאביזרי מין לגילוי עצמי. השני הוא הטכנולוגיה שנכנסה לחיינו, גם בתחומים של זוגיות ומיניות. בעזרת הטכנולוגיה נשים מבינות שאביזרי מין מהדור החדש יעילים בגישור פערים במיניות שלהן עצמן, ובפערים בינן לבין בן/בת הזוג שלהן. למעשה ויברטור טוב הוא מוצר בסיסי שכל אישה יכולה להרוויח ממנו, כמו כל מוצר צריכה טכנולוגי פופולארי אחר. אנלוגיה שאני אוהבת להשתמש בה להשוואה היא, מכונות הקפה הביתיות המודרניות, המקררים, תנורי המיקרו וכו. גם פה מדובר במוצרי צריכה שפשוט עושים את החיים נוחים ומהנים יותר אבל גם פותחים אפשרויות שבלעדיהם החיים המודרניים נראים בלתי סבירים בעליל, כך גם ויברטורים.

ההיבט השלישי והנרכש הוא יצר הסקרנות. הסקרנות המינית העכשווית שלנו נובעת מחשיפה לתכנים בכל הפלטפורמות הסובבות אותנו. אלה מייצרים עניין לגבי מה היכולות שלי, אפילו הזכות שלי כאישה, להגיע לעינוג וסיפוק מיני. יש קשר הדוק ומוכח בין WELL BEING שלנו כבני אדם לבין  אורגזמות ועונג. היום יש מגמה ברורה, מוכחת מחקרית, שקושרת באופן ישיר את האושר שלנו והבריאות הכללית שלנו לעונג החושני שלנו.

קארן אטיאס: "ויברטור טוב הוא מוצר בסיסי שכל אישה יכולה להרוויח ממנו"

מהם האביזרים הכי פופולאריים שנרכשים ?

יונקים, רוקט פוקטים שהם מיני ויברטורים לגירוי דגדגני, לצד הארנבות, וויברטורים קלאסיים לגירוי נקודת הg. יש המון  סקרנות גם בכל מה שקשור לישבן. לשמחתי יש המון ביקוש למוצרים לשניים וזה רק הולך ומתגבר. המוצרים לזוגות נותנים תחושה נוחה יותר לפרטנרים להכניס ׳יד׳ טכנולוגית לחדר המיטות, בהנחה שהם מבינים שלא מדובר באיום. בפועל אביזרי מין טובים באמת לא מאיימים על אף צד. בסוף גם השיח של בני זוג מסביב לרכישה או לאחריה, מעמיקה את האינטימיות והתקשורת ביניהם".

עדיין יש נשים מרגישות מבוכה כשהן קונות אביזרי מין? ספרי לנו על מקרים מעניינים שהיו לך מלקוחות

לצערי כן, המבוכה עדיין קצת קיימת. תמיד שואלים אותי, 'השליח יודע מה יש בחבילה? מה רואים בחיוב בבנק? האריזה אטומה הרמטית?' יש לי סיפור ממש מצחיק, שקרה לי לא מזמן. בשעות הערב אני מקבלת פנייה בהולה מלקוחה שלא מצליחה לכבות את הוויברטור שלא מפסיק לרטוט. בעלה בדרך הביתה, והיא חוששת שהוא יגלה, ולא נעים לה. או נגיד פעם אחת התקשרה אישה בת 85 שמתגוררת בדיור מוגן והזמינה ויברטור אבל פחדה שיגיע ישירות, אך מצד שני לא הייתה לה אפשרות ניידת להגיע לנקודת איסוף. בסוף היא השתכנעה שאף אחד לא יידע או יגלה והמסירה תהיה בתיאום מראש ורק לידיה".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by FIZZZ (@carren_fizzz)

איפה אנחנו נמצאים ביחס לעולם מבחינת רכישת אביזרי מין? מה לשמר ומה לשפר?

אנחנו טיפה אחרי העולם המערבי, אבל לא בהכרח בהרגלי הצריכה, אלא יותר בנרמול השיח והטאבו מסביב. באירופה ובארה"ב השיח והלגיטימציה כבר החלו בתחילת שנות ה-2000, אצלנו זה עדיין קצת בחיתולים. השינוי הדרסטי בצריכה ובנרמול השיח סביב ויברטורים היו בעיקר עם פרוץ הקורונה. הבסיס היה קיים והקורונה רק האיצה תהליכים שכבר החלו בעולם. הפער בצריכה הצטמצם ואנחנו די זהים, אבל הפתיחות בשיח באופן ליברלי קיים בישראל פחות. אצל הגברים המצב מורכב יותר, שם הנושא הוא בגדר טאבו, איום, מבוכה או סליז. במערב השיח והצריכה בקרב הגברים יותר מקודם אולם אצלנו זה ממש עדיין בוסרי.

אני חושבת שאנחנו חייבים לשמר את השיח והפתיחות לגבי שימוש באביזרי מין כדבר לגיטימי ובריא ולשפר את הפלטפורמות בהן אפשר לפרסם באופן רשמי, כמו לדוגמא ברשתות המובילות או שלטי חוצות וכדומה. אין סיבה שזה לא יקרה בישראל, זה קורה כבר בעולם."

"אנחנו רואים את תחילת המגמה, שאני שמחה להיות חלק מהמובילות אותה. כשרואים נשים כמוני, אשר עומדות בלב המיינסטרים הצרכני הישראלי, מציבות את עצמן להיות חוד החנית בתחום אביזרי המין והעונג העצמי, מגמה מבורכת שקוראת בגדול בשאר העולם המפותח, אז אנחנו לגמרי בדרך הנכונה. נשים מתחילות להפנים ומבינות שאביזר מין אינו אמור לאיים על המיניות או הזוגיות אלא נהפוך הוא. הוא מתבל, מייעל ומייצר עניין ולפעמים אף מציל זוגיות ארוכה."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by FIZZZ (@carren_fizzz)