אמצעי מניעה הם חלק מהותי בזכויות האדם של נשים (גם של גברים, אבל בעיקר של נשים). הזכות לשלוט על הפריון, לתכנן את הילודה שלנו, לרווח בין לידות, להחליט אם ללדת ומתי, היא זכות בסיסית של נשים. שיטות שונות של אמצעי מניעה ותכנון ילודה התחילו להיות נגישים לנשים החל מסוף המאה התשע עשרה, אך קיבלו את הבסיס החוקי והבריאותי רק באמצע המאה העשרים.

הכוהנות הגדולות של אמצעי מניעה בארה"ב, מרגרט סנגר, ובבריטניה, מארי סטופס, נרדפו, נעצרו, נכלאו ונשפטו על חלוקה של אמצעי מניעה כמו דיאפרגמות וקונדומים, ועל קידום נגישות לאמצעי מניעה. הנושא של תכנון ילודה ושליטה על פריון של נשים, על ידי נשים, פשוט נתפס כמשהו שאינו בא בחשבון מבחינת מוסדות הממשל ומוסדות הדת. לכן אמצעי מניעה הם מהפכניים ויש לנו סיבה טובה לציין ולחגוג את היום הבינלאומי לאמצעי מניעה.

אילו אמצעי מניעה יש לנו בשוק היום ומה מתוכנן לנו בעתיד?

לכולנו (ובמיוחד הרופאים והרופאות) יש נטייה לחשוב שיש רק גלולות וקונדומים. המציאות היא שיש מגוון רב של אמצעי מניעה. יש נטייה לחלק את השיטות השונות של אמצעי מניעה לשלושה סוגים:

אמצעי מניעה חוצצים: קונדום גברי, קונדום נשי, דיאפרגמה, ספוגית, כובעון לצוואר הרחם. אמצעי מניעה הורמונליים: גלולות משולבות, גלולות פרוגסטרון בלבד, מדבקה, טבעת נרתיקית, זריקה, שתל תת עורי, התקן תוך רחמי הורמונלי ואמצעי מניעה לשעת חירום.

אחרים: התקן תוך רחמי לא הורמונלי, קוטל זרע, קצף.

לא את כל אמצעי המניעה ניתן למצוא בארץ, ולא כל הרופאים/ות ירצו להתאים לך את אמצעי המניעה שאת תרצי (שזה נושא בפני עצמו וייכתב בטור אחר). בשביל להחליט מה אמצעי המניעה המתאים ביותר עבורך, חשוב שתעשי מחקר עצמאי, נטול הטיות ושכנועים, שלא נאמר לחץ, מצד רופאים/ות. אמצעי מניעה הוא עניין אישי והוא משתנה מאחת לאחת ובתקופות שונות בחיים. מה שהתאים לי בגיל 16, לא בהכרח יתאים לי בגיל 24 ואחר כך בגיל 37.

כמה שינויים ופיתוחים רפואיים בתחום של אמצעי מניעה שכבר נמצאים בארץ:

התקן תוך רחמי לצעירות

עד לא מזמן התפיסה לגבי התקן תוך רחמי הייתה שהוא נועד רק לנשים שסיימו ללדת, כלומר לאמהות שלנו. בארה"ב ואירופה הגישה מזמן השתנתה והיום מתקינים התקנים תוך רחמיים גם לנשים צעירות ואף לנערות. הסיבה לשינוי היא שהיום, הסיכוי שההתקן יפגעו בפוריות וימנעו מנשים ללדת בעתיד, הוא קלוש עד אפסי ולכן אין בעיה להתקין אותו לנשים שלא ילדו. לשמחתי הרבה, המגמה של שימוש בהתקנים תוך רחמיים בקרב נערות וצעירות, מתחילה להגיע לארץ בשנים האחרונות וניתן למצוא יותר ויותר רופאים/ות שמוכנים/ות להתקין אותם לצעירות.

הקונדום הנשי

הקונדום הנשי הראשון הגיע לארץ לפני כמה שנים ונקרא "לה לונה". הקונדום הנשי הוא בעיני בשורה של ממש עבר ציבור הנשים. הוא אמצעי המניעה היחיד שנשים יכולות להשתמש בו בעצמן כדי למנוע הידבקות במחלות מין. רבות מאיתנו יודעות כמה זה קשה לגרום לגברים להשתמש בקונדום גברי, וכמה משא ומתן אנחנו צריכות לעשות במיטה עד שהם ישימו אותו, והרבה פעמים אנחנו נכנעות ומקיימות בלי. על אחת כמה וכמה נערות צעירות שמתקשות לעמוד על שלהן בכל הסוגיה של שימוש בקונדום. הקונדום הנשי מנגיש את הזכות לבריאות מינית במובן הכי פשוט שלו: האישה מכניסה אותו לעצמה, ומוציאה אותו לאחר שהגבר הגומר. אין צורך בזקפה גברית כך שגבר שלא עומד לו עם הקונדום הגברי, לא צריך לחשוש משימוש בקונדום הנשי. אפשר להשתמש בו גם עם איבר מין זכרי עומד חלקית. לצערי הרב קשה למצוא היום את הקונדום הנשי. הוא משווק רק במספר חנויות של סופר פארם, וגם שם הוא אוזל מהר מדי. למרות הקמפיין המאסיבי שהיה כאן לפני כמה שנים, אמצעי המניעה הזה לא צלח את הדעות הקדומות של נשים וגברים כאחד, וגם מחירו הגבוה לא אפשר שימוש קבוע בקונדום.

זריקה גברית למניעת הריון

רק השבוע הועלתה כאן כתבה על פיתוח של זריקה למניעת הריון לגברים, זריקה שניתנת אחת לכמה שנים והיא מונעת מהזרע אפשרות להכניס להריון. רבות מאיתנו מתלוננות כבר שנים שלא ייתכן שלגברים יש רק אמצעי מניעה אחד – הקונדום, ולנו, הנשים, יש המון סוגים של אמצעי מניעה, רובם הורמונליים ולא כולנו רוצות להשתמש בהם. אז הנה, סוף סוף תשובה גברית. למה לקח לזה כל כך הרבה זמן אתן שואלות? כמה וכמה תשובות. קודם כל, חברות תרופות, מכוני מחקר ומשקיעים חיצוניים לא ששים לפתח אמצעי מניעה שלא בטוח שיהיה לו שימוש רב ולכן גם לא יכניס להם כסף. בנוסף, המחשבה מאחורי פיתוח אמצעי מניעה לגברים היא שאסור בשום אופן לפגוע לגברים בזקפה הגברית או בליבידו שלהם. כל אמצעי המניעה שניסו לפתח לגברים נמצאו כעלולים לפגוע בזקפה של הגבר ולכן לא יעילים לשימוש. מה שאותי מדהים הוא, שאמצעי מניעה הורמונליים לנשים עושים בדיוק אותו הדבר: מורידים את החשק המיני, מייבשים את איבר המין ולעיתים גם גורמים לכאבים בחדירה, ולאף אחד זה לא ממש איכפת. מישהי לאחרונה אמרה לי, הרגשתי כאילו סירסו אותי כשלקחתי גלולות.

קונדומים חדישים

הקרן הפילנתרופית של ביל ומלינדה גייטס שמה בראש סדר העדיפויות שלה את התחום של תכנון ילודה, מניעת הריון והפלות חוקיות ובטוחות. המטרה שלהם היא להנגיש שירותים של תכנון משפחה לאוכלוסיות הכי עניות, מודרות ומוחלשות על פני הגלובוס, ולהעלות את השימוש העקבי באמצעי מניעה קבועים בעשרות אחוזים עד שנת 2020. לקרן גייטס יש מספר רב של קולות קוראים להמצאת אמצעי מניעה חדשים, ולשיפור ושכלול אמצעי המניעה הקיימים. אחד מהפרוייקטים שלהם בשנים האחרונות הוא ONE שקרא למעצבים ואמנים צעירים לשלוח ציורים ועיצובים לעטיפות הקונדומים שקשורים למילה ONE.

לאחרונה יצאה הקרן בקמפיין חדש שנקרא IT TAKES TWO עם אותו רעיון: שלחו לנו ציורים ועיצובים לעטיפות הקונדומים שקשורים לשניים. הם גם חיפשו דרך להעלות את השימוש בקונדום בקרב גברים על ידי הורדת חסמים לשימוש בקונדום: ירידה בזקפה, חוסר תחושה, עיכוב בשפיכה, הפסקת הספונטניות וסרבול בלבישתו. אחת החברות שענתה לקמפיין היא חברת הקונדומים האמריקאית אוריגמי שייצרה קונדום חדיש לגמרי שמכיל קפלים בדפנותיו ומאפשר תנועתיות במהלך תנועת ההתחכחות עם הנרתיק. מוזמנות לצפות בסרטון שמסביר את יתרונותיו לעומת הקונדום הממוצע. חברה זו גם מייצרת קונדום נשי נוח וקל יותר לשימוש.

צ'יפ מיקרוסקופי

בוגרי האוניברסיטה MIT בבוסטון עובדים על פיתוח של מיקרוצ'יפ שמושתל מתחת לעור ויכול להעביר הורמונים למניעת הריון. הוא יכול להיות בתוך הגוף עד 16 שנים ונשלט אלחוטית על ידי המשתמשת, שיכולה להחליט מתי לפתוח אותו ומתי לסגור אותו למשך שלושים ימים רצופים. התקווה היא שעד 2018 הצ'יפ המיקרוסקופי כבר יהיה בשוק ונגיש לנשים.

דיאפרגמה משוכללת

הארגון האמריקאי PATH שמקדם זכויות של נשים לאמצעי מניעה והפלות בטוחות וחוקיות, עוסק בין היתר בפיתוח טכנולוגיות רפואיות למניעת הריון והידבקות במחלות מין. דיאפרגמה היא אמצעי מניעה ותיק ומוערך, אך לצערי לא נמצא בשימוש גבוה בקרב נשות ישראל, בעיקר כי נותני/ות שירותי בריאות לא כוללים אותן במסגרת שירותים לתכנון משפחה. השכלול של הדיאפרגמה הנוכחית נותן מענה לחסמים בשימוש בה: עוצרת את הספונטניות, לא נוחה, קשה להוצאה. הדדיאפרגמה החדשה מונעת גם הידבקות במחלות מין ו-HIV, והופכת אותה לאמצעי המניעה האמיתי הראשון עם הגנה כפולה: גם מפני הריון וגם מפני מחלות מין.