חודש האישה 2024 מציין נקודת זמן שמאפשרת לנו לבחון את הנוכחות שלנו, הנשים, בכל זירות החיים, הפרטיות והציבוריות. זהו יום שמזמין אותנו להציב מראה עדכנית וכנה לסטטוס הנוכחי של נשים בעת הזאת. אנחנו מרבות לדבר בהקשר של היום הזה על מנעד רחב של סוגיות: אתגרי תעסוקה, פערי שכר, הטרדות מיניות, זוגיות ועוד. יש זירה אחת ששווה שנתעכב עליה. נדמה לנו שהיא מטופלת, אבל לא באופן שראוי שנתייחס אליה: המיניות שלנו, הנשים.

אולי לחלקנו נדמה כאילו והשינוי ביחס של נשים לסקס התרחש כבר מזמן, אבל האמת היא שהוא בולט לי במיוחד לאחרונה. זוהי מיניות שהיא יותר משוחררת, נועזת, פתוחה. זה מתחיל בזה שנשים הן אלה שיוזמות את הסקס. זו התנהגות שאני רואה גם אצל נשים שנמצאות בזוגיות וגם אצל נשים רווקות. סטוצים זו כבר לא מילה גסה עבור נשים. נשים יודעות לזהות את הצרכים שלהן, לממש אותם, ולא לחוש תחושות של בושה או אשמה. המציאות בה אישה היא פאסיבית, ורק נענית לצרכיו של הגבר (פעמים רבות נענית בשמחה, אבל עדיין הוא היוזם) – השתנתה משמעותית.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Liron Ben Yehuda (@lironby_couples_counseling)

אולי חלקכן תחושו שזה שינוי שהתרחש כבר מזמן, שכן על פניו נשים חוות קשרים מיניים בלתי מחייבים כבר שנים רבות. זה לא מדויק. גם כשנשים היו בסיטואציות מהסוג הזה, הן התמודדו עם נוכחות של קול שיפוטי ומבקר. לעיתים זה היה קול שהגיע מבחוץ (חברות, אמא, ידידים בנים) ולעיתים הוא היה קול פנימי. היום דברים השתנו. הצלחנו להוריד מאיתנו תבניות מקבעות וציפיות חברתיות. היום אפשר למצוא לא מעט נשים שמעוניינות רק בקשר מיני, יודעת להציע את זה ויודעות גם ליהנות ממנו.

זהו דפוס שבולט לי במיוחד אצל נשים שיצאו ממערכות יחסים ארוכות ומעדיפות, לפחות לתקופה מסוימת, ליהנות מקשר מיני בלתי מחייב. בעבר, כשזוג היה מתגרש, או נפרד אחרי תקופה ארוכה, הייתה נורמה לפיה הגבר לא מחפש קשר רציני אלא "רוצה ליהנות מהשפע שיש בחוץ". כיום, אלו הנשים שאני נפגשת איתן. גם הנשים מתלהבות מהשפע והחופש שלהן, ומרשות לעצמן ליהנות מסטוצים. אגב, כמטפלת זוגית, אני גם מאמינה שזו תקופה חשובה, שמאפשרת למידה חשובה על הקשר שסיימתי, ועל הקשר שמחפשת בעתיד.

כמו בתופעות חברתיות נוספות, גם כאן לטכנולוגיה יש תפקיד חשוב. האפליקציות ואתרי היכרויות הפכו את אפשרות לקשר מיני זמין לנגיש מאוד. גם האפשרויות הרפואיות להבאת ילדים לעולם כאם יחידנית, אמנם לא מייתרות את תפקידו של הגבר, אבל מפחיתות מרמת הלחץ אצל נשים. נשים כבר לא מונעות רק ממקום: "אני חייבת למצוא את הגבר המושלם איתו אקים משפחה".

צילום: מיה דבויירין אפיס

השינוי הזה מתקשר לשינויי עומק רחבים יותר. נשים כבר מסרבות לחיות במודל בינארי בו הגבר עובד והאישה מגדלת את הילדים, ובמקום זה אנחנו נפגשים יותר ויותר בזוגות בהם מערך הכוחות מתאזן, ולעיתים הוא אפילו מתהפך. נשים היום שואפות לבסס לעצמן חיים בהם יש מקום לכל התשוקות והרצונות שלהן. יש מקום להיות אמא, אשת קריירה, ופרטנרית זוגית או מינית. אם בעבר נשים חוו לעיתים (גם אם באופן לא מודע) מתח בין היותי אמא להיותי ייצור מיני משוחרר, היום אנחנו מצליחות ליישב את זה טוב בתוכנו.